A- A A+
FB
Ananaski
z Rycerskiej 13
Zespół Placówek Specjalnych
Zespół Placówek Specjalnych - baner
STRONA GŁÓWNA
Zespół Placówek Specjalnych
MP5, SP12, SPdP
Miejskie Przedszkole Specjalne Nr5,Szkoła Podstawowa Nr 14, Szkoła Przysposabiająca do Pracy
ORW
ORW
INTERNAT
SOSZW
E-dziennik
E-dziennik
BIP
BIP
Legnica - z nią zawsze po drodze

WYDARZENIA

WYDARZENIA

2017-2018

NASZE ZIMOWISKO  15.01 – 26.01.2018

W czasie ferii zimowych spotkaliśmy się na radosnych  i twórczych zajęciach.
Wspólnie podczas warsztatów kreatywnych wykonywaliśmy  przytulanki  „Ośmiorniczki”, „Wesołe Gniotki”, wiele prac powstało przy wykorzystaniu różnych technik plastycznych. Nasze dzieła oglądać można na wystawie.
Na zajęciach tanecznych „wyginaliśmy śmiało ciało”. Bawiliśmy się na dyskotekach, ćwiczyliśmy aerobik.
Zapełnialiśmy brzuszki smakołykami podczas warsztatów kulinarnych pod okiem szefa kuchni:„ZDROWE KANAPKI” i  „Doradca smaku – OWOCOWE NALEŚNIKI”. A kalorie gubiliśmy podczas spacerów rekreacyjnych do parku, Palmiarni, wycieczek do Aquaparku w Polkowicach, zabaw na Play City. Rozgrywaliśmy turnieje sportowe i turnieje gier stolikowych. Zdobywaliśmy tytuły mistrza gry w ping-ponga na hali OSiR, alpinisty na ściance wspinaczkowej. Oglądaliśmy hity filmowe w kinie Helios.
Poznawaliśmy tajemnice naszego miasta podczas zajęć  o Zamku Piastowskim i jego legendach.  Wielkie zainteresowanie nasze wzbudziła lekcja historii w Muzeum Miedzi.
Prowadziliśmy fotokronikę naszego zimowiska.  Zapraszamy do oglądania naszej galerii zdjęć.

ZIMOWISKO W ZPS
GALERIA

21 listopada 2017r. w szkole przy ul. Rycerskiej młodzież Szkoły Branżowejuczestniczyła wwarsztatach florystycznych pod hasłem „Święta pachnące choinką”. Uczniowie klasy I i III na kierunku pracownik pomocniczy obsługi hotelowej mieli okazję pod fachowym okiem Pani florystki Agnieszki Kuras nauczyć się wykonywania aranżacji florystycznych - stroików bożonarodzeniowych.

01 02 03
04 05 06 07

W ramach Rządowego programu  MEN „Bezpieczna+”  pod hasłem „JESTEŚMY DLA INNYCH””  w dniu 15 listopada odbyło się kolejne integracyjne spotkanie z seniorami, w siedzibie Domu Seniora „MARIA” przy ul. Gliwickiej w Legnicy. Tym razem uczniowie i nauczyciele ZPS w Legnicy  zaprosili pensjonariuszy do udziału w zajęciach szachowych oraz warsztatach plastycznych. Tematem przewodnim warsztatów były „Jesienne liście”. Wspomniany temat wybrany został  celowo, miał pobudzić uczestników do refleksji nad własnym życiem i doprowadzić do wniosku, że „jesień życia”  tak jak obecna pora roku mają wiele wspólnego, że w żadnej innej porze roku nie można zobaczyć jak tylko jesienią przepięknie ubarwionych liści na drzewach. Towarzysząca spotkaniu miła atmosfera i zaangażowanie seniorów sprawiły ,że czas minął szybko i radośnie a prace malarskie malowane w technice tempery stały się powodem do dumy dla jej twórców.

JESTEŚMY DLA INNYCH
GALERIA

14.11.2017

Warsztaty gastronomiczne dla studentów z Wali.

01 02 03 04

14.11.2017

Walijscy studenci odbywają praktyki w Zespole Placówek Specjalnych w ramach programu Erasmus+. Studenci nabywają doświadczenia w szkołach Szwecji, Finlandii, a także po raza pierwszy w Polsce.  Wczoraj zostali przyjęci przez Prezydenta Miasta Legnciy. pana Tadeusza Krzakowskiego. Studentom towarzyszą dwie nauczycielki. Jest to kontynuacja współpracy, która ma na celu wymianę doświadczeń między nauczycielami polskich i walijskich szkół specjalnych.

b_150_100_16777215_00_http___www.portal.legnica.eu_gfx_portal__news_news_10458_text_IMG_4777.JPG


źródło: http://www.portal.legnica.eu/aktualnosc-10458-wspolpraca_legnicko_walijska.html


WYCIECZKA DO HOTELU ASTONE W LUBINIE

Uczniowie Branżowej szkoły 1 stopnia w dniu 8.11.2017r. odwiedzili nowoczesny hotel „Astone” w Lubienie. Podczas zwiedzania hotelu mieliśmy okazje zapoznać się z pracą kucharzy w kuchni hotelowej,  kelnerów  w restauracji przynależnej do hotelu, a co najważniejsze uczniowie zapoznani zostali z zakresem obowiązków pracowników służby pięter. Hotel zrobił na nas ogromne wrażenie. Dziękujemy władzom hotelu za umożliwienie nam zwiedzania.

