A- A A+
Zespół Placówek Specjalnych
Zespół Placówek Specjalnych - baner
STRONA GŁÓWNA
ZPS
SP12, BS7
SP12, BS7
MP5, SP12, SPdP
MP5, SP12, SPdP
ORW
ORW
65-cio lecie Zespołu Placówek Specjalnych
E-dziennik
E-dziennik
Legnica - z nią zawsze po drodze
BIP
BIP

WYDARZENIA

WYDARZENIA

ROK SZKOLNY 2017/2018

 


 LogoLegnica2

DZIĘKI DOTACJI W KWOCIE 2.800 ZŁ UDZIELONEJ PRZEZ WYDZIAŁ ZDROWIA I SPRAW SPOŁECZNYCH W URZĘDZIE MIASTA LEGNICA, ZREALIZOWANO PROGRAM PROFILAKTYCZNY DLA WYCHOWANKÓW INTERNATU ZESPOŁU PLACÓWEK SPECJALNYCH W LEGNICY.

W roku szkolnym 2017/2018 opracowano i zrealizowano program profilaktyczny „Nie palę, nie piję, nie biorę” mający na celu dostarczenie rzetelnej i obiektywnej wiedzy o zagrożeniach wynikających z picia alkoholu, palenia papierosów i zażywania narkotyków a także naukę organizowania i racjonalnego wykorzystania czasu wolnego poprzez propagowanie różnych form aktywności.

W ramach realizacji programu zorganizowano 2 wyjścia do kina Helios na filmy animowane „Kaczki z naszej paczki” oraz „Jurassic World: Upadłe królestwo” Pozyskane fundusze wykorzystano również na udział wychowanków w teatrzyku Bębenek pt.”Czarnoksiężnik z krainy Oz”. Dzięki funduszom wychowawcy mieli możliwość pozyskania animatorów z „Krainy Eldorado” do organizacji Festynu Rodzinnego udział w koncertach oraz do grupowych zajęć logorytmicznych.

PROGRAM PROFILAKTYCZNY
GALERIA

 WYCIECZKA DO KUNIC GRUPY I

Dnia 13.06.2018r. grupa I z wychowawcą Panem Markiem i Panem Alkiem wybrała się na wycieczkę do Kunic. Pan Marek uczył wszystkich wędkowania, a Pan Alek z dziewczętami grilował. Było mnóstwo dobrej zabawy, gry sportowe i turniej badmintona.

WYCIECZKA GRUPY I
GALERIA

WYJŚCIE DO KINA

Dnia 12.06.2018r. Pani Ania i Pani Edyta w ramach realizacji programu profilaktycznego „Nie palę, nie piję, nie biorę” zorganizowały  wyjście wychowanków do kina na film przygodowy „Jurassic World: Upadłe królestwo”.  
Wszyscy byliśmy zachwyceni i pod wielkim wrażeniem dinozaurów wróciliśmy do internatu opowiadając sobie o  czasach prehistorycznych.

Jurassic World
GALERIA

WYJŚCIE DO RESTAURACJI KFC

Dzięki uprzejmości  oraz życzliwości i zrozumieniu okazanym naszym wychowankom dnia 11.06.2018r. wspólnie z Panią Edytą, Panią Anią, Panią Dagmarą i Panem Alkiem wybraliśmy się do restauracji KFC w Legnicy mieszczącej się w Galerii Piastów. Otrzymaliśmy zestawy Strips, Longer oraz dowolną ilość napoi. Wszyscy byliśmy bardzo szczęśliwi , uprzejmie podziękowaliśmy za obdarowanie Nas takimi smakołykami i radośnie powróciliśmy do internatu,  po drodze ochładzając się w kurtynie wodnej umieszczonej w centrum miasta.

SERDECZNIE DZIĘKUJEMY WSZYSTKIM PRACOWNIKOM RESTAURACJI KFC
ZA MIŁE I SERDECZNIE UGOSZCZENIE NAS.
ŻYCZYMY SATYSFAKCJI Z PODEJMOWANYCH PRZEDSIĘWZIĘĆ
ORAZ WIELU SUKCESÓW.

