Zespół Placówek Specjalnych
Zespół Placówek Specjalnych - baner
STRONA GŁÓWNA
Zespół Placówek Specjalnych
SP12, BS7
Szkoła Podstawowa Specjalna Nr 12, Branżowa Szkoła Specjalna I stopnia Nr 7
ORW
Ośrodek Rewalidacyjno Wychowawczy
INTERNAT
Internat
65-cio lecie Zespołu Placówek Specjalnych
E-dziennik
E-dziennik
Legnica - z nią zawsze po drodze
BIP
BIP

WYDARZENIA

WYDARZENIA

2017-2018

DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU - 15 II 2018r

15 lutego odbyło się w naszej szkole kolejne spotkanie- warsztaty z okazji DBI , przygotowane i poprowadzone przez nauczyciela Panią Grażynę Jastrzębską tym razem dla uczniów 4, 5, 6 i 7 klasy SP. DBI ma na celu przede wszystkim inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystywania internetu. W ramach spotkania uczniowie obejrzeli kreskówki z cyklu "Owce w Sieci" , co dało podstawę do rozmów na temat zagrożeń związanych z korzystaniem przez dzieci z Internetu, telefonów komórkowych i innych nowych technologii. Również bawiły się kłębkiem wełny – tworząc „internetową sieć”, kolorowały rysunki z obrazkiem stosownym do tematu spotkania, słuchały piosenki pt.  „ Fajnie w Internecie”, otrzymały „NECIO” – memo oraz kolorowankę - postać NECIA. Na koniec spotkania podsumowaliśmy wiedzę  a uczniowie opowiedzieli co zapamiętali z zajęć dotyczących Internetu.

01 05 06 07
02 03 04 08

WALENTYNKI - 14 II 2018r

Z okazji Dnia Zakochanych uczniowie klas SPdP w trakcie zjęć z "Szycia" wykonali serca.Praca taka daje możliwość stworzenia prezentu według własnego pomysły i co najważniejsze własnymi rękoma, co daje uczniom dużo satysfacji i wzmania poczucie własnej wartości. Gratulacje!

01 02 03 04
05 06 08 07

DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU - 12 II 2018r

DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU (DBI) 2018  obchodzimy w LUTYM pod hasłem: „DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU: TWORZYMY KULTURĘ SZACUNKU W SIECI”. Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 r. Organizatorem wydarzenia w Polsce od 2005 r. jest Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI).
DBI ma na celu przede wszystkim inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystywania internetu.
Z tej okazji 12 lutego odbyło się w naszej szkole spotkanie - warsztaty, przygotowane i poprowadzone przez nauczyciela Panią Grażynę Jastrzębską dla najmłodszych uczniów klas SP. W ramach spotkania dzieci obejrzały bajkę pt.„Mój przyjaciel NECIO ‘, bawiły się kłębkiem wełny – tworząc „internetową sieć”, poznawały klawiaturę – wyszukiwały i kolorowały odpowiednie literki, tworzące wyrazy: KOT, LIS, RYBA i NECIO, słuchały piosenki pt.  „ Fajnie w Internecie”, otrzymały „NECIO” – memo oraz kolorowankę - postać NECIA. Na koniec spotkania podsumowaliśmy wiedzę  a uczniowie opowiedzieli co zapamiętali z zajęć dotyczących Internetu.

01 02 03 04
05 06 07 08
09 10 11 12

KONKURS NA NAJLEPSZĄ KLASĘ - styczeń 2018r

W bieżącym roku szkolnym nasz mini Samorząd Uczniowski ogłosił konkurs na najlepszą klasę. Będziemy rywalizować w takich kategoriach jak np. frekwencja, udział w pracach samorządu, udział w konkursach szkolnych i poza szkolnych. Jedną z kategorii podlegającą ocenie jest udział w „Nietypowym dniu w naszej szkole”. W każdy miesiącu mamy jeden wyznaczony dzień, w którym mamy na sobie coś nietypowego. W styczniu – 31.01.2018 (środa) był dniem piżamowym.  Zaczęliśmy od górnego „c”. Zabawa była przednia, wielu z nas miało na sobie w tym dniu piżamy, w naszą zabawę włączyli się też nauczyciele, na koniec zrobiliśmy sobie pamiątkowe selfie.
Już zbieramy gadżety na kolejny nietypowy dzień, w lutym – 13.02.2018 (wtorek) będzie Dniem Kolorowej Chustki/ Apaszki.

09 08 07 06
01 02 03 04 05

DZIEŃ BABCI I DZIADKA - styczeń 2018r

Chcąc podarowć dziadkom wyjątkowy prezent, zrobiony własnymi rękoma - uczniowie klas SPdP wykonali ramki na zdjęcia.
Prace powstały pod kierunkiem Pani Grażyny Jastrzębskiej.

01 02 03 04

KONKURS NA NAJPIĘKNIEJSZĄ BOMBKĘ - grudzień 2017r

Przed świętami Bożego Narodzenia, uczniowie MP 5, SP12 i  SPdP wzięli udział w konkursie na najpiękniejszą bombkę. Technika wykonania prac nie była określona - zatem nasi podopieczni mogli wykazać się niezwykłą kreatywnością! Wszystkie prace  były tak piękne i tak kolorowe, że trudno było wyłonić zwycięzcę. Dlatego postanowiono, że każdy uczestnik konkursu otrzyma pamiątkowy dyplom. Gratulujemy raz jeszcze pomysłowości i dziękujemy za udział w naszej zabawie.

01 02 03 04 05
06 07 10 09 08

WARSZTATY PLASTYCZNE - grudzień 2017r

Tradycyjnie w grudniu odbyły się bożonarodzeniowe warsztaty plastyczne. Podczas zajęć panie Grażyna Jastrzębska, Renata Zabłotna i Olga Krzemińska przypomniały tradycje Świąt i przygotowały z uczestnikami wspólnie ozdoby świąteczne. W świątecznym nastroju uczniowie SP i  Gim ozdabiali cekinami styropianowe choinki, uczniowie SPdP wykonali choinki z tektury i kolorowych włóczek a najmłodsze dzieci-ozdoby z masy solnej. Gotowe prace ozdobiły korytarze i sale szkolne. Czas upłynął w miłej atmosferze.

WARSZTATY ŚWIATECZNE
WARSZTATY ŚWIĄTECZNE 2
GALERIA GALERIA

Warsztaty kulinarne Szkoły Przysposabiającej do Pracy, przygotowanie sałatki jarzynowej na wigilię szkolną.

02 01 03

WERNISAŻ W GALERII RING - 8 XII 2017r.

W piątek 8 grudnia uczniowie SPdP wzięli udział w wernisażu organizowanym przez Galerię Ring w Legnicy. Wystawa prezentuje prace zakupione do Kolekcji Sztuki Zagłębia Miedziowego. Jednymi z wielu artystów prezentujących swoje prace byli Kacper Piskorski i  Marta Grzelak. Twórcy młodego pokolenia opowiadali uczniom o swojej twórczości, jak powstawały ich obrazy.  Pani Marta Grzelak jest organizatorką popołudniowych warsztatów plastycznych, w których nasi uczniowie uczestniczą, dlatego też chętnie wzięli udział w  wernisażu.

03 02
01 04 05

WARSZTATY ARTYSTYCZNE W GALERII RING W LEGNICY- 8 XII 2017r.

To już kolejne spotkanie młodych artystów organizowane przez  Galerię Ring w Legnicy. Uczniowie SPdP i absolwentka ZPS pod opieką pań Olgi Krzemińskiej i Renaty Zabłotnej aktywnie spędzają wolne popołudnie. Tym razem uczestnicy zajęć  z wełny czesankowej wyczarowali kolorową bombkę.  Rękodzieło  będzie można podarować komuś bliskiemu lub powiesić na choince w domu.

01 02

KULTYWOWANIE POLSKICH TRADYCJI - ANDRZEJKI – 30 XI 2017r.

W dniu 30.11.2017 w Zespole Placówek Specjalnych przy ulicy Tatrzańskiej odbyła się  szkolna zabawa andrzejkowa. W imprezie wzięli udział uczniowie SP12, SPdP oraz MP5. Podczas wspólnej zabawy nasi podopieczni mieli możliwość poznania polskich tradycji
i obrzędów andrzejkowych. Wzięli także udział w warsztatach plastycznych i tanecznych, wróżbach, zabawach ruchowych przy muzyce oraz zabawach rozwijających umiejętności komunikacyjne systemu MAKATON.

01 02 04 05 03


VI SZKOLNY KONKURS PIĘKNEGO CZYTANIA POD HASŁEM „MUZYCZNY KRAM Z WIERSZAMI”- 29 XI 2017r

Dnia 29.11.2017 r. odbył się VI Szkolny Konkurs Pięknego Czytania pod hasłem „Muzyczny kram z wierszami” zorganizowany przez p. Beatę Ładowską – Borek. W zmaganiach konkursowych wzięło udział 13 uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 12, SPdP, którzy po krótkiej rozgrzewce dykcyjnej  prowadzonej przez Paulinę Stosik z Koła Przyjaciół Książki ,zaprezentowali wiersz Doroty Gellner „Koncert na chmurę” oraz wybrane utwory o muzyce.  Konkurs miał na celu: zwiększenie motywacji do czytania, wyrabianie i rozwijanie nawyków czytelniczych oraz opanowanie i doskonalenie techniki czytania. Podczas spotkania młodzież ustalała do którego z uczestników konkursu należy nagrany głos, rozwiązywała muzyczne zagadki słowno – obrazowe przygotowane przez uczniów należących do Koła Przyjaciół Książki , a także wzięła udział w zabawie „Zbuntowany śpiewak”. W drugiej części konkursu wysłuchano recytacji wiersza „Muzyczny kram” w wykonaniu najmłodszych członków koła. W VI Szkolnym Konkursie Pięknego Czytania zwyciężył: Mirosław Baruś z kl. I SPdP. Drugie miejsce zajęli: Klaudia Szymczak z kl. III SPdP, Szymon Małecki z kl. IIa SPdP , trzecie: Katarzyna Sawczuk z kl. I SPdP, Agata Drzazga z kl. I+IIb SPdP, Michalina Ptaszyńska z kl. IIa SPdP, Piotr Fylak z kl. I SPdP, a czwarte Wiktoria Kasperkiewicz z kl. IIa SPdP, Andrzej Dwojak z kl. VIb SP, Ireneusz Rokosz z kl. III SPdP. Jury przyznało wyróżnienie dla Adriana Gnota z kl. III SPdP. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali nagrody książkowe i dyplomy.

MUZYCZNY KRAM Z WIERSZAMI
GALERIA

ŚWIATOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA – 28 XI 2017r.

Dnia 28 listopada 2017 r. uczniowie kl. 3 i 7 SP nr 12, pod opieką organizatora i wychowawcy, uczestniczyli w spotkaniu czytelniczym w Bibliotece Publicznej - Filia Nr 7, zorganizowanym i prowadzonym przez p. Marię Kulon oraz p. Beatę Ładowską – Borek z okazji Światowego Dnia Pluszowego Misia. Miś to symbol dzieciństwa, ulubiona zabawka najmłodszych. Kubuś Puchatek, Miś Paddington, Miś Uszatek, Coralgol przekazują wiedzę dzieciom na całym świecie, często je pocieszając. Podczas zajęć dzieci wysłuchały historii powstania pluszowego misia, poznały najważniejsze rady Kubusia Puchatka dotyczące przyjaźni oraz ciekawostki na temat innych bajkowych misiów. Następnie rozwiązywały związane z nimi zagadki, rebusy, wykonywały prace plastyczne, oraz zaprezentowały swoją zabawę słowno-muzyczno-ruchową. W dalszej części spotkania wszyscy uczestnicy wspólnie bawili się śpiewając piosenki, oraz biorąc udział w słodkim poczęstunku. Na zakończenie uczniowie mogli obejrzeć wystawę książek o misiach, które można wypożyczyć w tej bibliotece.

01 04 02
05 03 06

WYCIECZKA DO ZAKŁADU PRACY CHRONIONEJ - 26 XI 2017r.

W dniu 26 listopada br. została zorganizowana wycieczka do Zakładu Pracy Chronionej w Pątnowie Legnickim, w którym uczniowie Szkoły Przyspasabiające do Pracy odbywają praktyki szkolne. Po przedsiębiorstwie oprowadzał pan Jan Tylawski- prezes zarządu. Jednym z zadań którymi zajmują się pracownicy jest segregacja odpadów, podział na elementy plastikowe, metalowe itp. Dzięki zajęciom praktycznym uczniowie mają okazję nauczyć się dokładości, odpowiedzialności i wiele innych cech potrzebnych w dorosłym życiu.

01 02 03

"W ŚWIECIE SZTUKI" - GALERIA RING - 24 XI 2017r.

W ramach autorskiego programu „W świecie sztuki” chętni uczniowie ze SPdP oraz absolwentka ZPS -  Krysia D. uczestniczyli w warsztatach artystycznych organizowanych przez Galerię Ring w Legnicy. Na popołudniowe zajęcia uczniowie  przyszli pod opieką pani Olgi Krzemińskiej i pani Renaty Zabłotnej.  Tym razem wszyscy aktywnie bawili się wełną czesankową, z której  toczyli  kuleczki. Z gotowych elementów ma powstać  kolorowa choinka.

01 02


OBCHODY NARODOWEGO ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI

Uczniowie SP nr 12, SPdP  oraz dzieci z MP5 w Legnicy przy ulicy Tatrzańskiej uroczyście obchodzili Narodowe Święto Niepodległości. Apel z tej okazji sprawnie poprowadziła przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego. Okolicznościowy wiersz bezbłędnie zarecytował Kamil Stosik z klasy 5b, piękną pieśń patriotyczną pt.: „ Niepodległa – Niepokorna” wzruszająco zaśpiewał Piotr Fylak z kl.1 SPdP a występy uwieńczyli uczniowie kl.4+5b w układzie tanecznym z flagą. Na zakończenie wszyscy razem w rytm Poloneza A-dur Fryderyka Szopena wykonali pląs biało – czerwonymi wstążkami.

02 01 03
04 05 06 07

 


„ ŚNIADANIE DAJE MOC” - 8 XI 2017r

Jak co roku - 8 listopada, uczniowie SP nr 12 przy ulicy Tatrzańskiej, wzięli udział w ogólnopolskiej akcji pn.: „ Śniadanie Daje Moc”. Wszyscy uczniowie udowodnili po raz kolejny, że bardzo dobrze wiedzą co należy jeść aby być zdrowym! Poza tym wykazali się umiejętnością  samodzielnego sporządzenia sobie drugiego śniadania w formie małych kanapek „ na patyczku” , czyli tzw. koreczków kanapkowych. Gratulujemy wszystkim kreatywności i … do zobaczenia za rok!

Śniadanie daje moc
GALERIA

PASOWANIE NA UCZNIA - 27 X 2017r.

W piątek 27 października uczniowie klasy 1a oraz 1b szkoły podstawowej przyjęli Pasowanie z rąk Pani dyrektor Beaty Kocot. Zanim jednak to się stało „zdali egzamin na ucznia” w formie występu artystycznego przed rodzicami i zaproszonymi gośćmi – recytowali wiersze, śpiewali piosenki, tańczyli, przyrzekali być dobrymi uczniami. Program artystyczny przedstawili na najwyższą ocenę i zasłużyli na to, aby stać się „pełnoprawnymi” członkami społeczności uczniowskiej naszej szkoły.
Brawo! Cieszymy się, że jesteście z nami!!!

01 02 03 04
05 06 07

WYBORY DO SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO - 23 X 2017r.

W poniedziałek 23 pażdziernika w naszej szkole przeprowadzone zostały wybory do Samorządu Uczniowskiego. Poprzedzone były kampanią wyborczą, w trakcie której kandydaci prezentowali swoje plakaty z hasłami wyborczymi. Uprawnieni do głosowania byli wszyscy uczniowie oraz nauczyciele. W głosowaniu wzięły 62 osoby, które wybierały swoich. Komisja wyborcza w składzie: Michalina Ptaszyńska- klasa IIa SPdP, Wiktoria Kasperkiewicz -klasa IIa SPdP, Ireneusz Rokosz -klasa III SPdP czuwała nad prawidłowym przebiegiem głosowania i po jego zakończeniu dokonała obliczeń głosów. Nauczycielem nadzorującym przebieg wyborów był opiekun Samorządu Uczniowskiego - Pani Małgorzata Sokolińska-Lipa.
Zgodnie z Regulaminem Samorządu Uczniowskiego w skład samorządu weszły trzy osoby o największej liczbie głosów z następującym przydziałem czynności w bieżącym roku szkolnym:
1. Aleksandra Skrzydlewska kl. II a SPdP – 20 głosów - PRZEWODNICZĄCA SAMORZĄDU
2. Mirosław Baruś kl. I SPdP – 17 głosów – ZASTĘPCA
3. Andrzej Dwojak kl. VI b – 13 głosów - ZASTĘPCA
Wszystkim zwycięzcom serdecznie gratulujemy !!! .

01

JESIENNY DZIEŃ SPORTU - 18 X 2017r

 W dniu 18.10.2017r. uczniowie ZPS w Legnicy wzięli udział w Jesiennym Dniu Sportu. Z powodu niesprzyjających warunków atmosferycznych impreza odbyła się w budynku przy ul. Tatrzańskiej. Program zmagań sportowych obejmował następujące konkurencje: indywidualny bieg wahadłowy, klasowy wyścig rzędów oraz konkurs celności rzutów. Rywalizacja sportowa była  przeplatana zabawami ruchowymi przy muzyce.