01 02 03 04
05 06 07

Szkolny Tydzień Kariery

W dniach 23-26 października 2017r. w szkołach przy ul. Rycerskiej zorganizowany został Tydzień Kariery. Młodzież Szkoły Branżowej nabywająca umiejętności w wybranych przez siebie zawodach uczestniczyła w warsztatach poświęconych m.in. korzystaniu z Barometru Zawodów, generatorów dokumentów aplikacyjnych, planowaniu rozwoju zawodowego.
Uczniów klasy VII Szkoły Podstawowej oraz klas 2 i 3 Gimnazjum zaproszono do udziału w warsztatach pt. „Co wiem o moim wymarzonym zawodzie?” prowadzonych przez doradcę zawodowego oraz pielęgniarkę szkolną. Mieli oni okazję, by podzielić się własnym rozumieniem pojęcia „Kariera”. Dowiedzieli się również, jakie czynności zawodowe oraz narzędzia pracy wykorzystują przedstawiciele różnych zawodów. Krótki wykład na temat wpływu stanu zdrowia oraz sprawności psychomotorycznych na możliwość wykonywania zawodu uświadomił uczniom, w jaki sposób  wymarzony zawód powinien wiązać  się z rzeczywistymi możliwościami jego wykonywania.
W środę 25 października uczniowie klasy 3 Gimnazjum wraz ze starszymi kolegami ze Szkoły Branżowej oraz nauczycielami zawodu p. Małgorzatą Jamroży oraz p. Małgorzatą Szczepakowską gościli w legnickim Hotelu Qubus. Wycieczki zawodoznawcze są wspaniałą formą pozyskania wiedzy na temat pracy specjalistów zatrudnionych w odwiedzanych przez nas zakładach pracy.
W czwartek 26 października p. Agnieszka Rybacka wraz z uczniami kształcącymi się w zawodzie pracownik pomocniczy obsługi hotelowej zaprosili młodszych kolegów z klasy 3 do udziału w praktycznych zajęciach, na których mogli się oni przekonać, na czym polega praktyczna nauka zawodu.

01 02 03 04
05 06 07 08

Prezydent Miasta Legnicy Pan Tadeusz Krzakowski objął honorowym patronatem zadanie programu Bezpieczna+ włączające do przyjacielskiej współpracy szkoły europejskie - "MIĘDZYNARODOWE ZIELONE OGNIWO - Z POLSKĄ- Z LEGNICĄ". Współpracę podjęły z nami szkoły z: Chorwacji (Osnovna škola Bartola Kašića, Vinkovci), Bułgarii (Tsentar za spetsialna obrazovatelna podkrepa 'Dr. Petar Beron', Varna), dwie z Rumunii (?coala Profesională Specială ”Emil Gârleanu”, GALAŢI oraz “Iuliu Maniu” Greek-Catholic Highschool, Oradea) i szkoła z Turcji (Güzelyurt Kiz Anadolu  Imam Hatip Lisesi, Istanbul). Szkoły legnickie współpracujące z nami, to: Szkoła Podstawowa nr 1 im. Powstańców Wielkopolskich, Szkoła Podstawowa nr 2, Szkoła Podstawowa nr 4 im. W. Puchalskiego.


Dnia 26 października 2017 roku w Młodzieżowym Centrum Kultury w Legnicy odbyła się kolejna edycja Przeglądu Działalności Artystycznej Osób Niepełnosprawnych: "TĘCZOWE MOSTY" pod patronatem Prezydenta Miasta Legnica. W imprezie podczas, której wzięło udział wiele placówek z Legnicy i okolic mogliśmy zintegrować się ze środowiskiem lokalnym, zaprezentować własne umiejętności plastyczne, wokalne i taneczne oraz obejrzeć i docenić umiejętności innych uczestników. Nasza siedmioosobowa grupa artystów  w składzie: Alan Baćko, Hubert Stryński, Sara Kobylińska, Anna Pietrzyk, Katarzyna Matlak, Oliwia Poprawa oraz Katarzyna Bień zdobyła dyplom-NAGRODĘ, gry oraz drobne upominki.

01 02

WYCIECZKA DO HOTELU QUBUS W LEGNICY

Uczniowie Branżowej szkoły 1 stopnia w dniu 25.10.2017r. odwiedzili Legnicki hotel „Qubus”.  Nasi uczniowie zostali oprowadzeni po wszystkich ważniejszych pomieszczeniach hotelu. Mieliśmy okazje zapoznać się z funkcjonowaniem między innymi: sauny, siłowni, jacuzzi. Zaprezentowano nam wyposażenie największej Sali konferencyjnej. Duże wrażenie zrobiły na nas apartament Hotelu, pokoje oraz przepiękna restauracja. Ciekawym pomieszczeniem był również Irish Pub, który znajduje się na parterze hotelu. Dziękujemy władzom Hotelu za zaproszenie i profesjonalne oprowadzenie i przedstawienie oferty hotelu.

WYCIECZKA DO HOTELU QUBUS W LEGNICY
GALERIA

W ramach programu Bezpieczna+ realizując działanie „Jesteśmy dla innych”  w dniu 18 października uczniowie i nauczyciele naszej szkoły odwiedzili i zaprosili do  wspólnej zabawy muzyczno-ruchowej seniorów w domu seniora Maria. Krótki występ artystyczny a potem wspólna gra na instrumentach, śpiew piosenek i zabawy ilustracyjne do muzyki klasycznej przysporzyły wszystkim wielu wrażeń i wzruszeń.

Jesteśmy dla innych
GALERIA

Warsztaty dla czwartoklasistów pod hasłem „Mnożę przykłady, jak być bezpiecznym” w ramach realizacji programu BEZPIECZNA+

29 września zaprosiliśmy czwartoklasistów ze Szkoły Podstawowej Nr 4 oraz Szkoły Podstawowej Nr 2 do udziału w warsztatach pod hasłem „Mnożę przykłady, jak być bezpiecznym”. Celowo zaproponowaliśmy spotkanie w dniu świętowania przez naszą społeczność szkolną Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia, aby w czasie integracyjnych zabaw o charakterze popularno-naukowym porozmawiać z naszymi rówieśnikami o bezpieczeństwie.

Licznie przybyli goście mogli sprawdzić swoją znajomość tabliczki mnożenia, uczestniczyć w zabawach muzyczno- ruchowych, łamać głowy nad zagadkami. Hasłem przewodnim naszego spotkania było odszukiwanie sposobów na bezpieczną zabawę, naukę i rekreację.