W RESTAURACJI KFC
GALERIA

 


 WYCZIECZKA NA WARSZTATY KULINARNE

 LogoLegnica2

DZIĘKI DOTACJI W KWOCIE 2.800 ZŁ UDZIELONEJ PRZEZ WYDZIAŁ ZDROWIA I SPRAW SPOŁECZNYCH W URZĘDZIE MIASTA LEGNICA, ZREALIZOWANO PROGRAM PROFILAKTYCZNY DLA WYCHOWANKÓW INTERNATU ZESPOŁU PLACÓWEK SPECJALNYCH W LEGNICY.
 
KWOTA ZOSTAŁA PRZEZNACZONA NA ZORGANIZOWANIE WYCIECZKI NA WARSZTATY KULINARNE W FOLWARKU WRZOSÓWKA (MIRSK)

Dnia 05.06.2018r. w ramach programu profilaktycznego „Nie piję- żeby być sobą i zdrowo żyć” odbyła się wycieczka dla wychowanków internatu na warsztaty kulinarne w Folwarku Wrzosówka zorganizowana przez panią Anię i pana Sławka. Na miejscu przywitał nas gospodarz oraz szef kuchni, który od razu zaprosił nas do swojego ,,królestwa”. Dzieci zostały oprowadzone po kuchni, pokazane zostały stanowiska ich pracy, a szef kuchni Szymon wytłumaczył wszystkim jak będą przebiegały warsztaty i co na nich będzie przygotowywane.

Szef kuchni rozpoczął warsztaty od przygotowania przystawki - sałatki, pokazał co należy po kolei zrobić. Każdy z wychowanków wybrał swoje stanowisko pracy, na którym pokroił potrzebne produkty, włożył do miski, doprawił sosem, a następnie przystąpił do konsumpcji swojej pierwszej potrawy.

Następną potrawą którą mali kucharze mieli wykonać była zupa krem ze słodkiej kukurydzy. Nad całością wykonywanych czynności cały czas czuwał szef kuchni, pomagając dzieciom oraz dbając o ich bezpieczeństwo.

Kolejnym bardzo wyczekiwanym posiłkiem były hamburgery, które dostarczyły wielu wrażeń w oczekiwaniu aż będą gotowe. W międzyczasie wychowankowie kroili ziemniaki w grube paski aby po usmażeniu otrzymać pyszne gorące frytki.

Na koniec szef kuchni zostawił dla wszystkich uczestników niespodziankę małą lekcję fizyki wstęp do kuchni molekularnej w postaci pieczonych lodów. Każdy z niesamowitą ciekawością przyglądał się jak wykonywany jest ten deser, następnie jak się piecze i w końcu jak one smakują. Lody pomimo, że były w rozgrzanym do 3000C piecu okazały się wciąż zamrożone i przepyszne jak każda z przygotowanych przez dzieci potraw.

Przed każdym wykonanym posiłkiem przez dzieci, szef kuchni pokazywał jak należy ją wykonać, a następnie częstował wszystkich aby mogli spróbować jak dana potrawa powinna smakować. Warsztaty trwały około 4 godzin w trakcie których dzieci miały okazję poznać nowe smaki przez łączenie różnych produktów (czasem zaskakujące).

Po ukończeniu warsztatów dzieci zostały oprowadzone po obiekcie Folwarku Wrzosówka – oglądali kozy, różne jej odmiany, poznali środowisko, w którym mieszkają, co jedzą i jak się zachowują w różnych sytuacjach. Wychowankowie również skorzystali z placu zabaw znajdującego się na tym terenie.

Mali kucharze byli zachwyceni wycieczką, gotowanie sprawiło im niesamowitą radość, a nawet niektórzy z nich zapowiedzieli, że swoja przyszłość chcieli by związać z kucharstwem i bardzo chcieliby jeszcze przyjechać w to miejsce, gdzie bardzo serdecznie zostaliśmy zaproszeni na kolejne warsztaty. Do internatu wychowankowie wrócili pełni niesamowitych wrażeń cali, zdrowi. z nową wiedzą i umiejętnościami . Cały dzień upłynął wszystkim w cudownej atmosferze.