01 02
03 04 05

NADWARCIAŃSKI GRÓD W ZAŁĘCZU WIELKIM. To tam w pięknej scenerii złotej jesieni, nad Wartą, w dniach 9- 14 października 2017 r., harcerze Drużyny „ Nieprzetartego Szlaku” „Stokrotki” ambitnie realizowała projekt ZHP „Cztery pory roku”. Były tańce integracyjne, zabawy i pląsy harcerskie, biegi patrolowe, sport i cudowny kontakt z przyrodą. Zaprzyjaźniliśmy się z rówieśnikami z drużyn, które przyjechały z innych miast . Dużym wyzwaniem był udział młodych harcerzy, którzy dzielnie przetrwali rozłąkę z rodziną.

01 02 03 04

 


ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2017-2018

Dzień w którym rozpoczyna sie nowy rok szkolny to wyjątkowy dzień w życiu każdego ucznia. Po długiej wakacyjnej przerwie - powrót do szkoły.
Dyrektor Pani Bożena Zakowicz oraz Pani Beata Kocot serdecznie powitały wszystkich zgromadzonych uczniów, szczególnie pierwszoklasistów oraz dzieci przedszkolne wraz z rodzicami.
Życzymy Wam, drodzy uczniowie dużo zapału do nauki oraz osiągania jak najlepszych wyników w nauce i zachowaniu, mnóstwa sukcesów w konkursach i zawodach sportowych. Nauczycielom życzymy cierpliwości i wytrwałości, satysfakcji z wykonywanej pracy, a także wielu sukcesów w pracy dydaktyczno-wychowawczej, natomiast pozostałym pracownikom szkoły- spokoju i zadowolenia z pracy.

2016-2017

„DZIECI-DZIECIOM”- spotkanie integracyjne w Bibliotece Publicznej, Filia nr 7 – 08.06.2017

Dnia 08.06.2017 r. uczniowie naszej szkoły: Przemek Cecelski, Zosia Polakowska, Dominik Lipa, Kamil Stosik, pod kierunkiem pani Beaty Ładowskiej – Borek uczestniczyli w spotkaniu integracyjnym z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka dla uczniów ze Szkoły Podstawowej Nr 7,Przedszkola Specjalnego dla Dzieci Słabowidzących Nr 6, przedstawicieli Koła Przyjaciół  Książki z Zespołu Placówek Specjalnych w Legnicy, zorganizowanym przez Bibliotekę Publiczną, Filia nr 7. Członkowie koła oglądali tam występy indywidualne, taneczno-muzyczne w wykonaniu przedszkolaków oraz inscenizację przygotowaną przez uczniów Szkoły Podstawowej nr 7. Zaprezentowali także swój program recytatorski i zabawę słowno -muzyczno-ruchową. Następnie wszyscy uczestnicy spotkania wspólnie bawili się śpiewając piosenki, biorąc udział w przygotowanych zabawach, oraz w słodkim poczęstunku.

DSCF2724 DSCF2730 DSCF2740 DSCF2741
DSCF2771 DSCF2768 DSCF2762 DSCF2752

 


VII Legnicki Bieg Papieski - 02.06.2017

W dniu 02.06.2017 uczniowie ZPS w Legnicy przy ul. Tatrzańskiej wzięli udział w VII Legnickim Biegu Papieskim upamiętniającym XX rocznicę wizyty Jana Pawła II w Legnicy 02.06.2007. Dystans 200m jako pierwsi pokonali: Wiktoria Kasperkiewicz w kategorii dziewcząt oraz Ireneusz Rokosz
w kategorii chłopców. Na tym samym dystansie miejsce trzecia zajął Dominik Hermaszuk. Pamiątkowe medale zwycięzcą biegu wręczył Biskup Diecezji Legnickiej Zbigniew Kiernikowski oraz Prezydent Legnicy Tadeusz Krzakowski. Pięciu uczniów: Kamil Uciński, Paweł Janiak, Adrian Gnot, Dominik Hermaszuk oraz Ireneusz Rokosz ukończyło także bieg główny pokonując dystans 1997m.

DSC03835 DSC03824 DSC03815
59316135cacd3 osize933x0q70ha6ae1f1 5931614549d09 osize933x0q70ha00cec1 593161589363b osize933x0q70h8f086e1 DSC03802

DZIEŃ DZIECKA

Z okazji Dnia Dziecka uczniowie naszej Placówki zostali zaproszeni do Parku Rozrywki Play City oraz do kręgielni w Galerii Piastów. Młodsze dzieci miały do wyboru: mini golfa,  gokarty elektryczne, lasery, sale zabaw, ścianki wspinaczkowe. Starsi uczniowie czas spędzili w kręgielni.
A jak przebiegała zabawa pokazują poniższe zdjęcia:

IMG 0833 IMG 0832 IMG 0839 IMG 0831

Uśmiechnięte twarze świadczą o super zabawie!

IMG 0817 IMG 0818 IMG 0819 IMG 0821
IMG 0823 IMG 0824 IMG 0829 IMG 0837
IMG 0840 IMG 0842 IMG 0845 IMG 0848
IMG 0862 IMG 0858 IMG 0857 IMG 0855

CHROŚNICA–EKOMUZEUM TKACTWA I BARWIENIA NATURALNEGO - 30.05.2017

Dnia 30 maja 2017r. uczniowie klas gimnazjalnych oraz klas I i II SPdP odbyli wycieczkę do Chrośnicy w ramach realizowanego projektu regionalnego „Dziedzictwo Dolnego Śląska”. W malowniczym rejonie Gór Kaczawskich uczniowie wzięli udział w kreatywnych warsztatach o lnie, poznali sposoby barwienia naturalnego tkanin oraz uzupełnili zbiór książek w pierwszej w Polsce „Szafie z książkami”. Wycieczka była bardzo udana, dostarczyła nowych doświadczeń oraz wzbogaciła wiedzę uczniów.

P5300505 P5300511 P5300520 P5300531 P5300532

PIKNIK Z OKAZJI DNIA RODZINY
POD HASŁEM „SZKOŁA I RODZINA RAZEM SIĘ TRZYMA” – 27.05.2017

Dnia 27 maja 2017 w szkole przy ulicy Tatrzańskiej odbył się festyn rodzinny. Były zabawy przy muzyce, Zumba, dmuchanie baniek, wspólna praca plastyczna, zawody sportowe i kawiarenka pełna smacznych wypieków przygotowanych przez nauczycieli. Przyjechała Straż Pożarna zademonstrować swoją ciężka pracę i sprzęt do gaszenia pożarów.
Wszyscy dobrze się bawili, każdy znalazł dla siebie coś ciekawego.

IMG 0661 IMG 0657 IMG 0656 IMG 0655
IMG 0653 IMG 0652 IMG 0648 IMG 0638
IMG 0663 IMG 0665 IMG 0666 IMG 0667
IMG 0673 IMG 0679 IMG 0683 IMG 0684
IMG 0688 IMG 0693 IMG 0803  

WIOSENNY  DZIEŃ SPORTU - 26.05.2017

W dniu 26.05.2017r. uczniowie ZPS w Legnicy wzięli udział w Wiosennym Dniu Sportu zorganizowanym w ramach XXIII Sportowego Turnieju miast i Gmin 2017. Program zmagań sportowych obejmował następujące konkurencje: skok w dal z miejsca, rzut piłką lekarską, biegi
na dystansach: 50m, 100m i 200m oraz rzut do tarczy umieszczonej poziomo. Dodatkowo uczniowie wzięli udział w zabawach ruchowych przy muzyce. Pamiątkowe medale oraz puchary najlepszym zawodnikom w poszczególnych konkurencjach wręczyła wicedyrektor Beata Kocot.

DSC03751 DSC03755 DSC03757 DSC03779 DSC03797

WARSZTATY „ŚWIAT BAŚNI PIASKIEM MALOWANY” – 23.05.2017

Uczniowie naszej szkoły (przedstawiciele SP nr 14, SPdP) uczestniczyli w zorganizowanych pod kierunkiem p. Beaty Ładowskiej -Borek i p. Elżbiety Rychlickiej warsztatach, prowadzonych przez p. Marię Stemplowską na terenie Filii nr 2 Biblioteki Publicznej w Legnicy. Odbywały się one pod hasłem ” Świat baśni piaskiem malowany” a ich celem było  popularyzowanie klasyki literatury dziecięcej, aktywizowanie dzieci do tworzenia nowych form interpretacji tekstu literackiego, rozwijanie sprawności językowej oraz wyobraźni i kreatywności plastycznej. Podczas spotkań uczniowie wysłuchali fragmentów książek. Po lekturze, w swobodnej rozmowie podzielili się swoimi uwagami i przemyśleniami na temat tekstu: opowiedzieli co im się kojarzy z tematem, co zapamiętali oraz co wywarło na nich wrażenie. Następnie wzięli udział w kreatywnej zabawie plastycznej, polegającej na tworzeniu barwnych obrazów za pomocą kolorowego, ekologicznego piasku na kartonikach z klejącym podłożem. Zrealizowane zostały trzy spotkania, każde poświęcone innej bajce: I spotkanie „Znane postacie z bajek”- „Kogutek” -23.05.2017; II spotkanie „Zwierzęta i ich baśniowy świat” -„Wakacje z delfinami”-26.05.2017; III spotkanie „Kraina fantazji”- „Jak koń został niewolnikiem człowieka”-30.05.2017. W czasie  ostatniego spotkania uczestnicy warsztatów oglądali wystawę wykonanych przez siebie prac oraz wzięli udział w poczęstunku.

20170522 222729 20170522 232744 20170526 095501 20170526 103316
20170526 110911 20170530 101607 20170530 111232 20170530 111613
20170522 222850 20170522 224327 20170522 225118 20170522 231816 20170526 103210
20170526 103348 20170526 111135 20170530 095250 20170530 095526 20170530 095636 20170530 101254

PLASTYCZNE  WARSZTATY  WIELKANOCNE – 30.03.2017

Wielkanoc tuż tuż.  Jak co roku pani Renata Zabłotna poprowadziła plastyczne warsztaty wielkanocne. Tym razem wychowankowie Miejskiego Przedszkola, uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 14 i Gimnazjum Nr 14 ulepili  gliniane baranki - jeden z symboli świąt wielkanocnych.
Pani Renata „krok po kroku” pokazała jak łatwo można wykonać baranka.
Zaś uczniowie Szkoły Przysposabiającej do Pracy własnoręcznie wykonali świąteczne kartki, w których wpisano życzenia. Zostaną one przesłane dla Dzieci i ich Rodzin z hospicjum Dolnego Śląska.

01 02 03 04
05 06 07

RAJD „Na powitanie wiosny” do Dunina - 25.05.2017

Dnia 25 marca 2017 r. członkowie Szkolnego Koła Turystycznego pod opieką P. R. Witwickiej, O. Krzemińskiej i A. Kret wyruszyli na pierwszy w tym sezonie „Rajd na Powitanie Wiosny” do Dunina. Uczniowie wędrowali 9 km, pokonali trasę: Warmątowice –Bielowice –zbiornik Słup- Winnica- Dunino. Na zakończenie rajdu odbyły się konkursy: sprawnościowe, na najładniejszą Marzannę, nie zabrakło również wspólnego pieczenia kiełbasek przy ognisku. Mamy nadzieję, że wiosna zagości u nas na dobre.

01 02 03

 PIERWSZA POMOC – warsztaty - 13.03.2017

13 marca 2017 roku odbyły się warsztaty z Pierwszej Pomocy, które na celu miały propagowanie właściwych postaw w sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia, wpajanie nawyków podejmowania określonych czynności w sytuacjach wymagających pomocy, wdrażanie do prawidłowego podjęcia i prowadzenia akcji resuscytacji. Beneficjentami programu byli uczniowie SP 14, Gimnazjum nr 14 i SPdP. Realizacja w/w zagadnień odbyła się w wykorzystaniem pomocy przekazanych przez WOŚP w ramach organizowanego programu. Warsztaty zostały przygotowane i przeprowadzone przez p. Sylwię Lewandowską, p. Artura Randla, p. Ireneusza Piotrowskiego -  nauczycieli przeszkolonych przez WOŚP.

01 02
03 05 04

MUZEUM  MIEDZI  W  LEGNICY – 9.03.2017

Dnia 9 marca 2017 uczniowie ze Szkoły Przysposabiającej  do Pracy odwiedzili Muzeum Miedzi w Legnicy. Tam w ramach Legnickiego Roku Majora Władysława Dybowskiego obejrzeliśmy wystawę plakatów pod tytułem-„ Rotmistrz Pilecki Bohater Niezwyciężony. Raport z Auschwitz”. Widzieliśmy nagrodzone i wyróżnione plakaty w międzynarodowym konkursie pod patronatem prezydenta Andrzeja Dudy. Podczas zwiedzania, postać żołnierza przybliżył nam pracownik muzeum oraz  telewizyjny wywiad z córką rotmistrza.

01 02 03

Grudzień 2016 - zajęcia kulinarne.

01 02

XXVIII WOJEWÓDZKI KONKURS RECYTATORSKI- 19.01.2017

Dnia 19.01.2017 r.
odbył się szkolny etap XXVIII Wojewódzkiego Konkursu Recytatorskiego pod hasłem „Gdzieś w przestworzach”. Organizatorem konkursu była pani Beata Ładowska – Borek. W zmaganiach konkursowych wzięło udział 17 uczniów, którzy po krótkiej rozgrzewce dykcyjnej prowadzonej przez swoich kolegów z Koła Przyjaciół Książki, recytowali wiersze znanych polskich poetów. Następnie uczestnicy oglądali pokaz slajdów ”Podróż w przestworza” przygotowany przez Ewelinę Springer pod kierunkiem pani Grażyny Jastrzębskiej oraz wysłuchali utworu pt.” Dla kogo świeci słonko?” w wykonaniu najmłodszych członków koła. W drugiej części uczniowie rozwiązywali zagadki słowno – obrazowe przygotowane przez członków koła pod kierunkiem organizatora konkursu.W Szkolnym Konkursie Recytatorskim zwyciężyli: Jakub Kopyto –P1, Przemysław Cecelski – kl.II+III SP, Paulina Stosik – kl. 3 G, Aleksandra Skrzydlewska– kl. 1 SPdP. Drugie miejsce zajęli: Patryk Gąsiorek z P4, Kacper Galas z kl. VI SP ,Zofia Polakowska z kl.Vb SP, Katarzyna Sawczuk z kl. 3 G, Michalina Ptaszyńska z kl. 1 SPdP, Łukasz Smętek z kl. III SPdP, a trzecie Kamil Stosik z kl. IV SP, Jakub Piszczałka z kl. II SPdP. Jury przyznało wyróżnienia: Żanecie Arendalskiej z kl.I SPdP, Wiktorii Kasperkiewicz z kl.I SPdP, Ireneuszowi Rokoszowi z kl. II SPdP . Na zakończenie wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali nagrody i dyplomy. Zwycięzcy będą reprezentować naszą szkołę w czterech kategoriach na etapie regionalnym w Głogowie.

XXVIII Wojewódzki Konkurs Recytatorski
GALERIA

WARSZTATY PLASTYCZNE - 14.12.2016

W środę  14 grudnia odbyły się bożonarodzeniowe warsztaty plastyczne. Podczas zajęć panie Grażyna Jastrzębska, Renata Zabłotna i Olga Krzemińska, przypomniały tradycje Świąt i przygotowały z uczestnikami wspólnie upominki. W świątecznym nastroju uczniowie SP pomalowali i ozdobili cekinami styropianową bombkę, uczniowie Gim wykonali girlandę na choinkę, a uczniowie SPdP wykonali bombkę z materiału. Gotowe prace ozdobiły choinki na korytarzach w szkole. Czas upłynął w miłej atmosferze.

01 02 03 04
05 06 07 08

SPOTKANIE Z GÓRNIKIEM - 1.12.2016

Z okazji zbliżającej się Barbórki, czyli  górniczego święta, w dniu 1 grudnia 2016 roku odbyło się spotkanie z górnikiem. Zaproszony gość przybył w galowym stroju górniczym. Opowiedział nam o pracy w kopalni miedzi i o tradycjach górniczych. Przedstawił film ukazujący wygląd kopalni tysiąc metrów pod powierzchnią ziemi oraz sposób wydobywania rudy miedzi. Była to dla nas pouczająca i ciekawa lekcja.

01 02 03 04

ANDRZEJKI - 25.11.2016

W dniu 25.11.2016 w Zespole Placówek Specjalnych przy ulicy Tatrzańskiej odbyły się  Andrzejki. W imprezie wzięli udział uczniowie SP14, G14,SPdP oraz MP5. Podczas wspólnej zabawy podopieczni poznali tradycje i obrzędy andrzejkowe, wzięli udział warsztatach plastycznych, wróżbach, zabawach ruchowych przy muzyce oraz zabawach rozwijających umiejętności komunikacyjne systemem MAKATON.

