A- A A+
Zespół Placówek Specjalnych
Zespół Placówek Specjalnych - baner
STRONA GŁÓWNA
STRONA GŁÓWNA
MP5, SP12, SPdP
Tatrzańska 9, MP5, SP 12, SPdP
SP12, BS7
SP12, BS7
INTERNAT
Piechoty 1, Internat
E-dziennik
E-dziennik
BIP
BIP
Legnica - z nią zawsze po drodze

SALA DOŚWIADCZANIA ŚWIATA

Sala Doświadczania Świata jest stworzona dla niepełnosprawnych i uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Jest to pomieszczenie, w którym znajdują się urządzenia, dostarczające wychowankom różnego rodzaju bodźców. Nasi uczniowie poprzez zajęcia w Sali Doświadczania Świata mogą w spokoju szukać i doświadczać samych siebie jak i otaczający ich świat. Aby było to możliwe niezbędne jest otoczenie, w którym w przeciwieństwie do codziennych warunków zmysły nie są kompleksowo angażowane, lecz można się koncentrować na wybranych bodźcach. Uczniowie mają w Sali Doświadczania Świata wolność wyboru tych bodźców, które są dla nich najprzyjemniejsze, na których chcą się koncentrować.
Motywacją nie są działania opiekunów, lecz elementy tworzące Salę Doświadczania Świata. Materiał i otoczenie zachęcają, zapewniają wolność doznań, spokój i bezpieczeństwo. Sala pozwala nauczycielom na znalezienie nowej drogi dotarcia do dziecka, którego głęboka niepełnosprawność umysłowa czy zaburzenia psychiki nie pozwalają na nawiązywanie prawidłowej komunikacji z otoczeniem oraz podjęcie właściwej aktywności.

Elementy tworzące Salę:

  • zachęcają do aktywności,
  • zapewniają spokój i bezpieczeństwo,
  • redukują stresy i napięcia nerwowe.

Terapia prowadzona przez nauczycieli, pomaga uczniom odbierać, uporządkować i przeżywać świat.

W Sali Doświadczania Świata znajdują się m.in.:

Łóżko wodne, dzięki niemu zanikają bariery ograniczające ruch, jest miłe, ciepłe i lekko kołysze przy minimalnym ruchu. Dostępne także w zestawie z podstawą muzyczną która emituje różnej częstotliwości drgania dostarczające różnego rodzaju bodźców. Łóżko wodne jest idealną powierzchnią do zabawy dla niepełnosprawnych, którzy mało albo w ogóle nie mogą się poruszać. Już mały ruch ręki albo nogi sprawia, że woda zaczyna falować i kołysać miarowo.
Nad łóżkiem wodnym wiszą rozmaite przedmioty do oglądania.

Kula lustrzana - obracanie się kuli wywołuje powstanie setek punkcików świetlnych, które powoli przesuwają się poprzez sufit, ściany i podłogę, stale zmieniając kolor.

Lampa oświetlająca kulę - służąca do oświetlania lustrzanej kuli. Dzięki tarczy z filtrami napędzanej silnikiem elektrycznym emituje naprzemiennie światło o różnej barwie.

Kurtyna światłowodowa - światłowody składają się z dwóch elementów:

  • giętkich, przeźroczystych włókien świecących punktowo na całej długości,
  • mocnego źródła światła.

Kolumna wodna - w wypełnionej wodą przezroczystej kolumnie widać wędrujące pęcherzyki powietrza, zmieniającą się barwę wody i słuchać jej bulgotanie. Dotykając kolumny odczuwa się wibracje i drgania. Angażowane są zmysły: wzroku, słuchu jak i dotyku.

Projektor z kolorowymi tarczami - kolorowe tarcze z różnorodnymi obrazami przytwierdzane są do uchwytu z silnikiem, który w wolnym tempie nimi obraca.

Muzyka - zestaw płyt oferujących muzykę relaksującą oraz muzykę z odgłosami przyrody (śpiew ptaków, szum morza, szum wiatru, plusk wody, itp.).

Sala wyposażona jest także w poduszki, koce, materace, wałki, itp., która czynią ją przytulną i wygodną oraz przedmioty, które pozwalają uczniom na wybór aktywności.

BAZA LOKALOWA
04.jpg02.jpg03.jpg01.jpg09.jpg05.jpg06.jpg08.jpg07.jpg
GALERIA SZKOLNA
wefwe.jpgefv.jpg02dzien_matki_2012.jpgwef.jpg04dzien_matki_2012.jpgwefw.jpgvger.jpgfwre.jpgref.jpg07dzien_matki_2012.jpg10dzien_matki_2012.jpg
Ośrodek Rewalidacyjno - Wychowawczy
ul. Piechoty 1; 59-220 Legnica
tel/fax: 76 7233434; orw@zpslegnica.edu.pl
Wykonanie i administracja
Bogumił Leśnikowski