WARSZTATY KULINARNE
GALERIA

"W ŚWIECIE DINOZAURÓW"

Wspólnie z Panią Edytą, Anią, Dagmarą oraz Panem Alkiem wybraliśmy się do Galerii Piastów aby obejrzeć wystawę dinozaurów. Mieliśmy okazję  zapoznać  się z różnymi gatunkami tych prehistorycznych stworzeń oraz dowiedzieć się w jaki sposób każdy z nich się odżywiał. Najlepszą atrakcją była zabawa w młodego paleontologa tzn. poszukiwaczy i odkrywców szkieletów dinozaurów.

Wróciliśmy pełni wrażeń i bogatsi w wiedzę o stworzeniach wymarłych przed ponad 65 milionami lat !!!!

WYSTAWA DINOZAURÓW
GALERIA

McDonald's

McDonald's
GALERIA

"CZARNOKSIĘŻNIK Z KRAINY OZ"

Dnia 29.05.2018r. w naszym internacie mieliśmy okazję brać udział w przedstawieniu pt." Czarnoksiężnik z krainy Oz". Było ciekawie i wszyscy z zainteresowaniem uczestniczyliśmy we wspólnej zabawie.

PRZEDSTAWIENIE
GALERIA

KONCERT W ZESPOLE SZKÓŁ MUZYCZNYCH

W dniu 28.05.2018r. wychowankowie Internatu wraz z wychowawcami uczestniczyli po raz kolejny w koncercie przygotowanym przez dzieci i młodzież Zespołu Szkół Muzycznych w Legnicy pod kierownictwem Pani Bożeny Jarosz- Rodzeń oraz Pani Anny Józiak w ramach współpracy między placówkami. Tym razem koncert odbył się w przepięknej scenerii  Sali Królewskiej Akademii Rycerskiej. Wystąpiło 6 zespołów kameralnych, prezentując grę na różnych instrumentach min. gitarach, fortepianie, fagotach, klarnetach, instrumentach dętych i smyczkowych. Sensację wśród dzieci wzbudził wygląd i dźwięk ogromnego kontrabasu. Młodzież przygotowana przez swoich nauczycieli zagrała przecudne mniej lub bardziej znane melodie głównie filmowe m.in. rozpoznaną przez wszystkich suitę z filmu „Piraci z Karaibów” czy melodie szwedzkiego zespołu ABBA z filmu „ Mama Mia”. Nie zabrakło też utworów klasycznych. Każdy zespół został nagrodzony gromkimi brawami.

W podziękowaniu za wspaniałe przeżycia wychowankowie wraz z Panią Dagmarą Kułaga - Pater wręczyli organizatorkom przygotowane przez siebie upominki oraz pamiątkową kartę, na której wszyscy wcześniej złożyli podpisy.

Koncert wszystkim się bardzo podobał i na pewno zostanie na długo w naszej pamięci. Współpracę będziemy kontynuować w przyszłym roku szkolnym.

KONCERT W ZESPOLE SZKÓŁ MUZYCZNYCH
GALERIA

FESTYN RODZINNY

Dnia 21.05.2018r. wspólnie z wychowankami ORW bawiliśmy się podczas Festynu Rodzinnego. Na placu przed budynkiem rozstawione były namioty w których mogliśmy znaleźć wiele ciekawych atrakcji m.in. stanowisko zabawowe (malowanie twarzy, wodne tatuaże), stanowisko plastyczne (sensoplastyka), stanowisko kulinarne (ciasteczka, napoje) oraz stanowisko medyczne (darmowy pomiar ciśnienia). Na terenach zielonych mieliśmy okazje do wspólnych zabaw m.in., przeciąganie liny, skoki na trampolinie, bieg z przeszkodami.  Nie zabrakło również tańców integracyjnych („Belgijka”, „Krasnoludki”) oraz wspólnych zabaw z animatorami z „Krainy Eldorado”. Na zakończenie pełni wrażeń, spożywaliśmy kiełbaski z grilla. Wszyscy byliśmy szczęśliwi i zadowoleni z dnia wypełnionego mnóstwem  ciekawych a trakcji.