01 02 03 04

V SZKOLNY KONKURS PIĘKNEGO CZYTANIA - 24.11.2016

Dnia 24.11.2016 r. odbył się V Szkolny Konkurs Pięknego Czytania pod hasłem „W mądrej głowie jest przysłowie” zorganizowany przez p. Beatę Ładowską – Borek. W zmaganiach konkursowych wzięło udział 11 uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 14, Gimnazjum Nr 14 i SPdP, którzy zaprezentowali wiersz Grzegorza Strzebońskiego „Najciemniej jest pod latarnią” oraz rymowane utwory o wybranych przez siebie przysłowiach. Konkurs miał na celu: zwiększenie motywacji do czytania, wyrabianie i rozwijanie nawyków czytelniczych oraz opanowanie i doskonalenie techniki czytania. Podczas spotkania młodzież dobierała prawidłowe teksty znanych polskich przysłów do podanych ilustracji, a także wyszukiwała właściwe przysłowia wśród innych fałszywych. W drugiej części konkursu wysłuchano recytacji wiersza Grzegorza Strzebońskiego, opisującego w żartobliwy sposób przysłowie „Gdy kota nie ma myszy harcują” w wykonaniu najmłodszych członków koła. W V Szkolnym Konkursie Pięknego Czytania zwyciężyły: Katarzyna Sawczuk z kl.3G, Aleksandra Skrzydlewska z kl. Ia SPdP, Ewelina Springer z kl. III SPdP. Drugie miejsce zajęli: Ireneusz Rokosz z kl. II SPdP, Łukasz Smętek z kl. III SPdP, a trzecie Andrzej Dwojak z kl. Vb SP, Adrian Gnot z kl.II SPdP oraz Paweł Janiak z kl. III SPdP. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali nagrody książkowe i dyplomy.

V Szkolny Konkurs Pięknego Czytania
GALERIA

Dnia 23 listopada 2016 r. uczniowie klas Gimnazjum Nr 14 oraz klasy I b SPdP odwiedzili Muzeum Regionalne w Jaworze. Uczestnicy wycieczki wzięli udział w zajęciach warsztatowych wypieku pierniczków tradycyjną metodą oraz zwiedzili muzeum z ciekawymi wystawami przedstawiającymi życie mieszkańców Dolnego Śląska na przełomie XIX i XX wieku.

01 02 03 04

W dniu 15 listopada 2016 r. odbyło się pierwsze spotkanie w ramach cyklu warsztatów „Jesienne kompozycje” prowadzonych przez p. Marię Stemplowską na terenie Filii Nr 2 Biblioteki Publicznej w Legnicy, a organizowanych dla dzieci i młodzieży naszej szkoły przez p. Beatę Ładowską – Borek. Celem tych warsztatów było zainteresowanie zmianami zachodzącymi w przyrodzie, które zostały opisane w polskiej literaturze dziecięco-młodzieżowej; rozwijanie kreatywności, słownika oraz umiejętności manualnych; sprzyjanie twórczemu myśleniu; rozbudzanie wyobraźni i wrażliwości plastycznej uczniów. W spotkaniu pod hasłem „Pani Jesień” uczestniczyli pod opieką organizatora przedstawiciele Szkoły Podstawowej Nr 14, Gimnazjum Nr 14 i SPdP, którzy wykonali bukiety kwiatów z jesiennych liści. Drugie spotkanie pt.„Kasztanowa bitwa” odbyło się 22 listopada 2016 r. Uczniowie zainspirowani tekstem Krystyny Boglar stworzyli dwie armie z kasztanów i żołędzi oraz stoczyli bitwę. Na trzecim spotkaniu pod hasłem „Na grzyby”, przeprowadzonym w dniu 29 listopada 2016 r. według scenariusza wiersza Jana Brzechwy, uczestnicy przygotowali stroje, tj. kapelusze różnych grzybów, a następnie przedstawili własną interpretację poznanego utworu. Prace wykonane podczas wszystkich warsztatów ozdobiły pomieszczenia w  szkole i w bibliotece.    

Jesienne kompozycje
GALERIA

10 listopad 2016r. - ZAJĘCIA KULINARNE PYSZNIE, ZDROWO, KOLOROWO

01 02 03

Wycieczka do Gross-Rosen - 31.10.2016

Dnia 31 października 2016 uczniowie SPdP wraz z nauczycielami wybrali się do Rogoźnicy aby zwiedzić teren byłego hitlerowskiego obozu koncentracyjnego Gross-Rosen. Na miejsce dotarliśmy Kolejami Dolnośląskimi i spacerem przez Rogoźnicę. Na początku w sali ekspozycji obejrzeliśmy film dokumentalny z archiwalnymi filmami i wspomnieniami byłych więźniów. Następnie przeszliśmy przez bramę śmierci i udaliśmy się do pobliskiego kamieniołomu w którym pracowali więźniowie obozu. Odwiedziliśmy części piwniczne łaźni, kuchni więźniarskiej, tkalni oraz bloku 9/10. Widzieliśmy też piec krematoryjny oraz dzwon obozowy. Na końcu naszego zwiedzania zapaliliśmy znicz pod pomnikiem pamięci ofiar obozy.

01 02 03

JESIENNY DZIEŃ SPORTU - 18.10.2016

W dniu 18.10.2016r. uczniowie ZPS w Legnicy wzięli udział w Jesiennym Dniu Sportu. Z powodu złych warunków atmosferycznych impreza odbyła się w budynku przy ul. Tatrzańskiej. Program zmagań sportowych obejmował następujące konkurencje: indywidualny bieg wahadłowy, klasowy wyścig rzędów oraz konkurs celności rzutów. Rywalizacja sportowa była  przeplatana zabawami ruchowymi przy muzyce.

01 02 03 04

„Jesienne Inspiracje – ŚWIĘTO JABŁKA”- 18.10.2016

Dnia 18.10.2016 r. przy ulicy Tatrzańskiej odbyła się uroczystość „ Jesienne Inspiracje – Święto Jabłka”. Impreza rozpoczęła od inscenizacji wiersza „ Entliczek – pentliczek” Jana Brzechwy, którą przygotowały klasy: III Gimnazjum i Ib SPDP. Następnie uczniowie zapoznali się z procesem powstawania owocu, degustowali różne odmiany jabłek oraz potrawy z jabłkami w roli głównej. Wzięli także udział w warsztatach plastycznych podczas, których malowali owoce wykonane z masy solnej. W czasie imprezy wykorzystano gesty Makaton do zilustrowania prezentowanych treści.

01 02 03 04
05 06 07

Wybory do Mini Samorządu Uczniowskiego- 6.10.2016

6 października odbyły się drugie wybory do Mini Samorządu Uczniowskiego. W tym roku do pracy w samorządzie zaprosiliśmy również uczniów II etapu edukacyjnego – klasy V i VI. We wrześniu nasi uczniowie podejmowali bardzo trudne decyzje i przygotowywali plakaty wyborcze.
Wybory odbywały się tak, jak w to bywa w prawdziwych wyborach – była komisja wyborcza w składzie: Aleksandra Skrzydlewska, Szymon Małecki i Michalina Ptaszyńska, były karty do głosowania i urna do głosowania. W głosowaniu wzięła udział cała uczniowska społeczność i ich głosami w tym roku szkolnym do samorządu weszli:

 • Agata Drzazga
 • Ireneusz Rokosz
 • Julia Kunat
 • Wiktoria Kasperkiewicz
 • Andrzej Dwojak.


Pierwsze spotkanie samorządu już wkrótce, wówczas opracujemy plan pracy i przedstawimy go Pani Dyrektor do akceptacji. Mamy wiele ciekawych pomysłów i nadzieję na ciekawe doświadczenia.

Wybory do Mini Samorządu Uczniowskiego
GALERIA

ZAJĘCIA  CZYTELNICZO-MUZYCZNE - 28.09.2016

W dniu 28.09.2016 r. w Bibliotece Publicznej, Filia nr 2 odbyło się spotkanie z pedagogiem muzyki- p. Janem Plewczyńskim, w którym uczestniczyło 20 uczniów naszej szkoły pod opieką nauczycieli oraz organizatora - p. Beaty Ładowskiej-Borek. Podczas zajęć czytelniczo-muzycznych dzieci mogły zobaczyć różne instrumenty muzyczne, poznać ich brzmienie, wysłuchać wierszy o muzyce oraz stworzyć pod kierunkiem muzyka „małą orkiestrę”.

01 02 03 04 05
06 07 08 09

Od 25 do 30 września przebywaliśmy w Harcerskim Ośrodku Morskim w Pucku. Nasza drużyna – Drużyna Harcerska „ Nieprzetartego Szlaku” „Stokrotki” reprezentowana była przez dziesięciu harcerzy. Projekt „Cztery pory roku” pozwolił nam realizować pasje artystyczne, sportowe, turystyczne, wszystko okraszone elementami harcerskimi. Największą niespodziankę i przyjemność sprawiły nam zajęcia żeglarskie i wycieczki do Gdańska, Gdyni i na Hel.

01 02 03
04 05 06

ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2016-2017

1 września to wyjątkowy dzień w życiu każdego ucznia. Po długiej wakacyjnej przerwie - powrót do szkoły.
Nowa  dyrekcja Pani Bożena Zakowicz oraz Pani Beata Kocot serdecznie powitały wszystkich zgromadzonych uczniów, szczególnie pierwszoklasistów oraz dzieci przedszkolne wraz z rodzicami.
Życzymy Wam, drodzy uczniowie dużo zapału do nauki oraz osiągania jak najlepszych wyników w nauce i zachowaniu, mnóstwa sukcesów w konkursach i zawodach sportowych. Nauczycielom życzymy cierpliwości i wytrwałości, satysfakcji z wykonywanej pracy, a także wielu sukcesów w pracy dydaktyczno-wychowawczej, natomiast pozostałym pracownikom szkoły- spokoju i zadowolenia z pracy.

 

2015-2016

2016.06.17 - WARSZTATY „MÓJ PRZYJACIEL ROBOT”

Uczniowie naszej szkoły (przedstawiciele SP nr 14, Gim. nr 14, SPdP) uczestniczyli w zorganizowanych pod kierunkiem p. Beaty Ładowskiej -Borek i p. Elżbiety Rychlickiej warsztatach, prowadzonych przez p. Marię Stemplowską na terenie Filii nr 2 Biblioteki Publicznej w Legnicy. Odbywały się one pod hasłem ” Mój przyjaciel robot” a ich celem było rozbudzanie wyobraźni, wrażliwości plastycznej oraz sprawności językowej i komunikacyjnej. Podczas spotkań uczniowie wyszukiwali i gromadzili informacje o robotach, o ich wykorzystywaniu, obejrzeli film animowany, sporządzili projekt. (I spotkanie-„Planeta robotów”-11.05.2016) Na jego podstawie zbudowali własnego robota z wykorzystaniem materiałów z recyklingu.(II spotkanie-„Ja i mój robot”-18.05.2016) Kolejnym etapem było ozdabianie robota za pomocą różnorodnych materiałów dekoracyjnych. Następnie uczniowie dokonali autoprezentacji swoich robotów tworząc ich język oraz  oryginalny sposób poruszania się.(III spotkanie-„Inny świat”-15.06.2016) W czasie czwartego, ostatniego spotkania uczestnicy warsztatów oglądali wystawę wykonanych przez siebie robotów oraz wzięli udział w poczęstunku.(IV spotkanie-17.06.2016).

Mój przyjaciel robot
GALERIA

10.06.2016 - Zdjęcia zostały wykonane na zajęciach kulinarnych w pierwszej klasie SPdP

01 02 03 04
05 06 07 08

10.06.2016 - Wycieczka przedszkolaków - Bukowna

01 02 03
04 05 06 07
08 09 10 11

9 czerwca w naszej placówce odbył się XI Regionalny Konkurs „Jestem zaradny”. Konkurencje sprawnościowe, zaradności życiowej, samoobsługowe realizowało sześć drużyn z zaprzyjaźnionych placówek i WTZ. W miłej atmosferze poruszaliśmy temat wzajemnej pomocy w różnych sytuacjach życiowych. Impreza zakończyła się rozdaniem oryginalnych pucharów, dyplomów i nagród oraz deklaracją spotkania za rok.

01 02 03
04 05 06 07

7.06.2016

W ramach programu „Moje pasje moje hobby”  7 czerwca br. uczniowie wraz z Paniami Beatą Kocot i Renatą Zabłotną po zajęciach lekcyjnych wybrali się do stadniny koni Ami w Kunicach. Tam pod okiem sympatycznych instruktorek Asi i Natalii uczestnicy wycieczki zobaczyli jak wygląda zagroda dla koni, czym się żywią i jak o nie dbać. Panie pokazały jak się siodła konie, i jaki strój jest odpowiedni do jazdy. Następnie każdy uczestnik miał okazję jeździć konno. Po zajęciach pełni emocji i wrażeń wybrali się nad jezioro kunickie. Tam w ciszy i pełnym relaksie wszyscy piknikowali.

01 02 03 04
05 06 07 08

1.06.2016 - Dzień Dziecka w przedszkolu

01 02 03
04 05 06

Ale się działo….. na Tatrzańskiej!!!!!
31 maja 2016 r. o godzinie 9.30 wszyscy wychowankowie przedszkola i uczniowie Szkoły Podstawowej, Gimnazjum, Szkoły Przysposabiającej do Pracy brali udział w Szkolnym Dniu Zaradności.
Przedszkolaki oraz uczniowie szkoły podstowej i gimnazjum wykazywali się zaradnością na stanowiskach pracy ustawionych w obwodzie stacyjnym. Wszystkie zadania musiały być zaliczone na karcie zaliczeniowej.
Zmagania polegały  m.in. na dobieraniu skarpetek do pary i przypinaniu ich klamerkami do sznurka, nakrywaniu do stołu, składaniu serwetek, prasowaniu, zgodnie z zasadami przechodzili przez „zebrę”. Uczniowie SPdP wykazywali się zaradnością w pracowniach, m.in. wykonywali eko-kwiaty, obsługiwali zmywarkę, tworzyli koszyczki z drewna i gałązek, wypełniali dane do legitymacji szkolnej.
Wszyscy uczestnicy bardzo zaangażowali się w działaniu, starali się wykonać zadania prawidłowo. Nasi zaradni uczniowie nie tylko pracowali, ale też fajnie się bawili.

01 02 03 04
05 06 07 08

25.05.2016 wycieczka do Drezna

Dnia 25 maja 2016 grupa uczniów SPdP oraz Gimnazjum nr 14 przy ul. Tatrzańskiej wraz ze swoimi opiekunami wybrała się Kolejami Dolnośląskimi do Drezna. To miasto uważane jest za jedno z najpiękniejszych miejsc barokowych w Europie i najładniejsze w Niemczech. Podczas spaceru po Starym Mieście/Altstadt/ zwiedziliśmy późnobarokową Katedrę św. Trójcy oraz luterański kościół Marii Panny. Przerwę podczas naszego zwiedzania spędziliśmy na nabrzeżach rzeki Łaby. Kolejnym punktem na trasie naszego spacery był Pałac Zwinger. Na bulwarach Nowego Miasta /Neustadt/ wśród fontann mieliśmy przerwę na obiad.  Wyjazd zakończyliśmy zakupami upominków i pamiątek. Wszyscy bardzo zmęczeni ale pełni wrażeń szczęśliwie wróciliśmy do domów.

01 02 03 04

Miniolimpiada Sportowa Przedszkolaków - 16 maja 2016r.

16 maja 2016 roku odbyła się Miniolimpiada Sportowa Przedszkolaków, która na celu miała propagowanie zdrowego spędzania wolnego czasu, wpajanie nawyków do podejmowania ćwiczeń fizycznych, wdrażanie do prawidłowych relacji z rówieśnikami. W miniolipiadzie brały udział dzieci z Przedszkola nr 5 oraz zaproszeni przedszkolacy z zaprzyjaźnionego Miejskiego Przedszkola nr 19 w Legnicy. Uczestnicy po zmaganiach sportowych otrzymali pamiątkowe dyplomy. Zabawy ruchowe zostały przygotowane i przeprowadzone przez nauczycieli wychowania fizycznego: panią Sylwię Lewandowską oraz pana Ireneusza Piotrowskiego.

01 01 01
01 01 01

13 – 15 maja 2016r.- to były piękne dni, po prostu piękne dni…

Uczniowie naszej szkoły pod opieką p. M. Sokolińskiej, p. G. Łabaz i p. D. Łabaz brali udział w wycieczce w przepiękny region naszego kraju – Karkonosze.
Przez 3 dni wspólnie poznawaliśmy najpiękniejsze zakątki regionu: Świątynię Wang, Western City, Park Bajek, Młyn Miłości, Miejskie Muzeum Zabawek. To był czas na zwiedzanie, zabawę i aktywny wypoczynek. Odpoczywaliśmy w pięknym pensjonacie „Stropnica”,  położonym na wysokości 830 m n.p.m. w najbardziej malowniczej części Karpacza z widokiem na panoramę Karkonoszy, na obrzeżach Karkonoskiego Parku Narodowego.
Widoki, które mogliśmy podziwiać pozostaną w pamięci na długo, a do tego jeszcze właściciel pensjonatu, który ugościł nas po królewsku.

01 02 03
04 05 06 07

Wycieczka do Wrocławia - 14.05.2016r.

14.05.2016 r. uczniowie Szkoły Przysposabiającej do Pracy pod opieką Pani R. Bochnak, E. Dołowy i O. Krzemińskiej, uczestniczyli w wycieczce do Wrocławia, organizowanej w związku z realizowanym projektem pt. "W świecie sztuki". Tematem przewodnim wycieczki była twórczość wielkich artystów. Zgodnie z nim, uczniowie odwiedzili Muzeum Narodowe we Wrocławiu, Panoramę Racławicką oraz obejrzeli przedstawienie teatralne pt. "Calineczka".

01 02 03

Dnia 6 maja 2016r. uczniowie naszej szkoły odbyli wycieczkę do Kowar. Tam mieli okazję obejrzeć  prawie wszystkie zabytki Dolnego Śląska w miniaturze. Widzieli zamki i pałace w przepięknym otoczeniu, zabytkowe kościoły oraz domy. W czasie podróży podziwiali piękne krajobrazy naszego regionu.

01 02 03 04 05 06

Święta Majowe - 28 kwietnia 2016r.