Serdecznie dziękujemy klasie IVb z SP 4 i IVc z SP 2 za wspaniałą zabawę.

Mnożę przykłady, jak być bezpiecznym
GALERIA

 


Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

29 września uczniowie, nauczyciele oraz pracownicy szkoły mogli po raz kolejny uczestniczyć w obchodach Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia. Nasza placówka przystąpiła do akcji WMT Day po raz siódmy. Dzień rozpoczął się od przypomnienia celów akcji oraz uroczystego otwarcia, którego dokonał szkolny koordynator.
Naszymi  egzaminatorami w tym roku zostali uczniowie klas VII SP oraz klasy 2 Gimnazjum. Przeegzaminowali oni swoich młodszych i starszych kolegów oraz tych dorosłych, którzy mięli chęć i odwagę sprawdzić swoją znajomość tabliczki mnożenia. W tym roku mamy 24 ekspertów tabliczki mnożenia. Gratulujemy!
Drugą część naszej zabawy z tabliczką mnożenia stanowiły warsztaty dla czwartoklasistów z naszej placówki oraz sąsiednich szkól podstawowych.

01 02 03 04

W dniu 28.09.2017   pod hasłem „ Legnicka jesień może być ciekawa i bezpieczna‘’ nasza cała szkoła oraz dwie zaproszone klasy z pobliskich szkół uczestniczyły w ramach Święta pieczonego ziemniaka i projektu „ Bezpieczna +’’ w zabawach i konkursach w Lasku Złotoryjskim przy rozpalonym ognisku.
Spotkanie miało charakter warsztatów : sportowych , plastycznych i kulinarnych , zakończonych degustacją potraw z ziemniaka i licznymi nagrodami dla uczestników.

Legnicka jesień
GALERIA

W dniu 22 września 2017 roku w ramach poznawania naszej małej ojczyzny i dziedzictwa kulturowego Polski jak i Europy, odbyła się pielgrzymka do Krzeszowa pod hasłem: „ Krzeszów – Europejska Perła Baroku”. Wzięli  w niej uczniowie z klas 2 i 3 gimnazjum oraz II BS pod opieką nauczycielki religii, Sylwii Dąbrowskiej oraz wychowawcy klasy II BS, Mirosławy Bedzyk–Staszczak oraz nauczycielki plastyki. Pielgrzymi zapoznali się z historią  i architekturą zabytków Krzeszowa m.in. za pomocą audio przewodnika. Przygotowane wskazówki nawigacyjne poprowadziły nas według ustalonych tras i sprawiły, że w łatwy sposób mogliśmy poznać historię sanktuarium.

Krzeszów to mała miejscowość położona w Kotlinie Kamiennogórskiej na Dolnym Śląsku. Od czasu powstania Diecezji Legnickiej jest jej głównym sanktuarium regionu i celem pielgrzymek z całej Polski.  Na terenie miasteczka znajduje się krzeszowskie opactwo cystersów, które jako zabytek najwyższej światowej klasy wpisany został na listę Pomników Historii przez Prezydenta RP , będący żelaznym kandydatem do UNESCO.  Tędy przebiega również główny Europejski Szlak Cysterski oraz Sudecka Droga św. Jakuba.

Krzeszów to przede wszystkim Bazylika Mniejsza p.w. Wniebowzięcia NMP – Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej - piękna późnobarokowa świątynia z przebogatym wnętrzem, nazywana Europejską Perłą Baroku, w której na szczególną uwagę zasługuje ołtarz główny z monumentalnym obrazem Wniebowzięcia NMP, zespół fresków o tematyce biblijnej i zakonnej oraz organy koncertowe – przez wielu uważane za najlepiej zachowane organy barokowe w tej części Europy.

 Na placu sanktuarium znajduje się również kościół p.w. św. Józefa z cyklem fresków „Śląskiego Rembrandta” M. Willmanna „Radości i troski św. Józefa” - prezentującym w niespotykany sposób sceny z życia św. Rodziny.

 W tylnej części bazyliki znajduje się Mauzoleum Piastów Świdnicko-Jaworskich, w którym w gotyckich sarkofagach spoczywają szczątki fundatorów krzeszowskiego opactwa.

Poza murami w pięknym krajobrazie rozsiane są kaplice Kalwarii Krzeszowskiej liczące 33 stacje służące rozważaniu męki Chrystusa.

 Jednak największym skarbem sanktuarium jest XIII-wieczna ikona Matki Bożej Łaskawej – najstarszy wizerunek maryjny w Polsce, ukoronowany 2 czerwca 1997 roku w Legnicy przez Papieża błogosławionego Jana Pawła II.

 Krzeszów to również przez wieki miejsce przenikania się trzech kultur, gdyż od początku istnienia pielgrzymowali tu Polacy, Niemcy i Serbołużyczanie. Również obecnie w poszukiwaniu głębokiego spotkania z Bogiem i Matką Jezusa, jak również z wielkim pragnieniem doświadczenia niezwykłych łask, przybywają tutaj pielgrzymi nie tylko z Polski ale również z Niemiec i Czech.

Krzeszów – Europejska Perła Baroku
GALERIA

Rozpoczęcie roku szkolnego 2017-2018 w Zespole Placówek Specjalnych.

 
Rozpoczęcie roku szkolnego 2017/2018 w Zespole Placówek Specjalnych

Miejska inauguracja roku szkolnego 2017-2018.

Inauguracja roku szkolnego 2017-2018 w Legnicy jest od lat okazją do szczególnego nagrodzenia  i uhonorowania uczniów wszystkich poziomów szkół, którzy wyróżniają się osiągnięciami naukowymi (z wiedzy ogólnej i technicznej), artystycznymi i sportowymi. Zostają oni laureatami stypendiów i nagród Prezydenta Miasta.
4.09.2017 r. z rąk prezydenta Legnicy uczniowie także i naszej placówki odebrali stypendium. Laureatką za osiągnięcia naukowe została Monika Wolf, obecnie uczennica klasy II ZSZ oraz Alan Junger, absolwent III klasy ZSZ Nr 7, za osiągnięcia artystyczne jakich dokonał w czasie swojej 9-letniej kariery szkolnej pod kierunkiem nauczycielki plastyki i zajęć arrterapii, Małgorzaty Godlewskiej.