FESTYN RODZINNY
GALERIA

WYJŚCIE DO KINA

Dnia 14.05.2018r. Pani Ania i Pani Edyta z pozyskanych funduszy zorganizowały wyjście do kina na film „ Kaczki z gęsiej paczki”.  Film opowiadał o Benku dumnej gęsi, który ulega kontuzji i wpada w stado kaczuszek. Benek musi zadbać o maluchy i razem z nimi wyrusza w podróż życia. Dzięki tej przygodzie, Benek przekona się o sile bezwarunkowej miłości i stanie się dla kaczątek najlepszym ojcem na całym ptasim świecie.
Byliśmy zachwyceni i  pełni wzruszeń wróciliśmy do internatu.

Kaczki z gęsiej paczki
GALERIA

XVI PLENER MALARSKI

Dnia 09.05.2018r. wychowankowie internatu pod opieką p. Katarzyny Lisowskiej wzięli udział w XVI Plenerze Malarskim dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej organizowanym w tym roku w Legnickim Polu. Uczestnicy mieli możliwość rozwijać swoje uzdolnienia twórcze i artystyczne, zwiedzić Bazylikę oraz obejrzeć występy artystyczne uczniów Szkoły Podstawowej i przedszkolaków.

Plener miał charakter konkursowy, a nasi wychowankowie za swoją pracę otrzymali WYRÓŻNIENIE SPECJALNE PREZYDENTA MIASTA LEGNICA.
Dziękujemy za świetnie zorganizowaną imprezę prezesowi TPD p. Kazimierzowi Pleśniakowi.

XVI PLENER MALARSKI
GALERIA

IMPREZA EKOLOGICZNA "PRZYJACIELE ZIEMI"

W dniu 23.04.2018r., z okazji Międzynarodowego Dnia Ziemi” wychowankowie Internatu wraz z wychowawcami wzięli udział w imprezie pod hasłem „Przyjaciele Ziemi”. Celem imprezy było kształtowanie świadomości ekologicznej i uświadamianie dzieciom zagrożeń wynikających z nadmiernego zaśmiecania i niszczenia środowiska.

W trakcie zadań „Jak postępuje przyjaciel Ziemi”, rozwiazywaniu zagadek, zabawie prawda - fałsz, wspólnie poznawaliśmy zasady ochrony przyrody. W formie zabawy, segregując opakowania wykonane z różnych materiałów, nabywaliśmy praktyczną umiejętność segregacji odpadów oraz uświadomiliśmy sobie potrzebę ograniczenia ilości śmieci poprzez stosowanie opakowań wielokrotnego użytku.

Specjalnie z okazji Dnia Ziemi,  sekcja muzyczno - taneczna przygotowała układ choreograficzny do piosenki Majki Jeżowskiej pt. „Moja planeta”.

Zabawa w kręgle ekologiczne wprowadziła element rywalizacji.

Wszystkim bardzo  podobał  się pokaz mody ekologicznej. Tworząc przebrania z surowców wtórnych mieliśmy okazję uruchomić wyobraźnię a przy okazji poznać  sposoby  wykorzystania odpadów w trakcie zabawy.

Na koniec imprezy wszyscy złożyliśmy uroczysta przysięgę „Przyjaciela Ziemi”, a każda z grup otrzymała pamiątkowy dyplom.

Za przygotowanie imprezy odpowiedzialni byli: Dagmara Kułaga-Pater, Anna Niedźwiecka-Steliga i Mirela Bednarz.