W dniu dzisiejszym uczniowie naszej szkoły, uczestniczyli w uroczystości upamiętniającej trzy bardzo ważne daty: 1 maja -Święto Pracy, 2 maja - Dzień Flagi, 3 maja - Święto Konstytucji. Zaprezentowany przez nich program artystyczny, pozwolił na przypomnienie informacji dotyczących historii tych świąt. Wśród wielu utworów literackich i muzycznych, przewijał się duch patriotyzmu. Uroczystość zakończono wspólnym odśpiewaniem Hymnu Narodowego. Koordynatorem uroczystości była Pani Renata Bochnak, a do wspólnego przygotowania uroczystości, przyczynili się następujący nauczyciele: Beata Ładowska- Borek, Barbara Żołnierczyk, Anita Kret, Ewa Czech, Katarzyna Piotrowska, Marzena Pietrukiewicz, Renata Korczak-Michalewska, Jolanta Wojtowicz, Żaneta Kirej, Renata Witwicka.

01 02 03
04 05 06 07

Warsztaty w bibliotece muzycznej - 26 kwietnia 2016r.

W dniu 26 kwietnia 2016r. uczniowie gimnazjum uczestniczyli w warsztatach w bibliotece muzycznej. Uczniowie mieli okazję poznać historię muzyki i różne ciekawe instrumenty.
Z zainteresowaniem rozwiązywali zagadki muzyczne i  detektywistyczne, rysowali ilustracje do muzyki i tańczyli  w rytm wybranych melodii. Zajęcia były bardzo ciekawe i rozwijające wrażliwość na muzykę.

01 02 03 04

„Przyjęcie dla Królowej Książki” w Bibliotece Publicznej - 23 kwietnia

W dniu 23 kwietnia 2016 r. członkowie Koła Przyjaciół Książki wraz ze swoim opiekunem   p. Beatą Ładowską - Borek uczestniczyli w „Przyjęciu dla Królowej Książki”, które odbyło się w Legnickiej Bibliotece Publicznej- Filia nr 2. Na wstępie nastąpiło uroczyste „udekorowanie książki na królową” oraz odczytanie życzeń z okazji jej święta. W dalszej kolejności zostały rozstrzygnięte dwa konkursy pod tytułem„Życzenia dla książki” oraz „Bajkowy strój”, odbywające się pod patronatem legnickich radnych  : p. Piotra Żabickiego  i p. Ewy Czeszejko-Sochackiej. Wszyscy uczestnicy konkursów otrzymali dyplomy i nagrody. Następnie oglądali występ grupy teatralnej „To i Owo”, bawili się przy muzyce, rozwiązywali zagadki a  na zakończenie wzięli udział w poczęstunku.

01 02 03 04 05 06 07

21 kwietnia 2016r. - 73 Rocznica Powstania w Getcie Warszawskim.


Już kolejny rok, uczniowie naszej szkoły uczestniczą w akcji "Żonkil", organizowanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie. W tym roku, w celu upamiętnienia tego wydarzenia Pani Renata Bochnak dla uczniów SPdP zorganizowała spotkanie o tematyce historycznej. Celem spotkania było przybliżenie uczniom i zapoznanie ich historią wydarzenia, które miało miejsce w 1943 r. Na koniec prezentacji, wspólnie obejrzeliśmy film pt. " Nie było żadnej nadziei. Powstanie w getcie warszawskim 1943." i minutą ciszy uczciliśmy pamięć poległych tam ludzi.
01

Dnia 20.04.2016 r. odbył się Szkolny Konkurs Recytatorski pod hasłem „Co nas bawi, co nas śmieszy?”. Organizatorem konkursu była pani Beata Ładowska – Borek. W zmaganiach konkursowych wzięło udział 21 uczniów, którzy po krótkiej rozgrzewce dykcyjnej prowadzonej przez swoich kolegów z Koła Przyjaciół Książki, recytowali wiersze znanych polskich poetów. Następnie uczestnicy oglądali inscenizację do wiersza ”Żaba” J. Brzechwy oraz wysłuchali utworu pt.” Dla kogo świeci słonko?” w wykonaniu najmłodszych członków koła. W drugiej części uczniowie układali tytuły prezentowanych wierszy z rozsypanki wyrazowej oraz rozwiązywali zagadki słowno – obrazowe przygotowane przez członków koła pod kierunkiem organizatora konkursu. W Szkolnym Konkursie Recytatorskim zwyciężyli: Kamil Stosik – kl. III SP, Paulina Stosik – kl. 2a G, Klaudia Szymczak– kl. 1 SPdP. Drugie miejsce zajęła Anna Fabiszewska z kl. I SP, Kacper Galas z kl. IVbVb, Żaneta Arendalska z kl.2a G, Paweł Sieradzki z kl. II SPdP, Łukasz Smętek z kl. II SPdP, a trzecie  Paweł Janiak z kl. II SPdP. Jury przyznało wyróżnienia najmłodszym recytatorom z Przedszkola nr 5 oraz Jakubowi Piszczałce z kl. I SPdP . Na zakończenie wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali nagrody i dyplomy.
 
01 02 03 04 05 06
07 08 09 10

 
REALIZCJA PROGRAMU EDUKACYJNEGO W PRZEDSZKOLU „MAMO, TATO, WOLĘ WODĘ!” - 19.04.2016 r.


Realizacja programu „Mamo, tato, wolę wodę!” była doskonałą okazją do kształtowania pożądanych postaw wśród przedszkolaków. Nauczycielki przypominały o konieczności picia wody, która jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania i rozwoju. Dzieci oglądając bajki edukacyjne oraz ilustracje prezentowane przez nauczycielkę uświadomiły sobie jak ważna jest woda nie tylko dla ludzi ale także roślin i zwierząt. Przedszkolaki bardzo chętnie uczestniczyły w zajęciach zorganizowanych ze Zdrojkiem, który stał się  ich kolegą z przedszkola.

01 02
03 04 05

„Bieg  na 6 Łap” - 16.04.2016

Po raz pierwszy odbył się „Bieg na 6  Łap”, w którym  wzięli udział uczniowie ZPS przy ulicy Tatrzańskiej. Organizatorem wydarzenia było  Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Legnicy. Uczestnicy biegu mieli do pokonania pięciokilometrową trasę na terenie Lasku Złotoryjskiego z przydzielonym czworonogiem. Serca naszych uczniów podbił pies o imieniu Feluś.

01 02 03 04
05 06 07 08

WIOSENNE KANAPKI W PRZEDSZKOLU” – ZAJĘCIA OTWARTE Z UDZIAŁEM RODZICÓW – 14.04.2016 r.


Po jakże pouczającym spotkaniu z kucharkami, które odbyło się 6 kwietnia nadszedł czas na sprawdzenie naszych kulinarnych umiejętności w ramach realizowanego programu „Zdrowy i bezpieczny przedszkolak”. Rozpoczęliśmy cykl kulinarny!


14.04.2016 r. dzieci z grup przedszkolnych, spotkały się w przedszkolu z rodzicami na wspólne wykonanie wiosennych kanapek. Na stołach zagościły nowalijki, wędliny, sery, jajka, pieczywo, … oraz przybory kuchenne pomocne w naszej pracy. Rodzice i dzieci z dużym zaangażowaniem zabrali się do pracy. Dzieci samodzielnie lub z niewielką pomocą dorosłych smarowały, układały produkty tworząc na kanapkach bardzo wiosenne wzory. Przygotowane kanapki wyglądały naprawdę apetycznie.
Kolejne kulinarne wyzwania przed nami!

01 02 03
04 05 06

Warsztaty wiosenne.

W dniu 13 kwietnia 2016 r. uczniowie Gimnazjum Nr 14 i SPdP, należący do Koła Przyjaciół Książki uczestniczyli w wiosennych warsztatach  pod hasłem „Ptaki wiosną”  w Bibliotece Publicznej - Filia Nr 2. Organizatorami były panie:  Maria Stemplowska i Beata Ładowska – Borek. Podczas spotkania młodzież uczyła się rozpoznawać różne głosy ptaków wracających z ciepłych krajów oraz rozmawiać w ptasich językach. Następnie uczniowie wykonali kompozycje przestrzenne „Wiosenne trele”  do zawieszenia na drzwiach lub oknach. Swoje prace uczestnicy zajęć wykorzystali do przystrojenia pomieszczeń szkolnych oraz własnych mieszkań.

01 02 03
04 05 06

APEL - 14 kwietnia 2016r.

W dniu dzisiejszym w szkole przy ul. Tatrzańskiej odbył się pierwszy apel poprowadzony przez Samorząd Uczniowski. Rozpoczęliśmy go odśpiewaniem naszego hymnu napisanego przez Panią Barbarę Żołnierczyk:


 „NASZA SZKOŁA”
WITAJ SZKOŁO, WITAJ NASZA DOBRA SZKOŁO.
CHCEMY BAWIĆ SIĘ I ŚMIAĆ SIĘ TU WESOŁO.
PODAJ RĘCE W TEJ PIOSENCE
I ZAKLASKAJ RAZ, DWA, TRZY.
BO TO NASZA JEST PIOSENKA I NASZ HYMN.


Stresu było bardzo dużo, ale koledzy i koleżanki spisali się na medal, dodając nam otuchy gromkimi brawami.
Podczas apelu wręczone zostały dyplomy i medale wyróżnionym sportowcom oraz uzdolnionym plastykom. Nie zapomnieliśmy również o przedszkolakach, które na apelu otrzymały dyplomy za udział w konkursie plastycznym.
Wszystkim nagrodzonym i wyróżnionym gratulowała nasza Pani Dyrektor Bożena Zakowicz.
Samorząd przypomniał o ogłoszonym na miesiąc kwiecień konkursie, jak też o tym, że uczniowie gimnazjum i Szkoły Przysposabiającej do Pracy włączają się w dyżury podczas jednej przerwy.
Na koniec odśpiewaliśmy hymn i rozeszliśmy się do klas.

01 02 03 04 05

Moje pasje moje hobby.

8 kwietnia br. uczniowie Gimnazjum Nr 14 wraz z nauczycielami gościli w szkolnej  pracowni ceramicznej.  W ramach programu „Moje pasje moje hobby” ,  warsztaty „wiosenne trele” poprowadziły  pani Beatą i pani Renata.
Uczniowie mieli okazje wykonać  gliniane ptaszki.  Spod rąk wyszły wróbelki, sikorki, zięby i wiele innych skrzydlatych okazów.  Wszyscy świetnie się bawili.

01 02 03 04 05

Rajd „Legnickie Pole” - 9 kwietnia 2016r.

W dniu 9 kwietnia 2016 r. członkowie Szkolnego Koła Turystycznego pod opieką P. R. Witwickiej, E. Czech i A. Kret wyruszyli na Zlot Krajoznawczy „Legnickie Pole” w 775 rocznicę bitwy pod Legnicą. Turyści pokonali trasę 8 km: Legnica – Bartoszów- Gniewomierz – Legnickie Pole, poznali walory krajoznawczo-przyrodnicze okolic Legnicy. Z przewodnikiem zwiedzali Kościół Św. Jadwigi. Na zakończenie zlotu odbyły się zabawy sportowo-rekreacyjne, konkurs piosenki turystycznej. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowy znaczek a drużyna dyplom. Zlot zaliczamy do udanych, mimo iż pogoda  nam  nie dopisała:)

01 02 03 04 05

WIZYTA PRZEDSZKOLAKÓW W SALONIE FRYZJERSKIM – 08.04.2016r.

Dnia 8 kwietnia wszystkie grupy przedszkolne w zawiązku z tematem zajęć dydaktycznych dotyczących zawodu fryzjera, wybrały się do salonu fryzjerskiego przy ul. Przybosia. Dzieci poznały czynności, jakie wykonuje fryzjer i jego narzędzia pracy. Uczestniczyły w pokazie żelowania i czesania włosów przy użyciu odpowiednich przyborów i kosmetyków fryzjerskich.  Na koniec spotkania przedszkolaki wręczyły fryzjerce Pani Ewie Perlak upominek i laurkę z podziękowaniem, za tak ciepłe przyjęcie, a w zamian otrzymały przepyszne cukierki.

01 02 03 04 05 06
07 08

Wycieczka Ekologiczna do Szkółki leśnej w Miłogostowicach - 6 kwietnia 2016 r.

W dniu 6 kwietnia 2016 r. obyła się  wycieczka ekologiczna  do  Szkółki leśnej w Miłogostowicach, której organizatorami była Pani R. Witwicka i E. Czech. Pod czujnym okiem pana leśniczego uczniowie zwiedzali szkółkę leśną, poznali czynności związane z  jego pracą. Oglądali również małe sadzonki, z których wyrosną kiedyś piękne drzewa, poznali fazy jego rozwoju. Wielką atrakcją była demonstracja zraszaczy nawadniających drzewka na takim dużym terenie. Na zakończenie wycieczki odbyło się wspólne pieczenie kiełbasek przy ognisku. Od Nadleśnictwa otrzymaliśmy sadzonki drzewek, które zostały posadzone na terenie naszej placówki. Były to świetne zajęcia w plenerze, które na długo pozostaną w pamięci uczniów a zdobyte wiadomości przydadzą się w dalszej edukacji.

01 02
03 04 05

SPOTKANIE PRZEDSZKOLAKÓW Z KUCHARKAMI – 06.04.2016r.

6 kwietnia przedszkolaki odwiedziły stołówkę szkolną przy ul. Rycerskiej. Szefowa kuchni opowiedziała dzieciom, czym się zajmuje, jak wygląda strój kucharki oraz jakie przedmioty są jej potrzebne do pracy. Dzieci miały okazję zobaczyć jak wyposażona jest kuchnia szkolna. Panie kucharki udzieliły odpowiedzi na każde pytanie dotyczące ich pracy, zachęcały do jedzenia owoców i warzyw poczęstowały swoich gości przepysznym kisielem. W podziękowaniu za przygotowywanie smacznych posiłków Panie kucharki otrzymał upominek i prace, jakie dzieci przygotowały dla nich w przedszkolu.

01 02 03 04
05 06 07 08

ZABAWY PRZEDSZKOLAKÓW NA ŚWIEŻYM POWIETRZU – 05.04.2016r.

Korzystając z pięknej wiosennej pogody, wybraliśmy się na pobliski plac zabaw. Z wielką radością przedszkolaki huśtały się na huśtawkach i bujakach na sprężynach, oraz zjeżdżały na zjeżdżalniach. Jak widać po uśmiechniętych buziach, nasze pociechy były bardzo zadowolone. Pobyt na placu zabaw był źródłem radości, relaksu, odpoczynku, nabywania wielu sprawności ruchowych i pokonywania przeszkód.

01 02 03 04

WYCIECZKA PRZEDSZKOLAKÓW DO JEDNOSTKI STRAŻY POŻARNEJ – 04.04.2016r.

W poniedziałek 04.04.2016 roku wszystkie grupy przedszkolne, wybrały się na wycieczkę do straży pożarnej. Panowie strażacy w prosty i ciekawy sposób przybliżyli dzieciom informacje związane z ich pracą. Dzieci dowiedziały się: jak wygląda praca strażaków, jakim sprzętem się posługują. Mogły oglądać wyposażenie samochodu strażackiego i przymierzać strażackie kaski. Na zakończenie spotkania przedszkolaki podziękowały strażakom i życzyły wytrwałości w codziennych zmaganiach z przeciwieństwami losu.

01 02 03
04 06 07 08 05

SPORTOWE ZMAGANIA PRZEDSZKOLAKÓW – 31.03.2016r.

W Olimpiadzie sportowej uczestniczyły dzieci z wszystkich grup przedszkolnych - łącznie cztery drużyny. Zawodnicy startowali w starannie dobranych konkurencjach zawierających ćwiczenia stymulujące równomierny rozwój dziecka. Przedszkolaki z wielkim zaangażowaniem i przejęciem rozgrywały poszczególne konkurencje. Na ich twarzach widać było uśmiech i zadowolenie – a właśnie o to chodziło organizatorom, aby dać dzieciom okazję do wspólnej zabawy, do sportowej rywalizacji, w której nie było przegranych, każdy był zwycięzcą.

01 02 03
04 05 06 07

Integracyjne spotkanie w Bibliotece Publicznej.

W dniu 30.03.2016 r. uczniowie SPdP i Gimnazjum nr 14  wzięli udział w integracyjnym spotkaniu czytelniczym w Bibliotece Publicznej- Filia nr 2, podczas którego obejrzeli inscenizację ”Biblioteczne babcie na scenie”. Następnie wspólne z uczniami SP nr 20 uczestniczyli słowem i gestem w prezentacji utworów poetyckich dla dzieci i młodzieży w wykonaniu grupy teatralnej „To i owo”. Organizatorem spotkania była pani Beata Ładowska-Borek.

01 02 03 04

Szkolne Obchody światowego Dnia Zespołu Downa - marzec 2016

W poniedziałek 21 marca obchodziliśmy w naszej szkole Światowy Dzień Zespołu Downa. Naszymi kolegami są osoby cierpiące na Zespół Downa – wrażliwe, mądre, wspaniałe. Uroczystość uświetnili uczniowie Zespołu Szkół Muzycznych w Legnicy, którzy przygotowali muzyczną oprawę imprezy. Były występy, mini playback show, recytacja wierszy, zabawy integracyjne. Wszyscy świetnie się bawili.

01 02 03 04 05

Rajd „Na powitanie wiosny” do Lubiąża - 19 marca 2016r.

Dnia 19 marca 2016 r. członkowie Szkolnego Koła Turystycznego pod opieką P. R. Witwickiej, E. Czech i Anity Kret wyruszyli na pierwszy w tym sezonie „Rajd na Powitanie Wiosny” do Lubiąża. Uczniowie wędrowali 9 km, pokonali trasę: Prochowice – Rogów Legnicki- Lubiąż. Na zakończenie rajdu odbyły się konkursy: sprawnościowe, na najładniejszą Marzannę, nie zabrakło również wspólnego pieczenia kiełbasek przy ognisku. Mamy nadzieję, że wiosna zagości u nas na dobre.