Źródło (tekst i galeria): LCA.PL oraz PORTAL.LEGNICA.EU

2016-2017

Od 10.07.2017r. do 21.07.2017r. trwa II turnus półkolonii letnich.

W pierwszym tygodniu wychowankowie pojechali na wycieczkę do Aquaparku w Polkowicach oraz do Zamku Książ koło Wałbrzycha.

01 02 03

 

01 02 03
04 05 06
07 08 09

Dzieci przeszły z przewodnikiem trasą „Od Piastów do II wojny światowej” oraz „Książ barokowy”, zwiedziły Palmiarnię oraz obejrzały wystawę „Metamorfozy Zamku Książ”. Ponadto wszyscy byli w kinie Piast na filmie animowanym, pt. „Ozzy”, w Play City w Galerii Piast, gdzie mogli bawić się w Małpim Gaju, w Laser Tag, pograć w mini-golfa, powspinać się po ścianie wspinaczkowej, pojeździć na gokartach oraz uczestniczyli w warsztatach organizowanych przez Muzeum Miedzi pt. „Druciane błyskotki”.
Dzięki sprzyjającej aurze pogodowej dzieci spędzały miło czas w Parku Miejskim i na Kąpielisku Kormoran.

W ramach realizacji projektu profilaktyczno – terapeutycznego, pt. "Wakacje bez używek" wychowankowie uczestniczyli w zajęciach mających na celu podnieść ich poziom wiedzy na temat szkodliwości uzależnień.

Drugi tydzień, II turnusu półkolonii letnich rozpoczął się wycieczką krajoznawczą do Zagrody Edukacyjnej „W ogrodzie Freya” w Bukównie.

01 02 03 04
05 06 07 08 09
10 11 12 13

Dzieci miały okazję przejść się ścieżką edukacyjną „Rośliny znane i nieznane”, poobserwować owady i jaskółki, uczestniczyć w warsztatach przyrodniczych „dotknij, powąchaj i spróbuj” podczas, których sadziły rośliny do doniczek, a także poznały sposoby ich pielęgnacji w domu oraz w warsztatach ręcznych podczas, których tworzyły swój wirtualny ogródek. Na koniec wszyscy wspólnie piekli kiełbaski przy ognisku.


18.07.2017r. wychowankowie wyjeżdżają na kolejną wycieczkę, do Gospodarstwa Ekologicznego „Serce” w Radzimowicach, gdzie wezmą udział w warsztatach pt. „Zdrowotne zalety i atuty orkiszu”, zwiedzą gospodarstwo, będą mogli spróbować podpłomyków i pysznych naleśników.

01 02 03 04
05 06 07 08 09

 19.07.2017r. natomiast przyjedzie do nas Teatr Blaszany Bębenek z Trzebini ze swoim interaktywnym przedstawieniem, pt. „Smerfne przygody”, a później dzieci będą miały okazję uczestniczyć w warsztatach „Laboratorium dźwiękowe” w Domu Pani Muzyki.
20.07.2017r. wszyscy wychowankowie wychodzą do kina Piast na film animowany, pt. „Rock dog. Pies ma głos”, a po seansie pójdą pobawić się do Play City w Galerii Piast.
21.07.2017r. zwiedzimy z przewodnikiem Zamek Piastowski (wieże św. Piotra i św. Jadwigi, dziedziniec zamkowy, Pawilon z reliktami kaplicy Romańskiej).
Na pożegnanie półkolonii dzieci wezmą udział w zabawach ruchowych przy muzyce oraz otrzymają dyplomy za aktywny udział we wszystkich zajęciach.


7 lipca 2017 r. zakończyliśmy I turnus półkolonii letnich dla uczniów Zespołu Placówek Specjalnych w Legnicy. Podczas półkolonii uczestnicy zaangażowali się w realizację projektu profilaktyczno - terapeutycznego pt. "Wakacje bez używek", którego głównym celem było podnoszenie poziomu wiedzy na temat szkodliwości uzależnień i propagowanie zdrowego oraz aktywnego stylu życia.
W czasie trwania II turnusu uczniowie uczestniczyli w wycieczkach turystyczno- krajoznawczych do Smogorzówka gm. Wołów („Szachulcowa zagroda”), „Wrzosowraiej Kny”- Borówki oraz wrocławskiego ZOO. Chętnie brali udział w zajęcia rekreacyjno-sportowych (Aqua Park Polkowice, ścieżka rekreacyjna Park Miejski w Legnicy), konkursach plastycznych i wyjściach do kina Helios.
Dbając o bezpieczeństwo naszych podopiecznych, 3.07.2017 r. odbyło się spotkanie z pracownikami Straży Miejskiej pt. „Bezpieczne wakacje”.

05 06 07 08

 

01 02 03 04
01 02 03
04 05 06
01 02

Dnia 30 maja w naszej szkole odbył się II zjazd absolwentów Rocznika 2015 i 2016.
Spotkanie odbyło się w kameralnym gronie w miłej, sympatycznej atmosferze  przy herbatce i ciachu.
Podczas spotkania nasi absolwenci podzielili się swoimi doświadczeniami na drodze ku dorosłości i samodzielności.

01 02 03 04

27.05.17r.  świętowaliśmy DZIEŃ RODZINY, w tym roku  pod hasłem „Odpoczywać każdy może …, nasze rodzinne spotkania w plenerze”. Impreza odbyła się  na Ranczu u Kaczora w Kunicach, gdzie do dyspozycji mieliśmy dużą łąkę, kilka drzew i drewnianą wiatę.  
Uczniowie wraz ze swoimi rodzinami oraz nauczyciele i pracownicy szkoły uczestniczyli w grach i zabawach integracyjnych, zadaniach rekreacyjno – sportowych, artystycznych i kulinarnych. W przerwach można było degustować ciasta, owoce i napoje. Pogoda i humor dopisały. Miło  było spotkać się mniej oficjalnie na neutralnym gruncie.