PRZYJACIELE ZIEMI
GALERIA

"WIOSNO PRZYJDŹ"

W dniu 22.03.2018 r. na terenie internatu odbyła się impreza z okazji Pierwszego Dnia Wiosny ”Wiosno przyjdź” dla wychowanków internatu zorganizowana przez panią Anię i pana Marka. Celem było budzenie wrażliwości na piękno przyrody, kształtowanie ekologicznych postaw wobec przyrody, wdrażanie do współdziałania w zespole, uczenie współdziałania uczniów starszych z młodszymi.

Wychowankowie zostali powitani zabawą „Witam wszystkich, którzy….”

- Tych, którzy lubią wiosnę – niech do mnie pomachają…

- Tych, którzy lubią spędzać wolny czas na powietrzu – niech zatupią…

Tych, którzy lubią różne konkursy – niech poklepią się po prawej nodze…

- Tych, którzy mają urodziny w marcu, kwietniu lub maju – niech zaklaszczą…

- Tych, którzy chcą teraz z nami miło spędzić czas – niech powiedzą hura….

Po części wstępnej wychowankowie czytali wiersz J.Brzechwy ,,Wiosna” oraz Tradycja „Topienia Marzanny”. Następnie wychowawcy rozdali do wykonania zadania umysłowe „Zawody mądrej głowy”: Zagadki wiosenne, krzyżówkę – „Wiosna”, Wykreślankę „Wiosna”, Puzzle obrazkowe, Dobieranie w pary, Projektowanie plakatu ,,Nadchodzi wiosna .

Na zakończenie imprezy każda z grup otrzymała podziękowanie.

PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY
GALERIA

TRADYCJE WIELKANOCNE

W dniu 19.03.2018r. Samorząd Internatu zorganizował imprezę mającą na celu poszerzenie wiadomości na temat Świąt Wielkanocnych. Wychowankowie Hubert P., Monika W., Kasia M oraz Krzysiu K. przedstawili krótkie informacje związane z historią, tradycjami  oraz zwyczajami obchodzenia świąt wielkanocnych w Polsce i na świecie.  Wychowankowie gr. IV wspólnie z Panią Dagmarą również przygotowali i omówili znaczenie obchodzenia śmigusa- dyngusa oraz znaczenia kolorów w ozdabianiu pisanek. Następnie opiekun Samorządu Pani Edyta zaproponowała  udział w rozwiązywaniu zagadek wielkanocnych i wylosowaniu oraz zaprezentowaniu kolejnych tradycji wielkanocnych. Kolejnym zadaniem wszystkich grup było udekorowanie jajka z kolorowego papieru według własnej inwencji twórczej. Na zakończenie każda grupa przystąpiła do wykonania stroika wielkanocnego. Wszystkie prace zostały nagrodzone dyplomami - podziękowaniami za udział w konkursie.

TRADYCJE WIELKANOCNE
GALERIA

Dużo zdrowia, radości, pogody ducha, smacznej święconki i mokrego poniedziałku!
 Życzymy Wam, aby te święta wielkanocne wniosły do Waszych serc wiosenną radość i świeżość, pogodę ducha, spokój, ciepło i nadzieję.

Najserdeczniejsze życzenia na zbliżające się święta WIELKIEJNOCY.

składa Samorząd Internatu


ZAJĘCIA W BIBLIOTECE

Dnia 12.03.2018r. uczestniczyliśmy w LBP przy ul. Złotoryjskiej na  zajęciach tematycznych  pod hasłem „Tradycje wielkanocne”. Pani bibliotekarka opowiedziała nam o obrzędach i tradycjach  związanych  ze świętami wielkanocnymi  i  zachęciła nas do wykonania prac plastycznych – ozdabianie z kolorowego papieru  kurczaczka w skorupce. Na zakończenie wręczyliśmy, w podziękowaniu za udział w zajęciach, stroik wielkanocny życząc zdrowych i spokojnych świąt oraz mokrego dyngusa.