01 02
03 04 05

OZDOBY   WIELKANOCNE

Uczniowie SPdP na zajęciach z "szycia" pod opieką pani Grażyny Jastrzębskiej wykonali ozdoby wielkanocne. Prace powstały przy użyciu różnych materiałów i elementów ozdobnych, m.in.: filcu, guzików, muliny. Wykonanie oryginalnych ozdób przyniosło uczniom zarówno radość z ciekawych zajęć ale także korzyści finansowe. Część ozdób udało się sprzedać podczas KIERMASZU ŚWIATECZNEGO. Pieniądze ze sprzedaży zostaną przeznaczone na zakup niezbędnych materiałów do nauki przedmiotu. DZIĘKUJEMY BARDZO.

01 02 03 04 05 06

"NAJPIĘKNIEJSZA OZDOBA WIELKANOCNA"  marzec 2016

Wielkanoc tuż tuż, a na szkolnym korytarzu już przedsmak Świąt. Pojawiły się baranki, kurczaczki, pisanki. Wszystko w pięknej wiosennej oprawie. Prezentowane prace wykonali wychowankowie i uczniowie podczas wielkanocnych warsztatów plastycznych.W oprawę wystawy został wkomponowany równiez kiermasz świąteczny prac wykonanych podczas zajęć lekcyjnych np."Szycie z elementami dziewiarstwa i tkactwa".  Za zebrane fundusze zostaną zakupione materiały plastyczne dla uczniów.

Wszystkim życzymy radosnych i słonecznych Świąt Wielkanocnych.

001 002 003 004 005
006 007 008

WIELKANOCNE WARSZTATY PLASTYCZNE marzec 2016

We wtorek 15 marca odbyły się wielkanocne warsztaty plastyczne . Podczas zajęć panie Renata Zabłotna i Joanna Mackiewicz – Szpinda przypomniały tradycje świąt i przygotowały z uczestnikami wspólnie upominki. Przedszkolaki wykonały żółte kurczaczki, uczniowie SP i Gim pisanki z kolorowych łupinek, a uczniowie SPdP baranki z włóczki. Gotowe prace każdy zabrał do domu.

01 02 03 04

10.03.16 - WARSZTATY WIELKANOCNE W PRZEDSZKOLU

W dniu 10.03.16r. w naszym przedszkolu odbyły się Warsztaty Wielkanocne, podczas których dzieci wraz z nauczycielkami robiły wielkanocne kurczaczki. Każdy miał inną fryzurę, nogi i oczy. Dzieci włożyły dużo pracy, by ich dzieła wyglądały wyjątkowo. W przyjaznej atmosferze czas upłynął bardzo szybko i niesamowicie twórczo. Piękne prace są dekoracją naszego przedszkola. Wprowadziły nas wszystkich w świąteczny nastrój. Dziękujemy serdecznie pani Renacie za wspaniałe przyjęcie w pracowni ceramicznej i poświęcony czas.

01 02 03
04 05 06 07

10.03.2016

10 marca 2016 roku odbyły się warsztaty z Pierwszej Pomocy, które na celu miały propagowanie właściwych postaw w sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia, wpajanie nawyków podejmowania określonych czynności w sytuacjach wymagających pomocy, wdrażanie do prawidłowego podjęcia i prowadzenia akcji resuscytacji. Beneficjentami programu byli uczniowie SP 14, Gimnazjum nr 14 i SPdP. Realizacja w/w zagadnień odbyła się w wykorzystaniem pomocy przekazanych przez WOŚP w ramach organizowanego programu. Warsztaty zostały przygotowane i przeprowadzone przez panią Sylwię Lewandowską, pana  Artura Randla oraz pana Ireneusza Piotrowskiego -  nauczycieli przeszkolonych przez WOŚP.

01 02 03 04
05 06 07 08

09.03.2016 - PROJEKCJA FILMÓW EDUKACYJNYCH W PRZEDSZKOLU

„Dzieciństwo bez próchnicy” to program edukacyjno-profilaktyczny kierowany do dzieci w wieku przedszkolnym.  Dnia 09.03.2016 r. w zajęciach edukacyjnych uczestniczyły wszystkie nasze przedszkolaki. Celem głównym zajęć była,  poprawa zdrowia jamy ustnej dzieci oraz wzrost świadomości i utrwalenie prawidłowych nawyków w zakresie higieny jamy ustnej.

01 02 03 04

08.03.2016 - ZDROWY PRZEDSZKOLAK

Dzieci z przedszkola doskonale wiedzą, że aby być zdrowym należy się między innymi prawidłowo odżywiać. Każdy przedszkolak rozumie potrzebę spożywania dużych ilości owoców oraz warzyw. Dlatego mając na uwadze zdrowie naszych wychowanków nie zapominamy o organizowaniu sytuacji edukacyjnych, które promują zdrowie. Tym razem było to wykonanie przez dzieci sałatki z marchwi i jabłka. Zadanie nie było łatwe, gdyż wiele składników należało dość drobno pokroić, dodać pozostałe, a wszystko razem wymieszać. Sałatki smakowały nie tylko dzieciom, ale i osobom, które zostały poczęstowane.

01 02 03 04 05

02.03.2016r. MP NR 5

W środę 2 marca przedszkolaków odwiedziła Pani pielęgniarka. Dzieci wysłuchały krótkiej prelekcji na temat codziennych nawyków higienicznych, oglądały atrybuty pielęgniarki, mierzyły temperaturę, ciśnienie i puls, przymierzały kołnierz ortopedyczny. Przedszkolaki upewniły się, że są bezpieczne, ponieważ Pani pielęgniarka codziennie czuwa i troszczy się o ich zdrowie.

01

1 marca 2016r. Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

1 marca obchodzimy polskie święto państwowe, poświęcone pamięci Żołnierzy Wyklętych.  Z tej okazji, klasa 1 SPdP pod opieką Pani Renaty Bochnak, przygotowała gazetkę tematyczną dla uczniów naszej szkoły. Na podstawie zawartych w niej informacji, mogliśmy się dowiedzieć kim byli Żołnierze Wyklęci i jaka jest ich historia. Gazetka cieszyła się dużym zainteresowaniem. A uczniowie SPdP, w tym dniu wystąpili w mundurach harcerskich, upamiętniając w ten sposób to szczególne święto.
 
01

26.02.2016 - EKSPERYMENTY KULINARNE W PRZEDSZKOLU


Do jednych z najbardziej ulubionych zajęć przedszkolaków należą zajęcia kulinarne. W dniu 26.02.2016 r. wszystkie dzieci przyniosły do przedszkola owoce i warzywa. Z myślą o  witaminkach, postanowiliśmy zrobić sok. Jednak zanim przystąpiliśmy do pracy, dzieci zapoznały się z urządzeniem do robienia soku-wyciskarką, jej  działaniem i utrwaliły sobie zasady bezpieczeństwa. Pozostało tylko wrzucenie składników do maszyny i sok gotowy! Potem nastąpiła degustacja przygotowanego soku. Pomarańczowe wąsy i uśmiechnięte buzie świadczyły o tym, że sok były smaczny i zdrowy. Wszystkim bardzo smakował, ponieważ wykonany był przez dzieci, bez dodatku cukru i bez konserwantów.

01 02 03
04 05 06 07 08 09

22.01.2016r. "Lampiony dla dziadków".

22 stycznia odbyła się impreza integracyjna pt. "Lampiony dla dziadków”, która została zorganizowana w celu wykonania prezentów dla dziadków naszych wychowanków. Wszyscy wychowankowie na miarę swoich możliwości włączyli się w pracę nad lampionami. Niektórzy dodatkowo wykonali laurki. Podczas imprezy przedstawiono wychowankom strukturę rodziny – "więzi rodzinne”. Wychowankowie słuchali pięknych wierszy i piosenek o dziadkach.

01 02 03

21.01.2016 - MP nr 5 – DZIEŃ BABCI I DZIADKA W PRZEDSZKOLU

Święto Babci i Dziadka już od wielu lat wpisane jest w kalendarz uroczystości w naszej placówce. Jest to niezwykły dzień, nie tylko dla dzieci, ale przede wszystkim dla babć i dziadków. To dzień pełen uśmiechów, wzruszeń, łez i radości.
Ta wspaniała impreza w naszym przedszkolu odbyła się 21 stycznia. Dzieci pod kierunkiem wychowawców zaprezentowały program artystyczny. W większości były to wzruszające wiersze i piosenki okolicznościowe.

01 02 03 04 05
06 07

19.01.2016r. wycieczka do Archiwum Państwowego o/Legnica.


Dnia 19.01.2016 r. starsi członkowie Koła Przyjaciół Książki wzięli udział w wycieczce edukacyjnej do Archiwum Państwowego, oddział w Legnicy zorganizowanej przez p. Beatę Ładowską- Borek. Celem jej było zdobycie informacji na temat archiwum, jego zadaniach i specyfice pracy. Młodzież miała okazję obejrzeć archiwalia dotyczące naszego regionu, poznać sposoby ich gromadzenia i przechowywania oraz przekonać się, że stanowią one dobra kultury i tak jak zabytki sztuki wymagają troski o stan ich zachowania.

01 02 03 04 05 06

14.01.2016r. MP nr 5 – BAL KARNAWAŁOWY

Karnawał to miła tradycja przepełniona muzyką i zabawą, gdzie ważnym elementem tego okresu są bale. Bal karnawałowy dla  przedszkolaków to dzień niezwykły, często wyczekiwany przez wiele tygodni. Jest atrakcją bardzo lubianą przez dzieci, dostarczającą im wielu przeżyć i radości. Na zaproszenie TPD  dnia 14 stycznia nasze przedszkolaki uczestniczyły w balu karnawałowym pt.  „Witaj nam Nowy Roczku 2016”.
Dziękujemy dzieciom i rodzicom za zaangażowanie w przygotowanie pięknych balowych strojów.

01 02 03
04 05 06

Kolejny bal karnawałowy już za rok!


11.01.2016r. "Kolory zimy".

11 stycznia odbyła się impreza integracyjna pt."Kolory zimy”. Wychowankowie poznawali "dary przyrody” jakie niesie zima. Główną częścią imprezy było rozpoznawanie kolorów dominujących o tej porze roku. Pod koniec imprezy każdy z wychowanków przy pomocy nauczycieli wykonał prace plastyczną przedstawiającą zimę. Nie zabrakło też zadań ruchowych np. rzutów  śniegowych kulek do celu. Wszystkim uczestnikom imprezy dziękujemy za aktywnie spędzony czas.

01 02 03 04
05 06 07 08 09 10 11 12

07.01.2016 - MP nr 5 – ZAJĘCIA BIBLIOTECZNE DLA PRZEDSZKOLAKÓW

7 stycznia po raz kolejny udaliśmy się do Biblioteki Miejskiej przy ul. Pomorskiej, by odnaleźć odpowiedź na pytanie „Gdzie mieszkają książeczki?”. Przedszkolaki wzięły udział w zajęciach bibliotecznych. Pani bibliotekarka oprowadziła przedszkolaków po bibliotece, zachęcając do czytania i wypożyczania książek. Dzieci samodzielnie wybrały bajki i książeczki, które zabrały ze sobą do przedszkola.

01 02
03 04 05

05.01.2016r. MP nr 5 – ZIMOWE ZABAWY NA ŚNIEGU

Tegoroczna zima płata nam figle, raz jest ciepło, a raz mroźno. Dlatego korzystając z jej uroku postanowiliśmy pobawić się na śniegu. Dzieci z przedszkola oddały się zimowemu szaleństwu, jeździły na sankach, rzucały się śnieżkami, a także "atakowały" kulkami śniegowymi swoje panie. Z czerwonymi noskami i z uśmiechem wróciliśmy do przedszkola. Było mroźnie, ale wesoło i radośnie.

01 02

22.12.2015r. Jasełka.

Klasa III a gimnazjum z wychowawcą G. Łabaz  wzbogaciła przeżycia związane z obchodami świat Bożego Narodzenia przedstawiając w trakcie wigilii szkolnej historię Narodzenia Jezusa w jasełkowym przedstawieniu świetlnym. Wydarzenie rozświetliło nie tylko wrażenia wzrokowe ale głownie rozświetliło serca uczestników imprezy.


„Zwierzęta jak my” w Bibliotece z Jeżykiem.

W ramach współpracy z Biblioteką Publiczną, Filia nr 2 uczniowie Gimnazjum nr 14 i SPdP, należący do Koła Przyjaciół Książki  w październiku i w listopadzie 2015 r. przygotowani przez swojego opiekuna, poznali wiersze największych polskich poetów  o zwierzętach. Po wysłuchaniu i przeczytaniu utworów  wypowiedzieli się na temat  swoich ulubionych wierszy. Przeanalizowali i ocenili cechy oraz zachowania bohaterów. Następnie przedstawili swoje wrażenia w formie ilustracji. Wykonane pod kierunkiem p. Beaty Ładowskiej- Borek prace plastyczne  zaprezentowali w styczniu na wystawie pt. „Zwierzęta jak my” w Bibliotece z Jeżykiem.

01 02 03 04 05

15.12.2015r. MP nr 5 – PIECZENIE ŚWIĄTECZNYCH PIERNIKÓW

Dnia 15 grudnia uczestniczyliśmy w warsztatach   zorganizowanych w Miejskiej Bibliotece Publicznej przy ul. Pomorskiej.
Wszystkie przedszkolaki przygotowywały się do Świąt Bożego Narodzenia i upiekły pyszne świąteczne pierniczki. Dzieci wałkowały ciasto i wykrawały pierniki różnych kształtów przy pomocy foremek. Oczywiście pierwsza blaszka ciasteczek wylądowała w brzuszkach naszych małych cukierników. Zabawa była naprawdę świetna a zachwycone dzieci nie mogły doczekać się ozdabiania. Wszystkie grupy z naszego przedszkola wraz ze swoimi paniami dekorowały pierniczki różnokolorowymi lukrami i barwnymi posypkami. Zabawa była doskonała a pierniczki wyszły przepiękne.

01 03 02
04 05 06

15 grudzień 2015 - warsztaty Bożonarodzeniowe.

Tradycyjnie jak co roku, 15 grudnia w naszej szkole odbyły się warsztaty Bożonarodzeniowe. W trakcie warsztatów zorganizowanych przez Renatę Zabłotną i Joannę Mackiewicz-Szpindę uczniowie mięli możliwość zapoznać się z nowymi, ciekawymi technikami plastycznymi.

 • Przedszkolaki zdobiły bombki brokatem.
 • Uczniowie szkoły podstawowej wykonali kolorowe witraże w kształcie bombek.
 • Gimnazjaliści i uczniowie szkoły przysposabiającej do pracy wykonywali choinki i bombki, z wcześniej przygotowanych deseczek z gwoździkami, włóczki i kolorowych ozdób.

Wykonane prace ozdobiły szkolne korytarze i okna.


Wycieczka do Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt.

W dniu 11.12.2015r. członkowie Klubu Przyjaciół Zwierząt odwiedzili bezdomne zwierzęta w legnickim schronisku. Uczniowie zwiedzali schronisko, wzrastała ich wrażliwość na los zwierząt bezdomnych, nieśli pomoc humanitarną - podarowali  zwierzętom karmę. Poprzez bezpośredni kontakt ze zwierzętami uczniowie zrozumieli sytuację zwierząt bezbronnych, odrzuconych, skrzywdzonych, czekających na miłość nowych – dobrych opiekunów.

01

OZDOBY CHOINKOWE

Uczniowie SPdP na zajciach z "szycia" pod opieką pani Grażyny Jastrzębskiej wykonali ozdoby choinkowe. Prace powstały przy użyciu różnych materiałów i elementów ozdobnych, m.in.:filcu, guzików, tasiemek i koronek. Wykonanie oryginalnych ozdób przyniosło uczniom zarówno radość z ciekawych zajęć ale także korzyści finansowe. Część ozdób udało się sprzedać podczas KIERMASZU ŚWIATECZNEGO. Pieniądze ze sprzedaży zostaną przeznaczone na zakup niezbędnych materiałów do nauki przedmiotu. DZIĘKUJEMY BARDZO.

01 02 03 04
05 b_150_100_16777215_00_images_imprezy_i_uroczystosci_2015-2016_ozdoby-choinkowe_06.jpg b_150_100_16777215_00_images_imprezy_i_uroczystosci_2015-2016_ozdoby-choinkowe_07.jpg


Zajęcia kulinarne pod opieką pani Elżbiety Dołowy - wykonywanie pierniczków.

01 02 03
04 05 06

8.12.2015r. budowle z klocków Lego.

Uczniowie szkoły specjalnej z ulicy Tatrzańskiej wybrali się w towarzystwie uczniów z ulicy Rycerskiej na wystawę budowli klocków Lego. Zachwytom nie było końca, a możliwość wspólnego tworzenia budowli uwieńczyła doskonała imprezę, w której uczniowie uczestniczyli za sprawą organizatorki Jadwigi Dominiczak.


Warsztaty bożonarodzeniowe.

W dniu 08 grudnia 2015 r. uczniowie Gimnazjum Nr 14 i SPdP, należący do Koła Przyjaciół Książki uczestniczyli w warsztatach bożonarodzeniowych  w Bibliotece Publicznej - Filia Nr 2. Organizatorami były panie:  Maria Stemplowska i Beata Ładowska – Borek. Podczas spotkania młodzież wykonała ozdoby świąteczne -„Mikołaje” do zawieszenia na drzwiach lub oknach. Swoje prace uczestnicy zajęć wykorzystali do przystrojenia pomieszczeń szkolnych oraz własnych mieszkań.