DZIEŃ RODZINY
GALERIA

1 czerwca 2017r. dokładnie o godzinie 10:00 rozpoczęliśmy masowe czytanie książek i tym samym dołączyliśmy do ogólnopolskiej akcji „JAK NIE CZYTAM, JAK CZYTAM?”.
Mamy nadzieję, że dzięki naszym działaniom przyczyniliśmy się do ustanowienia polskiego rekordu w masowym czytaniu w jednym momencie oraz poprawiliśmy statystykę dotyczącą czytających Polaków.

01 02
03 04

Uczniowie Szkoły Zawodowej w Muzeum Techniki i  Kolejnictwa na Śląsku.

17 i 18 maja uczniowie klas II i III ZSZ wraz z wychowawcami wybrali się na wycieczkę śladami dawnych i obecnych zawodów na Dolnym Śląsku. Jednym z przystanków na naszej trasie było Muzeum Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej.
Oprócz niezwykłych eksponatów kolejowych obejrzeliśmy ślady dolnośląskiego rzemiosła sprzed lat. Podziwialiśmy eksponaty związane z prężnie działającym regionalnym przemysłem, m.in. strzegomskie maszyny drukarskie, przed i powojenne motocykle, radia, adaptery, zabawki.
Noclegi w wagonach  sypialnych oraz przepyszne śniadanie w kolejowej restauracji Wars pozwoliły zregenerować siły, by ruszyć na dalsze poszukiwania dolnośląskich specjalności. Naszą wycieczkę zakończyliśmy w Świdnicy, dawnego centrum kupieckiego i rzemieślniczego tej okolicy.

Uczniowie Szkoły Zawodowej w Muzeum Techniki i  Kolejnictwa na Śląsku
GALERIA

12 maja zespół „Kolorowe nutki”  uczestniczył w III  Regionalnym Przeglądzie Twórczości  „Polskie Pieśni Patriotyczne i Piosenki Wojskowe”  w Bolesławcu.  Przygotowana prezentacja wokalno-ruchowa wzbudziła uznanie zarówno jurorów jak i publiczności. Zostaliśmy nagrodzeni  dyplomem, pamiątkową statuetką i nagrodami rzeczowymi.

Polskie Pieśni Patriotyczne i Piosenki Wojskowe

GALERIA

Dnia 28 kwietnia 2017 r. w szkole przy ul. Rycerskiej 13, odbyła się uroczystość związana z Dniem Flagi i Świętem Konstytucji 3 Maja. Oprócz wierszy i pieśni patriotycznych, uczniowie przedstawili układ choreograficzny z biało-czerwonymi chusteczkami, brawurowo zatańczyli taniec z flagami, zaprezentowali Ceremonię Składania Polskiej Flagi. W prezentacji „Portrety Polaków Zwykłych i Niezwykłych” przedstawili sylwetki wielkich Polaków. Imprezie towarzyszył humor i dobra zabawa. 

MAJOWE ŚWIĘTA POLAKÓW
GALERIA

I REGIONALNY KONKURS NAJLEPSI W ZAWODZIE PRACOWNIK POMOCNICZY OBSŁUGI HOTELOWEJ ORAZ KUCHARZ.

25 kwietnia 2017 r. odbył się w naszej placówce I REGIONALNY KONKURS „NAJLEPSI W ZAWODZIE PRACOWNIK POMOCNICZY OBSŁUGI HOTELOWEJ ORAZ KUCHARZ
W konkursie wzięło udział 5drużyn, które zmagały się z zadaniami teoretycznymi i praktycznymi. Uczniowie mieli okazję sprawdzić swoje wiadomości i umiejętności zawodowe.

Komisja konkursowa wyłoniła laureatów konkursu:

1) w zawodzie pracownik pomocniczy obsługi hotelowej:

  • I miejsce zajęła Zasadnicza Szkoła Zawodowa w Złotoryi,
  • II miejsce zajęła Zasadnicza Szkoła Zawodowa nr 7 w Legnicy,
  • III miejsce zajęła Zasadnicza Szkoła Zawodowa w Jeleniej Górze.


2) w zawodzie kucharz:

  • I miejsce zajęła Zasadnicza Szkoła Zawodowa w Jeleniej Górze,
  • II miejsce zajęła Zasadnicza Szkoła Zawodowa nr 7 w Legnicy.

Laureaci za udział w konkursie otrzymali puchary, dyplomy, nagrody grupowe i indywidualne, a pozostali uczestnicy puchary, dyplomy i drobne upominki rzeczowe.
Po zmaganiach konkursowych wszyscy uczestnicy spotkali się na słodkim poczęstunku, przygotowanym przez uczniów kl II Zasadniczej Szkoły Zawodowej nr 7 w Legnicy.

01 02 03
04 05 06

Sponsorami nagród konkursu byli:

carrefour kaufland urbex
arkadia fitness sylpio

ZWYCIĘZCOM GRATULUJEMY.
WSZYSTKIM UCZESTNIKOM DZIĘKUJEMY ZA UDZIAŁ W KONKURSIE.


W dniu 12.04.2017 r. na zaproszenie PRZEMKOWSKIEGO PARKU KRAJOBRAZOWEGO grupa uczniów ze szkoły podstawowej, gimnazjum oraz zasadniczej szkoły zawodowej pod opieką nauczycielek: Renaty Franelak i Małgorzaty Godlewskiej wzięła udział w WARSZTATACH EKOLOGICZNO-PRZYRODNICZYCH pt. „WIELKANOCNE SIANOWIJE”. Koordynatorem warsztatów była pani Anna Witrykus.

       „Sianowije” to technika rękodzielnictwa, która przy odrobinie wyobraźni twórców i sprawności manualnych pozwala na modelowanie różnych form z siana. Nasi uczniowie wspaniale poradzili sobie z wyrobieniem wianuszków w kształcie kół i jajek oraz zwierząt: kaczek i kogucików, które udekorowały w okresie przedświątecznym naszą szkołę. Była to wspaniała okazja zarówno do nauki jak i zabawy dla osób w każdym wieku, dzięki której odkryliśmy zarówno możliwości tworzenia z materiałów naturalnych jak i własne zdolności :)

01 01 01 01
05 05 05
05 05 05

W dniu 12.04.2017 odbył się Kiermasz Tradycyjnych Wypieków Wielkanocnych. Słodkości przygotowane zostały przez uczniów Zasadniczej Szkoły Zawodowej na kierunku kucharz.

01 01 01 01

Wizyta przyjaciół z Walii

W dniu 11.04 przyjęliśmy gości  z Walii, w tym przyjaciela naszej Szkoły- Stevena Knapika, który od wielu lat wspiera rzeczowo i finansowo naszą placówkę. Z tej okazji najmłodsze klasy przygotowały przepiękne przedstawienie podczas którego uczniowie mogli pochwiać się swoimi zdolnościami muzycznymi, wokalnymi oraz znajomością języka angielskiego.
Po zakończonym przedstawieniu goście udali się na Wielkanocne warsztaty plastyczne, podczas których oprócz dekorowania świątecznych ozdób poznali nasze tradycje Wielkanocne oraz symbolikę koszyczka wielkanocnego.
W tym dniu, w kinie Piast, odbyła się również premiera filmu „The Bench” (Ławka), w którym zagrali uczniowie naszej szkoły.
 „The Bench” (Ławka) jest pełnometrażowym filmem fabularnym, utrzymanym w konwencji fantasy. Film powstał w oparciu o wolontariat producencki i aktorski.
Z przyjemnością informujemy, że film ten otrzymał nagrodę dla najlepszego scenariusz nieanglojęzycznego podczas tegorocznej edycji London International Film Festival.

01 02 03 04
05 06 07 08
09 10 11

Dzień 21 marca to tradycyjne pożegnanie zimy i powitanie wiosny. Klasy I-III przygotowały marzannę i barwnym korowodem ruszyły nad rzekę. Przy wtórze okrzyków i grze na instrumentach pożegnały złą zimę i zaprosiły ciepłą wiosnę.

POWITANIE WIOSNY
GALERIA

15 marca gościliśmy w naszej placówce terapeutów ze Stowarzyszenia MONAR Poradni Profilaktyki, Leczenia i Terapii Uzależnień w Legnicy Panią Krystynę Borek oraz Pana Artura Torbińskiego.
Terapeuci przeprowadzili dla młodzieży kształcącej się w Zasadniczej Szkole Zawodowej warsztaty informacyjno - profilaktyczne.  Uczniowie od minionego roku szkolnego uczestniczą w programie „W dorosłe życie bez nałogów. Uzależnieniom mówimy NIE”.  Dzięki współpracy ze specjalistami  nastoletni uczniowie wchodzący w wiek dorosłości wiedzą na jakie zagrożenia związane z uzależnieniem oraz współ uzależnieniem są narażeni. Są również uświadamiani, gdzie szukać pomocy i w jakiej formie jest ona świadczona.
Serdecznie dziękujemy za współpracę pracownikom MONAR. Liczymy na dalsze owocne spotkania.

01 02

14 marca kolejny już raz hucznie obchodziliśmy Święto Liczby π.

Data nieprzypadkowa, bo w swoim zapisie zawierająca rozwiniecie dziesiętne liczby π (3.14). We właściwy nastrój do świętowania wprowadziła nas poranna audycja poświęcona liczbie π, przygotowana przez uczniów gimnazjum i szkoły podstawowej. Angelika, Emilka i Paweł przybliżyli nam historię i zastosowanie tej liczby oraz wyrecytowali wiersze poświęcone ludolfinie. W czasie zabaw z liczbą π uczniowie szkoły podstawowej odkrywali przedmioty, których kształt lub nazwa związana jest z π, tworzyli plakaty zawierające rozwinięcia dziesiętne oraz uczyli się jak zapisać tą literę. Gimnazjaliści łamali głowy nad mnemotechnikami oraz zagadkami poświęconymi pojęciom matematycznym. Stworzyli również plakaty poświęcone bohaterce tego dnia.
Uczniowie zasadniczej szkoły zawodowej próbowali wykorzystać ludolfinę w czasie warsztatów matematyczno – kulinarnych, których efekty były nie tylko pouczające, ale i przepyszne.

Światowy dzień liczby π
GALERIA

Lekcje w Bibliotece Muzycznej

Najmłodsi uczniowie bardzo chętnie uczestniczą w lekcjach tematycznych poza murami szkoły. Od dwóch lat cyklicznie odwiedzają min. Bibliotekę Muzyczną, gdzie mają sposobność spróbować samodzielnej gry na różnych instrumentach, poznać kompozytorów i słuchać nagrań muzyki klasycznej, bawić się i tańczyć.

BIBLIOTEKA MUZYCZNA
GALERIA

13.03.2017r.

KONKURS POLONISTYCZNY „Czytanie jest fajne” (3.edycja)

Organizatorzy:
Beata Drejer i  Beata Żydaczewska

01 02 03

Bal karnawałowy

03.02 2017  w świetlicy szkolnej odbył się bal karnawałowy dla uczniów SP 12. Tańce, konkursy z nagrodami, pokaz strojów karnawałowych złożyły się na świetny nastrój wszystkich uczestników.

BAL KARNAWAŁOWY
GALERIA

24. stycznia udaliśmy się do Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu na koncert edukacyjny pt: „Ballet de la Musique”.  Tancerze Baletu Dworskiego Cracovia Danza oraz wirtuozi grający na instrumentach dawnych  barwnie opowiedzieli nam o świecie muzyki i zaprezentowali różne style muzyczne i instrumenty. Spektakl urzekł nas nie tylko muzyką i tańcem, ale też zachwycił  pięknymi  kostiumami ciekawie imitującymi instrumenty.

Ballet de la Musique
GALERIA

Choinkowe melodie.