01wb 02wb 03wb 04wb
05wb 06wb 07wb

IV Szkolny Konkurs Pięknego Czytania.

Dnia 07.12.2015 r. odbył się IV Szkolny Konkurs Pięknego Czytania pod hasłem „W ogrodzie  pełnym zwierząt” zorganizowany przez p. Beatę Ładowską – Borek. W zmaganiach konkursowych wzięło udział 11 uczniów z Gimnazjum Nr 14 i SPdP, którzy zaprezentowali wiersz Stanisława Jachowicza „Chory kotek” oraz wybrane utwory o zwierzętach największych polskich poetów. Konkurs miał na celu: zwiększenie motywacji do czytania, wyrabianie i rozwijanie nawyków czytelniczych oraz opanowanie i doskonalenie techniki czytania. Na wstępie uczestnicy wzięli udział  w krótkiej rozgrzewce dykcyjnej, rozluźniającej narządy mowne, którą poprowadziła Paulina Stosik, należąca do Koła Przyjaciół Książki. Uczennica pod kierunkiem p. G. Jastrzębskiej przygotowała i przedstawiła również pokaz slajdów -„Ciekawostki o zwierzętach”. Podczas spotkania młodzież rozwiązywała zagadki słowno – obrazowo  – ruchowe z wykorzystaniem gestów Makatonu, przygotowane przez uczniów należących do Koła Przyjaciół Książki oraz wysłuchała wiersz Stanisława Jachowicza przypominający o właściwym obchodzeniu się ze zwierzętami. W IV Szkolnym Konkursie Pięknego Czytania zwyciężyły: Michalina Ptaszyńska z kl. 3a G i Ewelina Springer z kl. II SPdP. Drugie miejsce zajęli: Łukasz Smętek z kl. II SPdP , Anna Firszt z kl. IIIa SPdP i Klaudia Szymczak z kl. I SPdP. Trzecie miejsce uzyskali: Adrian Gnot z kl. I SPdP i Wiktoria Kasperkiewicz z kl.3a G.  Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali nagrody książkowe i dyplomy.

01 02 03 04
05 06 07 08
09 10 11 12 13 14 15 16 17  

6.12.2015r. Radio Dzieciom.

Opiekun koła teatralnego Łabaz Grażyna, zabrała członków koła do Polskiego Radia we Wrocławiu  na imprezę dolnośląską – Radio Dzieciom połączone ze spektaklem o tym samym tytule oraz atrakcjami mikołajkowymi przygotowanymi dla uczestników włączając spotkanie z Mikołajem. Uczestnicy skorzystali z uciechy duchownej w postaci wrażeń wyniesionych ze spektaklu oraz z uciech cielesnej w postaci słodkiej fontanny czekolady białej oraz czarnej z owocami.


04.12.2015r. MP nr 5 – SPOTKANIE Z MIKOŁAJEM

4 grudnia przedszkole odwiedził święty Mikołaj.
Chociaż tradycją jest obchodzenie mikołajek 6 grudnia, to już dziś osobiście Mikołaj odwiedził nasze przedszkolaki. A w jakim celu? Oczywiście przyniósł worek prezentów, które rozdawał naszym milusińskim.
- Ho! Ho! Zobaczymy się w przyszłym roku! – powiedział Mikołaj i zniknął za drzwiami.
- Do zobaczenia Mikołaju! Czekamy na Ciebie! – pożegnały go dzieci.

01 02 03
04 05 06

4.12.2015r. Mikołajkowe Spotkania Teatralne.

Zza sprawą realizacji projektu integracyjno - wychowawczego Grażyny Łabaz,  odbyła się po raz kolejny cykliczna impreza integracyjna Mikołajkowe Spotkania Teatralne. W  bieżącym roku uczniowie  szkoły specjalnej przy ulicy Tatrzańskiej , oglądali „Piotrusia Pana”  w interpretacji  uczniów SP 10. „Historię Wigilijną”  w interpretacji  uczniów SP 1 oraz występ Młodych Wolontariuszy TPD. Klasa III a gimnazjum poprowadziła warsztaty EPR dla gości w trakcie których doszło do spotkania z Mikołajem i na Jego część powstały portrety mikołajkowe w imponującej ilości.


27.11.2015r. MP nr 5 - SPOTKANIE TEATRALNE W PRZEDSZKOLU

Zabawa w teatr zawsze sprawia dzieciom dużo radości „Teatrzyk Cieni” –  to zestaw wyjątkowych postaci, które ożyły jako cienie w spotkaniu z przedszkolakami w dniu 27 listopada. Podczas zajęć kształtowane były postawy kulturalnego widza. Celem głównym było budzenie zainteresowania sztuką teatralną.

04 05
01 02 03

18 listopada  2015r.

jesienne liscie"Jesienne barwy i kolory"- wykonywanie prac plastycznych, na podstawie twórczości malarzy współczesnych. Otwarta Galeria Sztuki w Legnicy.

W ramach realizacji projektu edukacji artystycznej pt. "Spotkanie ze sztuką- w świecie malarstwa", nasi uczniowie pod opieką Pani Renaty Bochnak i Pani Olgi Krzemińskiej, uczestniczyli w zajęciach plastycznych organizowanych przez Otwartą Galerie Sztuki. Tematem przewodnim była sztuka współczesnych malarzy. Jak zawsze, nasi uczniowie zostali bardzo ciepło przyjęci przez Panią Martę Grzesik. Wspaniała atmosfera  i wyobraźnia uczniów, przyczyniła się do bardzo owocnej twórczości. Prace plastyczne wykonane przez uczniów, emanowały bogatą kolorystyką i dużą starannością.


WYBORY DO SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO

I mamy Samorząd Uczniowski - Wybory odbyły się 16 listopada2015 r.Była urna do głosowania, komisja wyborcza, karty do głosowania, jak na prawdziwych wyborach. Zaczynamy uczyć się demokracji, odpowiedzialności i troski o własną szkołe i uczniów. W głosowaniu brała udział cała szkolna brać, a o miejsca w samorządzie walczyło 9 uczniów z gimnazjum oraz Szkoły Przysposabiającej do Pracy. Największą ilością głosów - Przewodniczącym samorządu został uczeń klasy I SpdP Ireneusz Rokosz, jego zastępcą - uczeń klasy II SPdP - Łukasz Smętek, do samorządu weszły też: Klaudia Szpałek - klassa I G, Kamila kuberska - klasa III SPdP oraz Wiktoria Kasperkiewicz. Opiekunem samorządu została Pani Pedagog Małgorzata Sokolińska - Lipa. Trudny rok przed nami, ale początki zawsze są trudne.

02 03 04
01 05 06

WYBORY DO SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO - apel

W czwartek 12 listopada 2015 r. odbył sią apel, na którym cała szkolna społeczność poznała kandydatów dp naszego mini samorządu. Kandydaci zaprezentowali sie, mogli też przedstawić swój program wyborczy. Okazało się,że występ przed tak dużą publicznością nie należy do najłatwiejszych i byli bardzo onieśmieleni. Trzymamy kciuki za wszystkich do poniedziałku - 16 listopada. Bo właśnie tego dnia, już będzie wiadomo, kto będzie reprezentował całą uczniowską brać.

01 02 03 04
05 06 07 08

20.11.2015 Międzynarodowe Dni Praw Dziecka w ZPS.

Za sprawą organizatorów obchodów Międzynarodowych Dni Praw dziecka  w naszej szkole – Małgorzaty Sokolińskiej Lipa i Grażyny Łabaz wszystkie klasy miały przyjemność wysłuchać opowiadań dotyczących tematyki. Tak wprowadzona w temat każda klasa przeprowadziła dyskusję wewnątrz klasową , która przerodziła się w debatę na forum prowadzoną przez członków Klubu Młodych Wolontariuszy TPD. Debatę zamknęła swoim wystąpieniem oraz prelekcja multimedialną rzecznik Praw Dziecka , współpracującą od lat z nauczycielem naszej szkoły - Łabaz Grażyną. Wszyscy uczestnicy zademonstrowali główne prawa w trakcie hepeningu ulicami osiedla w okolicach naszej szkoły.

03 04 05
01 02

10 listopada  2015 r.
Narodowe  Święto Niepodległości Polski -obrazy z przeszłości Polski.
      
Narodowe Święto Niepodległości to polskie święto państwowe, obchodzone 11 listopada dla upamiętnienia odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918, po 123 latach zaborów (1795–1918).
W związku z tym, tak ważnym dla każdego Polaka świętem uczniowie, nauczyciele i pracownicy naszej szkoły, uczestniczyli w uroczystym apelu. Apel rozpoczęliśmy od odśpiewania Hymnu Narodowego, a następnie w patriotycznym montażu słowno-muzycznym, zaprezentowali się uczniowie naszej szkoły. Wyrecytowane wiersze, utwory muzyczne grane na dzwonkach diatonicznych czy taniec naszych najmłodszych uczniów, spotkały sie z gromkimi brawami. Ta krótka chwila historii,  wprawiła nas melancholię i utwierdziła w przekonaniu, że jesteśmy dumni z bycia Polakami.

01 02 03 04

09.11.2015r. MP nr 5  - MÓJ PRZYJACIEL ZWIERZAK


Dnia 9 listopada w naszym przedszkolu odbyło się edukacyjne spotkanie z właścicielką kota.   Rozmowa połączona była z bezpośrednią obserwacją zwierzęcia.
Zajęcia miały na celu utrwalenie dzieciom wiadomości na temat wyglądu i życia kotów oraz  obowiązków związanych z odpowiedzialną opieką nad zwierzęciem.

01 03 02
04 05 06

9-13 listopada 2015 r.

jozef pilsudskiSylwetki wielkich Polaków - Józef Piłsudski. Portfolio tematyczne.

W związku ze zbliżającym się Narodowym Świętem Niepodległości Polski, postanowiliśmy  przypomnieć uczniom osobę, która wybitnie zasłużyła się tej sytuacji. W związku z tym, uczniowie klasy 1 SPdP pod kierownictwem Pani Renaty Bochnak, wykonali gazetkę informacyjną. Gazetka nie tylko przybliżyła sylwetkę Józefa Piłsudskiego, jego osiągnięcia. Uczniowie, mieli też możliwość obejrzenia zdjęć archiwalnych, dotyczących działalności wybitnego wodza.


WERNISAŻ WYSTAWY „POLSKA – NAJPIĘKNIEJSZE SKOJARZENIA”

W ramach obchodów Narodowego Święta Niepodległości – 12 listopada 2015 r., w Miejskiej Bibliotece Publicznej odbył się wernisaż wystawy „Polska – najpiękniejsze skojarzenia”. Piękne prace plastyczne, twórcami których są uczniowie Gimnazjum nr 14 i Szkoły Przysposabiającej do Pracy Zespołu Placówek Specjalnych w Legnicy, wykonane pod kierunkiem p. Emilii Zimnowłodzkiej, ozdobiły hol chojnowskiej biblioteki. Galeria Młodych ponownie gościła młodych artystów, pomysł wystawy zrodził się bowiem przy okazji spotkania styczniowego i wystawy „Malujemy samodzielnie i z pomocą”. Na wystawie zaprezentowanych jest 40 bardzo kolorowych i starannie wykonanych prac, które przedstawiają osoby, miejsca i przedmioty kojarzące się ze słowem „Polska”. Wernisaż był okazją do miłego spotkania , a już niebawem, w nowym roku, zobaczymy się znów w tak licznym gronie – uczniowie Zespołu Placówek Specjalnych z Legnicy, a także uczestnicy chojnowskiego Warsztatu Terapii Środowiskowego Domu Samopomocy z ul. M. Reja – na piątej już edycji wystawy „Malujemy samodzielnie i z pomocą”. ag

Przedruk tekstu z Dwutygodnika Samorządu Terytorialnego w Chojnowie Gazeta Chojnowska nr 21 ROK XXIII 20.11.2015

01 02
03 04 05

ŚNIADNIE DAJE MOC 2015

W dniu 6 listopada 2015 , uczniowie Szkoły Podstawowej nr 14, po raz drugi włączyli się do akcji Śniadanie Daje Moc. Akcja ta ma zasięg ogólnopolski i organizowana jest od 2011. Skierowana jest do uczniów klas 0-3 szkół podstawowych i ma na celu propagowanie zdrowego stylu życia ; w tym jedzenia śniadania w ogóle, a w zasadzie jedzenia śniadania bogatego w wartości odżywcze. Ogólnopolski charakter akcji polega na tym, iż w jednym dniu, o takiej samej porze uczniowie w Polsce poznają lub utrwalają 12 zasad zdrowego żywienia oraz samodzielnie przygotowują posiłek. W naszej szkole w przedsięwzięciu brali udział wszyscy uczniowie Szkoły Podstawowej z klas 1,3, 4, 4+5 a na miejsce wydarzenia wybraliśmy pracownię kulinarną.We wstępnej części imprezy uczniowie wykonali projekt obrazujący produkty bogate w wartości odżywcze i zaprezentowali 12 zasad zdrowego żywienia. Następnie nazywali przygotowane produkty spożywcze, poznali sposób bezpiecznego i higienicznego wykonania kolorowych kanapek. Praca okazała się niełatwa, ale efekt końcowy – piękne kolorowe kanapki były apetyczne i bardzo smaczne.

01 02
03 04 05

Warsztaty pt. „ZWIERZĘTA JAK LUDZIE, CZUJĄ”

W dniu 04.11.2015r. nauczycielki opiekujące się Klubem Przyjaciół Zwierząt i Kołem Młodych Ekologów przeprowadziły warsztaty pt. „Zwierzęta są jak ludzie, czują”. Uczniowie poznali prawa zwierząt zawarte w Deklaracji Praw Zwierząt, śpiewali piosenkę pt. „Wycieczka ze zwierzętami” wykorzystując gesty systemu komunikacji MAKATON, rozpoznawali - jak bardzo to co odczuwa zwierzę jest bliskie człowiekowi np. smutek, ból, radość itp. Na zakończenie zajęć każda klasa wykonała pracę plastyczną pt. „Świat zwierząt” stosując różne techniki – malowanie farbą, wyklejanie obrazków włóczką, plasteliną, rysowanie i in. Podczas warsztatów uczniowie kształtowali pozytywną postawę wobec zwierząt i uświadamiali sobie jaki wpływ na życie zwierząt mają ludzie.

01 02

30 października 2015 r.

Lokalne miejsca pamięci narodowej. Wycieczka uczniów klasy 2 SPdP na Cmentarz Komunalny w Legnicy-porządkowanie mogił poległych żołnierzy.
W dniu dzisiejszym, uczniowie klasy 2 SPdP pod opieką Pani Renaty Bochnak, wzięli udział w akcji porządkowania grobów Nieznanego Żołnierza na legnickim Cmentarzu Komunalnym. To już kolejny raz kiedy uczniowie zaangażowali się w tak szczytny cel. Porządkowanie grobów i zapalenie zniczy to symbol pamięci, o tych którzy przyczynili się do tego, że dzisiaj żyjemy w wolnym kraju.


24 października 2015 r.

Uczniowie SPdP uczestniczyli w wycieczce do Wrocławia. Pod opieką nauczycieli Pani Renaty Bochnak i Olgi Krzemińskiej, odwiedzili Muzeum Współczesne oraz Teatr Lalek. Hasłem przewodnim wycieczki była  "Sztuka współczesnych artystów".  W Teatrze Lalek uczniowie obejrzeli spektakl pt. "Noc bez księżyca" czyli historię opowiedzianą gestem i obrazem.

 

 

 


23.10.2015r. - WYCIECZKA DO FABRYKI BOMBEK

W dniu 23 października 2015r. przedszkolaki oraz kilkoro uczniów z naszej szkoły pod opieką wychowawców odwiedziły fabrykę ozdób choinkowych ,,Vitbis" w Złotoryi. Uczestniczyliśmy w warsztatach plastycznych, podczas których mogliśmy samodzielnie ozdobić bombki. Olbrzymią atrakcją dla wszystkich było zwiedzanie zakładu i możliwość zobaczenia tego, w jaki sposób produkowane są szklane ozdoby choinkowe. Wróciliśmy do przedszkola obdarowani bombkami, które zawisną na szkolnej choince w okresie świątecznym.

01 02 03 04

08.10.2015r. MP nr 5 - SPOTKANIE Z POLICJANTEM


W naszym przedszkolu duży nacisk kładziemy na bezpieczeństwo oraz edukację związaną  z bezpieczeństwem dzieci. W ramach edukacji w tym kierunku, 8 października przedszkolaki uczestniczyły w spotkaniu z policjantem Komendy Miejskiej Policji w Legnicy, panem Andrzejem Jurkowskim. Policjant przypomniał dzieciom  zasady bezpiecznego poruszania się po drodze oraz kolory świateł sygnalizatora. Zaprezentował  również podstawowe  rekwizyty niezbędne w pracy  policjanta . Największą atrakcją było jednak oglądanie wozu policyjnego.
Mamy nadzieję, że dzięki takim spotkaniom policjant będzie kojarzył się dzieciom, jako osoba, której nie należy się bać i do której zawsze i w każdej sytuacji można zwrócić się o pomoc.

01 02 03
04 05 06

5-12 październik 2015 r. Sylwetki wielkich Polaków - Papież Jan Paweł II. Portfolio tematyczne.

jp2Z okazji XV Dnia Papieskiego, uczniowie naszej szkoły, mieli możliwość przypomnienia sobie sylwetki oraz działalności Papieża Jana Pawła II. Na korytarzu szkoły, klasa I SPdP wspólnie z wychowawczynią, Panią Renatą Bochnak, przygotowała gazetkę tematyczną. Treść gazetki zawierała jego życiorys oraz najważniejsze informacje o życiu Papieża, pielgrzymkach czy bardzo aktywnej działalności.
Dodatkowo wzbogacały ją portrety Jana Pawła II i zdjęcia. To bardzo ważne, aby zawsze pamiętać o tak szczególnych osobistościach.