14 grudnia w DK Atrium odbył się kolejny zorganizowany przez WTZ Jutrzenka przegląd "Choinkowe melodie".
W przeglądzie nasze "Kolorowe nutki" zaprezentowały zespołowo wykonaną piosenkę :"Święta to czas niespodzianek" oraz pastorałki "Babci zegar" i "Oto dziś narodziła sie miłość", które wykonały solistki Katarzyna Bień i Angelika Steinborn.

01 02 03
04 05 06

08. grudnia 2016r., w pięknej Sali Królewskiej Akademii  Rycerskiej, w uroczystej oprawie orkiestry ZSM  i przy udziale znakomitych gości, odbyło się uroczyste podsumowanie obchodów Legnickiego Roku Benjamina Bilsego.  Podsumowanie objęło podjęte działania edukacyjno-muzyczne, konkursy i podziękowania  dla szkół legnickich, które włączyły się w obchody i wzięły udział w audycjach. Cieszymy się, że znaleźliśmy się wśród jedenastu szkół,  którym wręczono podziękowania i jeszcze raz dziękujemy  Szkole Muzycznej za przybliżenie nam postaci wybitnego legnickiego kompozytora.

Legnicki Rok Benjamina Bilsego
GALERIA

W dniu 6 grudnia 2016 odbyła się kolejna edycja Rejonowego Przeglądu Działalności Artystycznej Osób Niepełnosprawnych - TĘCZOWE MOSTY. Po raz kolejny śpiewaliśmy ,tańczyliśmy i malowaliśmy  najpiękniej jak umieliśmy. Zostaliśmy nagrodzeni za pracę zespołową i poziom wykonania  prezentacji oraz jak zwykle obdarowani upominkami i poczęstowani słodkościami przez gościnnych gospodarzy – organizatorów -Młodzieżowe Centrum  Kultury w Legnicy.

01 02 03
04 05 06

23 listopada- Świętujemy Dni Honorowego Krwiodawstwa wraz z Terenowym Oddziałem Regionalnego  Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa
W dniach 22-26 listopada w legnickim oddziale RCKiK organizowane były Dni Honorowego Krwiodawstwa. Grupa uczniów z Zasadniczej Szkoły Zawodowej Nr 7 chętnie i ofiarnie włączyła się w akcję oddawania krwi. Część osób uczestniczyła w tym jakże ważnym przedsięwzięciu po raz pierwszy. Przezwyciężyli jesienne zmęczenie organizmu oraz naturalny lęk przed ukłuciem, aby podzielić się z potrzebującymi tym, co może uratować życie lub poprawić jego jakość. Wszystkim uczestnikom gratulujemy odwagi oraz serca otwartego na ludzkie potrzeby.

01 02 03 04 05

W dniu 19.10.2016 roku o godz. 10.00 w Bibliotece Publicznej przy ul. Piastowskiej, podczas Sesji Popularnonaukowej : "Woda. Nie wystarczy, żeby żyć, ale bez niej żyć się nie da"  odbyło się rozstrzygnięcie konkursu plastycznego pod hasłem: 'WODA=ŻYCIE" zorganizowanego przez legnicką Ekobibliotekę.
W kategorii szkół średnich -  I miejsce zajął ALAN JUNGER, III miejsce i wyróżnienie otrzymała Patrycja Jędrzejczak oraz wyróżnienie  Kamil Gajos. Opiekunem uczniów była Małgorzata Godlewska.

Woda. Nie wystarczy, żeby żyć
GALERIA

28.października uczniowie naszej szkoły wraz z opiekunami wzięli udział w wycieczce do Opery Wrocławskiej. Wybraliśmy się na kolejny spektakl z cyklu" Tajemnicze królestwo - opera dla dzieci" „Sid, wąż, który chciał śpiewać”  Malcolma Foxa, w reżyserii Adama Frontczaka. Opera zachwyciła nas  interesującą j akcją, kolorowymi kostiumami  i ciekawą zróżnicowaną muzyką . Podczas jej trwania, kibicując tytułowemu bohaterowi  – wężowi pragnącemu ze wszystkich sił nauczyć się śpiewu, poznaliśmy  terminy muzyczne i obserwowaliśmy, jak śpiewacy uczą się swoich arii, a także przekonaliśmy się, że jeśli mocno się o czymś marzy i ciężko nad tym pracuje, to spełniają się największe nawet marzenia!

OPERA WROCŁAWSKA
GALERIA

17.10.2016 - Rozstrzygnięcie II etapu konkursu plasycznego o zasięgu ogólnopolskim - pt. "Racjonalnie się odżywiasz, zdrowie wygrywasz".

Informujemy, że rozstrzygnięto konkurs plastyczny pod nazwą „Racjonalnie się odżywiasz, zdrowie wygrywasz” organizowanego w ramach programu rządowego na lata 2014-2016 „Bezpieczna i przyjazna szkoła” dla szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych w województwie dolnośląskim.

Komisja konkursowa oceniła nadesłane prace według kryteriów określonych w regulaminie konkursu plastycznego.

Do Kuratorium Oświaty we Wrocławiu nadesłano 79 zgłoszeń udziału w konkursie z terenu województwa dolnośląskiego. Spośród dopuszczonych do udziału w konkursie prac, komisja konkursowa wytypowała po jednym laureacie w trzech kategoriach.

W kategorii szkoła podstawowa, pierwsze miejsce zajęła Sportowa Szkoła Podstawowa nr 72 we Wrocławiu. Najlepszą szkołą wśród gimnazjów okazało się Gimnazjum w Zespole Szkół w Węglińcu. Natomiast w kategorii szkół ponadgimnazjalnych, najlepszą szkołą okazała się Zasadnicza Szkoła Zawodowa nr 7 w Zespole Placówek Specjalnych w Legnicy.

Prace wymienionych zwycięzców uczestniczyć będą w dalszym etapie konkursu w Warszawie.

Gratulujemy wygranym i  życzymy powodzenia na dalszej drodze rywalizacji.

źródło - Kuratorium Oświaty we Wrozławiu - https://www.kuratorium.wroclaw.pl/?p=1325


VI Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

Nasza szkoła po raz kolejny włączyła się w obchody World Multiplication Table Day czyli Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia. W tym roku uczniowie Gimnazjum Nr 12 własnoręcznie przygotowali plakaty przypominające wszystkie iloczyny z tabliczki mnożenia. Ich pomysły na lepsze zapamiętanie, zwłaszcza tych najtrudniejszych przykładów, były bardzo kreatywne, czasem nawet zabawne. Przygotowane przez gimnazjalistów plakaty udekorowały korytarze i sale w naszej szkole. Mijając je na przerwach mieliśmy doskonałą okazję na powtórkę z mnożenia. W tym czasie uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 12 szlifowali znajomość wybranych iloczynów oraz szykowali losy z zadaniami egzaminacyjnymi. 30 września czwarto, piąto i szóstoklasiści przepytali wszystkich pracowników szkoły, nauczycieli oraz starszych kolegów ze znajomości tabliczki mnożenia. Najmłodszym Ekspertem Tabliczki Mnożenia w naszej szkole został dziewięcioletni Michał z klasy IIIa. Gratulujemy!
Dzień Tabliczki mnożenia minął nam niepostrzeżenie w atmosferze zabawy i emocjonujących testów znajomości tabliczki.

01 02 03 04
05 06 07

Narodowe czytanie.

Cztery lata temu Narodowe Czytanie w naszej placówce zainaugurowała wspólna lektura „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. Podczas drugiej odsłony akcji, w całej Polsce czytaliśmy dzieła Aleksandra Fredry. Następnie poznawaliśmy „Trylogię” Henryka Sienkiewicza, zaś ubiegły rok przybliżył losy bohaterów „Lalki” Bolesława Prusa . Warto nadmienić, iż akcja Narodowe Czytanie została zainicjowana przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego. Tegoroczną lekturą (wybraną przez internautów podczas głosowania) jest „Quo vadis” H. Sienkiewicza. Prezydent Andrzej Duda wraz z Pierwszą Damą objęli  honorowy patronat nad ogólnopolską akcją, której podstawowym celem jest popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na bogactwo polskiej literatury, potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości wśród Polaków.

01 02 03
04 05 06

Miejska Inauguracja Roku Szkolnego 2016/2017

1 września  laureaci nagród specjalnych Prezydenta Miasta Legnicy pana Tadeusza Krzakowskiego wraz z rodzicami, opiekunami, dyrekcją Zespołu Placówek Specjalnych oraz wychowawcami wzięli udział w Miejskiej Inauguracji Roku Szkolnego. Tegorocznymi stypendystami zostali Kamil Jankowski uczeń klasy III Gimnazjum Nr 14, Partycja Jędrzejczak uczennica klasy III Zasadniczej Szkoły Zawodowej Nr 7 oraz Karolina Jeżyk tegoroczna absolwentka Zasadniczej Szkoły Zawodowej Nr 7.  Na przepiękną uroczystość w odnowionej Sali Królewskiej Akademii Rycerskiej zaprosili nas jej gospodarze czyli dyrekcja, pracownicy i społeczność uczniowska Zespołu Szkół Muzycznych w Legnicy. Niezapomniane walory artystyczne zapewniła uczestnikom orkiestra oraz chór Zespołu Szkół Muzycznych. Inauguracja roku szkolnego to dzień, w którym  zawsze pamiętamy o naszej ojczyźnie i jej trudnej historii. W czasie uroczystości uczczono pamięć poległych w czasie II wojny światowej.
Drugą część uroczystości stanowiło wręczenie nagród tym uczniom legnickich placówek oświatowych, którzy w ubiegłym roku szkolnym wyróżnili się w dziedzinach artystycznych, sportowych i naukowych.
Wszystkim nagrodzonym, a szczególnie Kamilowi, Patrycji i Karolinie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Miejska Inauguracja Roku Szkolnego
GALERIA

1 września 2016r

Dziś zabrzmiał pierwszy dzwonek w tym roku szkolnym. To znak, że skończyły się wakacje i rozpoczął czas, w którym uczniowie zdobywać będą wiedzę, doświadczenie oraz nowe umiejętności. Rozwijać będą swoje talenty i odkrywać nowe możliwości. Pierwszy dzień szkoły to szczególnie dla najmłodszych uczniów oraz tych, którzy rozpoczynają naukę w naszym Zespole Placówek bardzo ważna chwila. Moment, w którym poznają nowych kolegów, nauczycieli oraz miejsce, do którego będą przychodzić, aby uczyć się i odkrywać świat.
Na tegorocznej uroczystości przywitała nas nowa dyrekcja szkoły w osobach pani Bożeny Zakowicz oraz pani Agnieszki Próchnickiej. Ten rok szkolny będzie wyjątkowy nie tylko ze względu na zmiany kadrowe. Po raz pierwszy uczniowie klas VI nie będą przystępowali do sprawdzianu kończącego naukę w szkole podstawowej.
Uczniom, ich rodzicom i opiekunom, dyrekcji szkoły oraz nauczycielom i pracownikom życzymy wspaniałego, bezpiecznego, bogatego w sukcesy i niezapomniane przeżycia roku szkolnego.

Rozpoczęcie roku szkolnego 2016-2017
GALERIA
Baza lokalowa
31.jpg15.jpg36.jpg03.jpg27.jpg11.jpg01.jpg22.jpg18.jpg06.jpg04.jpg14.jpg10.jpg09.jpg08.jpg20.jpg02.jpg16.jpg25.jpg30.jpg29.jpg32.jpg13.jpg33.jpg07.jpg24.jpg12.jpg35.jpg19.jpg34.jpg26.jpg17.jpg28.jpg05.jpg21.jpg23.jpg
Zespół Placówek Specjalnych
ul. Rycerska 13; 59-220 Legnica
tel/fax: 76 7233114; sekretariat@zpslegnica.edu.pl
NIP: 691-234-86-29; REGON: 020335802