SPRZĄTANIE ŚWIATA

28 września odbyła się w naszej szkole, jak co roku, Ogólnopolska Akcja „Sprzątanie świata” pod hasłem „Wyprawa - poprawa” . W ramach tegorocznej edycji  zwracaliśmy uwagę na rolę, jaką każdy z nas może odegrać w tworzeniu i funkcjonowaniu systemu gospodarowania odpadami komunalnymi w naszym mieście. Pani Renata Sosnowska-Noworól z LPGK przedstawiła wszystkie aspekty związane z tematem spotkania. Kolejnym punktem były zadania do wykonania: Klasy SP 14 – segregowanie śmieci. Każdy zespół miał za zadanie posegregować, przygotowane w formie obrazków, śmieci dopasowując do koloru pojemnika; Klasy Gim 14 – wykonanie plakatu. Każdy zespół miał za zadanie przedstawić tegoroczne hasło w formie plakatu, dowolną techniką; Klasy SPdP – rozwiązanie krzyżówki z hasłem SPRZĄTAMY ŚWIAT i z dopiskiem bo………………... – samodzielne zaproponowanie celu sprzątania świata. Następnie każdy zespół pod opieką wychowawcy dokonał oględzin terenu wokół szkoły, oceniając jego stan pod kątem czystości i posprzatał. Podsumowaniem całości akcji była wystawy plakatów, krzyżówek i prac -wywieszenie na szkolnym korytarzu. Organizatorami były Panie : Ewa Czech, Anita Kret i Grażyna Jastrzębska.

01 02
03 04 05

"OWOCE I WARZYWA W NASZEJ DIECIE” - propagowanie właściwego sposobu odżywiania się.

Dnia 25.09.2015r. w przedszkolu odbyły się zajęcia kulinarne z udziałem rodziców pod hasłem ,,Owoce i warzywa w naszej diecie” - propagowanie właściwego sposobu odżywiania się. Spotkanie rozpoczęto zabawami związanymi tematycznie z owocami i warzywami:

 1. Zabawa na powitanie z chustą animacyjną.
 2. Zabawa ruchowa przy piosence „Blues owocowy”.
 3. „Tajemnicze pudełko”- rozpoznawanie wybranych owoców i warzyw poprzez różne zmysły (zwracanie uwagi na wygląd, smak).
03 04

 

Kolejnym etapem były warsztaty kulinarne:

 1. „Koreczki owocowe” – przygotowanie „szaszłyków” z kawałków owoców z pomocą nauczycieli i rodziców. Wspólna degustacja.
 2. „Sok warzywno-owocowy”- poznanie sposobu przetworzenia owoców i warzyw z wykorzystaniem sprzętu AGD- wyciskarki.

Zajęcia cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród dzieci, a zwłaszcza zaangażowaniem w produkcję soku, który każdy przedszkolak miał okazję wykonać i spróbować. Nauczyciele odpowiedzialni za imprezę: Anna Pilch-Dobrołowicz, Agnieszka Mistrzak, Monika Misior, Karolina Piegowska.


25 września 2015 r. "My z niego wszyscy"- 76 rocznica Dnia Podziemnego Państwa Polskiego.

panstwo podziemneW tym dniu,  odbyło się spotkanie tematyczne, z okazji 76 Rocznicy Utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego. Na wstępie nasi uczniowie odśpiewali Hymn Narodowy, a następnie wysłuchali krótkiej historii,  związanej z obchodzona rocznicą.  Dowiedzieli się czym tak naprawdę było Polskie Państwo Podziemne i jaką rolę w historii naszego kraju odegrała Armia Krajowa. Ta lekcja historii zorganizowana przez Panią Renatę Bochnak, poparta materiałami archiwalnymi, na długo zostanie zapamiętana przez wszystkich jej uczestników.

 


W dniu 22 września 2015r. przedszkolaki uczestniczyły w wycieczce do Parku Miejskiego w Legnicy. Organizatorami wycieczki były wychowawczynie z przedszkola: Karolina Dusza, Anna Pilch- Dobrołowicz, Monika Misior i Agnieszka Mistrzak. Celem wycieczki było powitanie jesieni w legnickim parku. Przedszkolaki obserwowały zmieniającą się jesieną przyrodę, zbierały żołędzie, kasztany i liście. W tym dniu w parku odbyła się również Paraolimpiada zorganizowana przez TPD. W ramach tej imprezy przedszkolaki wraz z dziećmi z innych placówek uczestniczyły w grach i zabawach.

01 02    

"ODPOWIEDZIALNY OPIEKUN"

18 września 2015r. uczniowie SPdP pod opieką p. Anny Piszczałki uczestniczyli w akcji organizowanej przez Straż Miejską popularyzującej opiekę nad zwierzętami pt. „Odpowiedzialny Opiekun”. To kolejne spotkanie naszych uczniów ze Strażnikami Miejskimi. W zeszłym roku szkolnym gościliśmy funkcjonariuszy Straży w naszej szkole. Podczas tegorocznego spotkania nasi „młodzi opiekunowie” zwierząt przypomnieli sobie i utrwalili wiadomości o tym, jak właściwie opiekować się i dbać o zwierzę, jakie obowiązki ma właściciel zwierzęcia, jak dbać o zdrowie psa, oglądali także pokazy psów prezentowane przez Ośrodek Szkolenia Psów „Champion”.

01 02 03 04

NARODOWE CZYTANIE -  "LALKA" Bolesława Prusa

W ramach akcji Narodowe Czytanie "Lalki" Bolesława Prusa, w dniu 4.09.2015 r. na spotkaniu szkolnym  przybliżono cele wspomnianego projektu. Następnie pracownicy szkoły, uczniowie i zaproszeni goście  czytali z podziałem na role wybrane fragmenty książki  dotyczące dawnych zabawek .Kolejny punkt programu stanowiło oglądanie dwóch wystaw: "Dawne lalki" oraz różnych wydań powieści "Lalka" B. Prusa. Uczniowie wykonali również ilustracje do czytanych fragmentów utworu. Uczestnicy spotkania na zakończenie otrzymali dyplomy upamiętniające wydarzenie oraz p poczęstowali się smakołykami ze  "Sklepu Mincla". Organizatorami akcji w naszej szkole były panie: M. Sokolińska - Lipa, B. Żołnierczyk, B. Ładowska – Borek.

01 02
03 04 05 06 07

1 września 2015 r. 76 rocznica wybuchu II wojny światowej.

2ws"1 września 1939 o godzinie 4:45 Niemcy zaczęli ostrzeliwać półwysep Westerplatte. Dzięki bohaterskiej postawie Polaków, nasi rodacy przez siedem dni się bronili...." Tymi słowami uczniowie, naszej szkoły rozpoczęli spotkanie, które upamiętniło 76 rocznicę wybuchu II wojny światowej.
Przygotowana na tą okazję przez Panią Renatę Bochnak, prezentacja multimedialna, przypomniała im wydarzenia tak istotne dla historii Polski.

2014-2015

11 czerwca byliśmy na III Paraolimpiadzie Zagłębia Miedziowego w Lubinie. 3 uczennice i 3 uczniów walczyło o medale w konkurencjach lekkoatletycznych z rówieśnikami  z placówek z naszego regionu. Przy mocnym słońcu rywalizacja była niezwykle zacięta, rezultatem był brązowy medal Patryka Żądło w rzucie piłką lekarską na odległość oraz brązowy medal w sztafecie 4x100 (Żądło, Rokosz, Arendarska, Piasecka). Wyjechaliśmy z Lubina bogatsi o nowe doświadczenia, znajomości, drobne nagrody i puchar.

01 02
03 04 05

Dnia 18 maja 2015 roku odbyły się Szkolne Zawody w Pływaniu, które przeprowadzone były na zaprzyjaźnionym basenie „Bąbelek” przy ulicy Mazowieckiej 3 w Legnicy. Zawody odbyły się w dwóch kategoriach wiekowych: dla uczniów początkujących oraz dla zaawansowanych stopniem pływania. Na zawody zaproszeni byli także uczniowie Gimnazjum nr 14 w Legnicy wraz z rodzicami. Młodsze dzieci zmagali się w następujących konkurencjach: wyławianie przedmiotów, prezentowali proste skoki do wody, wykonali próbę przepłynięcia z przyborem. Natomiast uczniowie starsi pokazali w jaki sposób nurkuje się w wodzie głębokiej, wykonywali skoki do wody głębokiej ze słupka, płynęli 25m na kraulem i 25m stylem grzbietowym. Zawody cieszyły się ogromną mobilizacją, wytrwałością i radością uczniów oraz ich rodziców. Każdy uczestnik zawodów otrzymał pamiątkowy medal i słodki poczęstunek. Zawody zostały przygotowane przez p. S. Lewandowską i p. I. Piotrowskiego.

01 02
03 04 05

Dnia 24 kwietnia 2015 roku w naszej szkole odbyła się Olimpiada Sportowa Przedszkolaków. Wzięły w niej udział 4 grupy przedszkolaków z Przedszkola nr 5, zaproszona grupa dzieci z sąsiedniego Przedszkola nr 19 w Legnicy  oraz klasa 1 ze  Szkoły Podstawowej nr 12. Impreza sportowa odbyła się w naszej Placówce po raz pierwszy i cieszyła się dużym zaangażowaniem przedszkolaków i nauczycieli. Tradycyjnie zawody rozpoczęły się rozgrzewką taneczną przy muzyce. Dzieci wzięły  udział w wielu konkurencjach sportowych przygotowanych przez p. S. Lewandowską oraz I. Piotrowskiego. Do zabaw ruchowych zaangażowani byli wychowawcy grup. Każdy z uczestników otrzymał pamiątkowy dyplom oraz słodki poczęstunek.

01 02
03 04 05

III Szkolny Konkurs Pięknego Czytania

Dnia 25.11.2014 r. odbył się III Szkolny Konkurs Pięknego Czytania pod hasłem „Przysłowia polskie w wierszu” zorganizowany przez p. Beatę Ładowską – Borek. W zmaganiach konkursowych wzięło udział 10 uczniów z Gimnazjum Nr 14 i SPdP, którzy zaprezentowali wiersz Aleksandra Fredry „Paweł i Gaweł” oraz rymowane  utwory o wybranych przez siebie przysłowiach. Konkurs miał na celu: zwiększenie motywacji do czytania, wyrabianie i rozwijanie nawyków czytelniczych oraz opanowanie i doskonalenie techniki czytania. Podczas spotkania młodzież dobierała prawidłowe teksty znanych polskich przysłów do podanych ilustracji, a także wyszukiwała właściwe przysłowia wśród innych fałszywych.  W III Szkolnym Konkursie Pięknego Czytania zwyciężyły: Anna Firszt z kl. 2a SPdP i Teresa Gortych z kl. 1 SPdP. Drugie miejsce zajął Łukasz Smętek z kl. 1 SPdP, a trzecie Katarzyna Sawczuk z kl.1 G. Jury przyznało wyróżnienie Michalinie Ptaszyńskiej z kl.2a G. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali nagrody książkowe i dyplomy.


Wizyta Straży Miejskiej

W dniu 24.11.2014r. na zaproszenie opiekuna Klubu Przyjaciół Zwierząt - p. Anny Piszczałki, uczniów naszej szkoły odwiedzili funkcjonariusze Straży Miejskiej. Opowiedzieli w jakim zakresie działają na rzecz zwierząt, nauczyli uczniów jak należy bronić się przed agresywnym psem, jakie obowiązki ma właściciel psa, co grozi za złe sprawowanie opieki nad swoim pupilem, przekazali również wiele innych - cennych informacji, kształtując u uczniów prawidłową postawę i właściwe zachowanie wobec zwierząt.


I Spotkanie Absolwentów ZPS

I Spotkanie Absolwentów Zespołu Placówek Specjalnych w Legnicy odbyło się 19 listopada br. Na spotkanie licznie przybyli Uczniowie oraz zaproszeni Nauczyciele. Gości przywitała Pani Dyrektor Wiesława Zborowska. Przy kawie i słodkim poczęstunku wszyscy wspominali miłe chwile spędzone w szkole, wycieczki oraz imprezy szkolne i klasowe. Nie zabrakło albumów ze zdjęciami i szkolnych kronik, które goście chętnie oglądali. Na tą okazję stworzona została Kronika Absolwentów Szkoły Przysposabiającej do Pracy, w której uczestnicy spotkania zostawili swój pamiątkowy autograf. Było tak miło, że może za rok znów się spotkamy. Nad całością czuwały organizatorki Beata Kocot i Renata Zabłotna.


Spacerkiem po Legnicy

W dniu 8 .11.2014 r. członkowie Szkolnego Koła Turystycznego pod opieką p. R. Witwickiej udali się na zajęcia stacjonarne, które odbyły się w siedzibie PTTK oddział w Legnicy. Podczas zajęć uczniowie zapoznali się z działalnością organizacji PTTK, regulaminem młodego turysty, rodzajami odznak turystycznych dla dzieci i młodzieży, kolorystyką szlaków. Otrzymali również Kartę potwierdzeń terenowych do odznaki regionalnej „Turysta Zagłębia Miedziowego” i zadeklarowali swój czynny udział w rajdach, by tę odznakę zdobyć. Kolejnym punktem spotkania była wspólna wędrówka z przewodnikiem po Legnicy w czasie której turyści poznali historię powstania miasta, najważniejsze zabytki i miejsca wypoczynku. Spotkanie zaliczamy do udanych.


Wycieczka do Ośrodka Edukacji Ekologicznej

W dniu 24 października 2014 r. członkowie Szkolnego Koła „Młodych Ekologów” pod opieką p. E. Czech, R. Witwickiej, A. Kret i K. Piotrowskiej udali się na zajęcia stacjonarne do Ośrodka Edukacji Ekologicznej w Jeleniej Górze. Zajęcia prowadzone były przez instruktorów i obejmowały realizację tematów: „Drzewa naszych lasów”, „Jeż to fajny zwierz”. Uczniowie poszerzyli wiadomości na temat lasu  i jego budowy. Rozróżniali i nazywali drzewa liściaste i iglaste. Zapoznali się z wyglądem jeża, jego sposobem poruszania się i odżywiania, przygotowaniami do zimy. Wykonali również jeże z masy solnej. Zajęcia były interesujące z pewnością powrócimy tu za rok.


Rajd „Chełmy”

W dniu 11 października 2014 r. członkowie Szkolnego Koła Turystycznego pod opieką p. R. Witwickiej i A. Kret powędrowali na XXV Rajd „Chełmy”. Uczniowie wędrując podziwiali walory krajoznawczo-przyrodnicze Parku Krajobrazowego Chełmy. Pokonali trasę 10 km: Myślibórz, Rataj, Bazaltowa Góra – Radogost – Grobla. Po dotarciu na metę turyści uczestniczyli w zabawach sportowo-rekreacyjnych i konkursie plastycznym pt. ”Dary jesieni”. Rajd zakończył się wręczeniem pamiątkowych znaczków, dyplomów i pieczeniem kiełbasek przy ognisku. Jesienna aura nam dopisała , rajd zaliczamy do udanych :-)


Wycieczka do schroniska dla bezdomnych zwierząt

W dniu 07.11.2014r. członkowie KLUBU PRZYJACIÓŁ ZWIERZĄT pod opieką p. A. Piszczałki odwiedzili SCHRONISKO DLA BEZDOMNYCH ZWIERZĄT w Legnicy. Uczniowie poszerzyli wiedzę i wyrobili humanitarną postawę wobec zwierząt, pomogli zwierzętom ofiarując im karmę. W schronisku psy są otoczone opieką i czekają na adopcję oraz miłość, którą są gotowe oddać nowym opiekunom.


"Bądź dobry dla zwierząt”

Z okazji Światowego Dnia Zwierząt w ramach stałej i systematycznej współpracy ,,Koło Młodych Ekologów’’ pod kierunkiem  pani R. Witwickiej, A. Kret i E.Czech  w dniu 31.10.2014 r. uczestniczyło w zajęciach edukacyjnych o tematyce proekologicznej pt,, Bądź dobry dla zwierząt’ Podstawowym celem zajęć było uświadomienie uczniom pozytywnej postawy odpowiedzialności za posiadane zwierzęta oraz kształtowanie gotowości pomocy porzuconym zwierzętom. Posumowaniem zajęć było wspólne wykonanie plakatu pt,, Zwierzęta ze schroniska kochają bardziej". Udział  w zajęciach przybliżył uczniom problem losu bezdomnych zwierząt.


Sprawni na 6 –   IV Legnicki Test Coopera

W dniu 29.10.2014 r. uczniowie ZPS w Legnicy przy ulicy Tatrzańskiej wzięli udział w IV Legnickim Teście Coopera, podczas którego sprawdzili poziom swojej sprawności fizycznej. Zadanie polegało na pokonaniu biegiem lub marszem, jak najdłuższej odległościw czasie 12 minut. Przebyty dystans należało odszukać w odpowiedniej tabeli i odczytać wynik pozwalający określić poziom własnej sprawności. Każdy uczestnik otrzymał certyfikat z wynikiem testu.


200 kilometrów dla Beaty

26.10.2014 uczniowie, rodzice, nauczyciele i pracownicy ZPS przy ul. Tatrzańskiej pod opieką profesjonalnych biegaczy z legnickiej grupy NGB Korona wzięli udział w charytatywnym biegu, z którego całkowity dochód został przeznaczony na leczenie 28-letniej Legniczanki Beaty Radomskiej. Każdy przebiegnięty kilometr oznaczał określoną kwotę pieniędzy przeznaczonych na leczenie Beaty, za które zapłaciła legnicka firma Euco. Na szczególne wyróżnienie zasługują uczniowie: Paweł Janiak i Adrian Gnot, którzy pokonali dystans 11km. Całkowity dystans pokonany przez uczniów, rodziców i nauczycieli ZPS wyniósł 200km.


65-lecie naszej Placówki

14 października 2014 r. w związku z obchodami 65-rocznicy powstania naszej placówki, uczniowie mieli okazję do zaprezentowania swoich talentów artystycznych. To dzięki wystawie prac, której autorkami były p. Renata Bochnak i p. Renata Zabłotna, zaproszeni goście mieli okazję podziwiać wytwory uczniów. Wśród nich znalazły się prace plastyczne, prace ceramiczne prace  z drewna oraz wykonane techniką decupage.

01

Dzień Papieski

12 października 2014 r. obchodziliśmy Dzień Papieski pod hasłem "Świętymi Bądźcie". Z tej okazji została przygotowana gazetka tematyczna, dotycząca życia i pontyfikatu Jana Pawła II. Papież Jan Paweł II, ukazany został jako wielki przyjaciel dzieci i młodzieży oraz ludzi całego świata. Gazetka, utworzona została w ramach realizowanego programu wychowania patriotycznego pt. "Jesteśmy dumni z bycia Polakami", którego autorem jest p. Renata Bochnak. Jednym z zagadnień programu jest ukazanie sylwetek wielkich Polaków.

01

Bieg rodzinny na milę

12 października 2014r. w Parku Miejskim odbyła się impreza sportowa zorganizowana przez OSiR Legnica - XXVII Bieg Lwa Legnickiego. Jako impreza towarzysząca tego półmaratonu odbył się też Bieg rodzinny na jedną milę. Uczniowie naszej szkoły pod opieką nauczycieli p. Żanety Kirej i p. Artura Randli oraz chętnych rodziców wzięli udział w tym biegu. Najszybszy z naszej szkoły okazał się Irek Rokosz, który jako trzeci pokonał linię mety.
Nagrodą za pokonanie dystansu były medale, które wszyscy otrzymaliśmy po dobiegnięciu do mety. W tegorocznym biegu, podobnie jak w zeszłym roku kibicowała nam pani Marzena Kipiel – Sztuka.


Wycieczka do Wrocławia

11 października 2014 r. w ramach realizacji projektu, z zakresu edukacji artystycznej pt. " W świecie sztuki ", którego autorkami są p. Renata Bochnak i p. Olga Krzemińska, grupa uczniów SPdP uczestniczyła w wycieczce do Wrocławia. Tam uczniowie mieli okazje obejrzeć przedstawienie teatralne pt. "Co krokodyl jada na śniadanie?", zaprezentowane przez wrocławski Teatr Lalek. Kolejnym punktem wycieczki było odwiedzenie Galerii Sztuki Współczesnej. Osobą współpracującą, w ramach projektu jest też p. Elżbieta Dołowy.

01

Wycieczka do Legnickiego Parku

Przedszkolaki w dniu 10 października 2014 r. pod opieką pań wychowawczyń i rodziców udały się na wycieczkę do legnickiego parku. Po przejściu odnowioną aleją Orła Białego dotarliśmy do Palmiarni. Tam dzieci oglądały różne gatunki papug. Zachwyt wzbudziły te najbardziej kolorowe. Wspaniała egzotyczna roślinność też wzbudziła zainteresowanie. Następnym punktem naszej wycieczki było Mini ZOO. Radości z oglądania ptaków i zwierząt nie było końca. Na zakończenie wycieczki były szaleństwa na placu zabaw.

01 02 03

Jesienny Dzień Sportu

Dnia 08 października 2014 r. w Zespole Placówek Specjalnych w Legnicy przy ul. Tatrzańskiej odbył się Jesienny Dzień Sportu. Tradycyjnie impreza rozpoczęła się od rozgrzewki, podczas której uczniowie uczestniczyli w zabawach ruchowych z wykorzystaniem piłek tenisowych. Uczestnicy zmagali się w trzech konkurencjach: skok w dal z miejsca, rzuty do celu oraz tor przeszkód. Zwycięscy poszczególnych konkurencji zostali nagrodzeni medalami. Podczas dnia sportu odbyło się także spotkanie informacyjne połączone z projekcją filmu dotyczącego Biegu Dookoła Polski pana Franciszka Gogół.

01 02 03

Biegam  Bo Lubię

Dnia 04 października 2014 r. uczniowie ZPS w Legnicy przy ul. Tatrzańskiej wzięli udział w legnickiej edycji ogólnopolskiej akcji Biegam Bo Lubię. Zajęcia odbyły się na Stadionie Lekkoatletycznym w Parku Miejskim w Legnicy. Uczestnicy zajęć otrzymali wskazówki dotyczące techniki biegania oraz elementów treningu podnoszącego osiągi biegowe od profesjonalnych trenerów. Udział w spotkaniu miał zachęcić podopiecznych do uprawiania tej formy fizycznej oraz pokazać, że przyjemnie jest uprawiać sport w towarzystwie innych. Na szczególną uwagę zasługuje włączenie się do tej akcji rodziców naszych uczniów.

01 02 03 04

Sprzątanie Świata

Dnia 4.10.2014 r. w naszej szkole odbyła się impreza szkolna „ Sprzątanie Świata”. Tegoroczna akcja ekologiczna pod hasłem „ Turysto szanuj zieleń” przygotowana została przez koło ekologiczne, którego opiekunem są p. A Kret, p. R. Witwicka, p. E. Czech. Celem tegorocznej kampanii jest zwrócenie uwagi na osobisty wpływ każdego Polaka na środowisko przyrodnicze poprzez unikanie tworzenia odpadów i selekcję śmieci. Gościem dnia była p. Renata Sosnowska – Noworód, pracownik LPGK w Legnicy, która przeprowadziła pogadankę oraz przygotowała prezentację multimedialną „ Jak z odpadów uczynić surowiec”. Spotkanie miało również formę zajęć plastycznych, na których uczniowie wykonali z wykorzystaniem farb ekologicznych ulotkę pod hasłem: „Żyj z przyrodą w zgodzie”. Impreza zakończyła się sprzątaniem przez społeczność szkolną terenu wokół szkoły.


Rajd "Jarzębina”

W dniu 03 października 2014 r. uczniowie naszej placówki pod opieką P. R. Witwickiej i wychowawców klas powędrowali na Mini Rajd „Jarzębina”. Impreza ta dedykowana była najmłodszej grupie turystów – uczniom Szkoły Podstawowej. Wędrując poznali oni historię, piękno przyrody i walory turystyczne naszego miasta. Uroczyste zakończenie rajdu z zabawami  i konkursami, oraz ogniskiem, odbyło się na terenie Kąpieliska „Kormoran”. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe znaczki, słodki poczęstunek oraz nagrody w konkursach.

01 02 03

„Owocowy dzień”

Dnia 03 października 2014 r. wszystkie grupy przedszkolne uczestniczyły w zajęciach integracyjnych „ Owocowy dzień” przygotowany przez p. Kamilę Gwóźdź. Dzieci poznawały owoce sezonowe i egzotyczne. Doświadczały ich smaku, zapachu , określały kolory owoców oraz ich kształtu. Następnie,  pod czujnym okiem opiekunów,  kroiły przygotowane owoce i samodzielnie sporządziły sałatkę owocową. Najmilszym akcentem zajęć była degustacja !!!

01 02 03 04

Pożegnanie Lata

W dniu 02 października 2014 r.  na pożegnanie lata uczniowie klas gimnazjalnych wzięli udział w grze terenowej „Podchody”, która odbyła się w Parku Miejskim w Legnicy. Idąc po strzałkach uczestnicy musieli odszukać ukryte koperty oraz wykonać zadania sportowe i przyrodnicze. Uczniom bardzo spodobała się to forma zabawy.

01 02 03

Wycieczka do Parku Wrocławskiego

Dzieci z  Przedszkola nr 5 w dniu  2 października  2014 r.,  pod opieką p. wychowawczyń  i rodziców, uczestniczyły w wycieczce  do Parku Wrocławskiego – Centrum Edukacji Przyrodniczej w Lubinie. Dzieci poznały różne gatunki  ptaków. Wędrowały dzielnie poruszając się według przygotowanego szlaku. Dużą radość sprawiło dzieciom oglądanie dinozaurów oraz zwierzątek w mini ZOO. Po  atrakcjach zwiedzania była zasłużona zabawa.

01 02 03

Ogólnopolska Akcja Akademi  Aqafresh

30 września 2014 r. przedszkolaki uczestniczyły w Ogólnopolskiej Akcji biciu rekordu Guinessa w myciu zębów. Akcja odbyła się w ramach Akademii Aquafresh, w której uczestniczy nasze Przedszkole.

01 02 03

75 rocznica utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego

"My z niego wszyscy" - 75 rocznica utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego. W dniu 26 września 2014 r. uczniowie naszej szkoły, uczestniczyli w uroczystym spotkaniu z okazji 75 rocznicy utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego. Głównym celem spotkania było zapoznanie uczniów z dziejami narodu polskiego i ukazanie im bohaterstwa ludzi, walczących o niepodległość kraju. Pogram artystyczny z tej okazji przygotowali uczniowie Szkoły Przysposabiającej do Pracy, pod kierownictwem Pani Renaty Bochnak.

01 02


XII Paraolimpiada TPD

W dniach 24, 26 września 2014r. nasi uczniowie uczestniczyli w XII edycji Legnickiej Paraolimpiady TPD. W pierwszym dniu 24 września rozegrane zostały zawody pływackie na basenie „Bąbelek”. Drugiego dnia uczestniczyliśmy w zmaganiach sportowych na Miejskim boisku lekkoatletycznym przy Al. Orła Białego. Osiągnięcia naszych uczniów przedstawiają się następująco:

Łukasz Smetek – styl dowolny, miejsce 1, styl grzbietowy, miejsce 1
Adrian Gnot – styl dowolny, miejsce 3,styl grzbietowy, miejsce 3
Krystyna Drabko – styl dowolny, miejsce 2, styl grzbietowy, miejsce 2,
Kamil Jankowski – styl dowolny, wyróżnienie,
Anna Firszt – bieg na 60m.-miejsce 1, bieg na 100m.-miejsce 1,
Krystyna Drabko – bieg na 60m.-miejsce 2,bieg na 100m.-miejsce 2,
Natalia Prokopowicz – bieg na 60m.-miejsce 3, bieg na 100m.-miejsce 3,
Ireneusz Rokosz – bieg na 100m.-miejsce 1,
Adrian Gnot – bieg na 100m.-miejsce 2,
Kamil Uciński – bieg na 100m.-miejsce 3,
Jakub Piszczałka – rzut do kosza – miejsce 2,
Natalia Prokopowicz – bieg przełajowy-miejsce 3,
Anna Firszt – bieg przełajowy-miejsce 2.

Wszyscy uczestnicy poraolimpiady uczestniczyli także w innych konkurencjach z nagrodami organizowanymi w ramach Festynu Rekreacyjnego „Pożegnanie Lata 2014”.

01 02 03

Złaz "Pieczonego Ziemniaka”

W dniu 20 września 2014 r. członkowie Szkolnego Koła Turystycznego pod opieką P. R. Witwickiej, O. Krzemińskiej, E. Czech wyruszyli na pierwszy w tym sezonie Złaz „Pieczonego Ziemniaka” do Gniewomirowic. Uczniowie pokonali trasę 4 km: Legnica- Ulesie- Gniewomirowice. Na zakończenie zlotu odbyła się Międzypokoleniowa Sztafeta Turystyczna, liczne zabawy sportowo-rekreacyjne oraz konkurs na rzeźbę z ziemniaka. Nie zabrakło również pieczonych ziemniaków i pysznych potraw z nich pod różną postacią, które udało się nam skosztować. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowy znaczek a drużyna dyplom. Zlot zaliczamy do udanych:)

01 02 03

Narodowe czytanie

W ramach akcji Narodowe Czytanie w dniu 05 września 2014 r. na apelu szkolnym zostały przybliżone cele projektu, fragmenty przesłania Pana Prezydenta RP. Wstępem do lektury było przypomnienie postaci Henryka Sienkiewicza i okoliczności powstania „Trylogii".W programie spotkania został przeczytany wybrany fragment powieści „Pan Wołodyjowski" przez wszystkich nauczycieli dla uczniów w poszczególnych klasach, a także fragmenty z podziałem na role w wykonaniu dyrekcji, pracowników szkoły, uczniów i zaproszonych gości: kierownika Filii Nr 2 BP w Legnicy – p. E. Rychlickiej, przedstawicieli rodzicówi absolwentów. Kolejnym punktem było oglądanie prezentacji multimedialnej o adaptacji filmowej „Pana Wołodyjowskiego" oraz wykonanie ilustracji do czytanych fragmentów powieści. Uczestnicy spotkania mogli również obejrzeć wystawę różnych wydań „Trylogii" i wspólnie uczyć się „Pieśni o Małym Rycerzu". Na zakończenieotrzymali dyplomy upamiętniające to wydarzenie. Całość wydarzenia koordynowałap. Beata Ładowska – Borek.

01 02

Spotkanie biegowe: Decathlon - NGB Korona Legnica

W dniu 04 września 2014r. uczestniczyliśmy w spotkaniu biegowym zorganizowanym przez Decathlon Legnica oraz grupę biegową NGB Korona Legnica. Tradycyjnie spotkanie rozpoczęło się od rozgrzewki przy muzyce, następnie uczestniczyliśmy w zabawach ruchowych. Dla wytrzymałych sportowców odbył się bieg długodystansowy. Nasz uczeń Ireneusz Rokosz pobiegł na dystansie 6 kilometrów. Spotkanie zakończyło się losowaniem nagród.

01 02 03

Rozpoczęcie roku szkolnego

1 wrzesnia 2014 r. uroczyście rozpoczęliśmy kolejny rok szkolny 2014/2015. W tym dniu, mieliśmy też okazję do upamiętnienia 75 rocznicy wybuchu II wojny światowej. Pani Renata Bochnak, w kilku słowach przypomniała nam o tym, tak ważnym w historii naszego kraju wydarzeniu.

01 02

 

Warsztaty w bibliotece muzycznej - 26 kwietnia 2016r.

W dniu 26 kwietnia 2016r. uczniowie gimnazjum uczestniczyli w warsztatach w bibliotece muzycznej. Uczniowie mieli okazję poznać historię muzyki i różne ciekawe instrumenty.
Z zainteresowaniem rozwiązywali zagadki muzyczne i  detektywistyczne, rysowali ilustracje do muzyki i tańczyli  w rytm wybranych melodii. Zajęcia były bardzo ciekawe i rozwijające wrażliwość
na muzykę.

 

Od 25 do 30 września przebywaliśmy w Harcerskim Ośrodku Morskim w Pucku. Nasza drużyna – Drużyna Harcerska „ Nieprzetartego Szlaku” „Stokrotki” reprezentowana była przez dziesięciu harcerzy. Projekt „Cztery pory roku” pozwolił nam realizować pasje artystyczne, sportowe, turystyczne, wszystko okraszone elementami harcerskimi. Największą niespodziankę i przyjemność sprawiły nam zajęcia żeglarskie i wycieczki do Gdańska, Gdyni i na Hel.

BAZA LOKALOWA
26.jpg44.jpg22.jpg35.jpg05.jpg07.jpg19.jpg34.jpg41.jpg09.jpg01.jpg32.jpg13.jpg24.jpg10.jpg27.jpg02.jpg06.jpg42.jpg17.jpg40.jpg38.jpg25.jpg18.jpg31.jpg14.jpg16.jpg20.jpg21.jpg28.jpg33.jpg11.jpg04.jpg08.jpg30.jpg39.jpg03.jpg23.jpg36.jpg45.jpg37.jpg29.jpg12.jpg43.jpg15.jpg
GALERIA
61.jpg28.jpg79.jpg01.jpg101.jpg29.jpg51.jpg45.jpg94.jpg78.jpg75.jpg73.jpg74.jpg53.jpg09.jpg13.jpg49.jpg56.jpg52.jpg84.jpg96.jpg06.jpg02.jpg12.jpg47.jpg07.jpg26.jpg14.jpg66.jpg16.jpg68.jpg88.jpg36.jpg43.jpg109.jpg24.jpg87.jpg70.jpg50.jpg82.jpg22.jpg11.jpg62.jpg92.jpg27.jpg35.jpg30.jpg20.jpg76.jpg100.jpg03.jpg57.jpg80.jpg60.jpg23.jpg91.jpg38.jpg55.jpg10.jpg77.jpg95.jpg103.jpg19.jpg05.jpg46.jpg21.jpg44.jpg08.jpg105.jpg111.jpg34.jpg18.jpg97.jpg102.jpg25.jpg104.jpg90.jpg98.jpg89.jpg112.jpg41.jpg107.jpg71.jpg54.jpg69.jpg86.jpg40.jpg99.jpg65.jpg93.jpg59.jpg106.jpg17.jpg81.jpg110.jpg64.jpg15.jpg39.jpg32.jpg67.jpg58.jpg37.jpg83.jpg31.jpg108.jpg72.jpg48.jpg63.jpg04.jpg33.jpg42.jpg85.jpg
Zespół Placówek Specjalnych
ul. Tatrzańska 9; 59-220 Legnica
tel/fax: 76 7233117; spg14@wp.pl
Wykonanie i administracja
Bogumił Leśnikowski