ZAJĘCIA W BIBLIOTECE
GALERIA

DZIEŃ KOBIET

08.03.2017r. Chłopcy wraz z Panami wychowawcami zorganizowali Paniom i Dziewczętom niespodziankę z okaji Dnia Kobiet. Uroczystość rozpoczęła recytacja wierszy dla Kobiet oraz Najserdeczniejsze Życzenia. Po części oficjalnej chłopcy poczęstowali solenizantki szarlotką z lodami i owocami. Było pysznie!
Wszystkiego naj, naj, naj!


IMPREZA WALENTYNKOWA

W dniu 12.02.2018r. na terenie internatu odbyła się impreza z okazji dnia walentynek dla wychowanków internatu zorganizowana przez panią Anię i panią Dagmarę. Celem było przybliżenie tradycji walentynkowych oraz wzmacnianie więzi emocjonalnych pomiędzy członkami grup.

Dzisiejszy dzień to Dzień Zakochanych, a czy wiecie dlaczego nazywamy go Walentynkami? Nazwa ta pochodzi od patrona dnia zakochanych Świętego Walentego, który właśnie 14 lutego napisał anonimowy list do przyjaciół i podpisał go „Od Twojego Walentego”. Jest także legenda że tego dnia ptaki dobierają się w pary. W naszych czasach obchodzimy Walentynki wysyłając kartki i drobne podarunki osobom które kochamy, z którymi się przyjaźnimy. Mamy nadzieję, że Wy również daliście kartki Walentynkowe swoim sympatiom „Bo człowiek bez miłości to jak świeca bez knota”

A oto co stare prawdy ludowe mówią o miłości:

1. Stara miłość nie rdzewieje.

 1. Miej serce i patrz w serce.

3. Nie ten kocha szczerze kto swą miłość głosi ,ale ten co w sercu cichutko ją nosi.

4. Oczy są ślepe ,szukać należy sercem.

5. Na miłość nie ma sposobu nie jest to chwila ni gra. Miłość jest piękną chorobą, która pada na serca dwa.

6. Prawdziwą miłość poznaje się po tym, że nie można jej zniszczyć.

Wychowankowie brali udział w różnych konkurencjach i zabawach : Iskierka sympatii i radości”- powitanie, Taniec na serduszkach z papieru, Taniec z balonem, Krążące serduszko, Rzut do celu, Papierowy deszcz, Lustro- zabawa ruchowa, Zagadki „Kto kocha kogo?”, Zabawa ruchowa „Serduszko”, Odszukaj swoją połówkę serca.

Pomiędzy zabawami odbywały się tańce dyskotekowe. Na zakończenie imprezy każda z grup otrzymała podziękowanie.

WALENTYNKI
GALERIA

BEZPIECZNE FERIE ZIMOWE

W dniu 08.01.2018r. nasi wychowankowie wzięli udział w warsztatach  z elementami konkursu na temat zasad bezpieczeństwa  w trakcie nadchodzących ferii zimowych. W trakcie warsztatów odbył się pokaz prezentacji multimedialnej oraz filmu o bezpieczeństwie w domu, w sieci i na podwórku,  a następnie  dzieci  wraz z wychowawcami bawiły się wykonując zadania, rozwiązując zagadki i odgrywając scenki dramowe. W trakcie warsztatów powstały wspaniałe prace z gazet, a wychowankowie wykazali się dużą pomysłowością.

BEZPIECZNE FERIE ZIMOWE
GALERIA

WIECZÓR KOLĘD

Dnia 20.12.2017r. w ramach współpracy z Zespołem Szkół  Muzycznych w Legnicy, wychowankowie internatu mieli możliwość wysłuchania koncertu kolęd śpiewanych i granych na różnych instrumentach.

Na zakończenie w ramach podziękowań nasi wychowankowie wręczyli drobny upominek organizatorom koncertu. Uczniowie ZSM również przygotowali drobne upominki dla wychowawców i wychowanków, które wręczali podczas składania życzeń bożonarodzeniowych.

Wszyscy byliśmy pod ogromnym wrażeniem, do internatu wróciliśmy pełni podziwu i zadowoleni ze wspólnego kolędowania.

Serdecznie dziękujemy!!!!

WIECZÓR KOLĘD
GALERIA

GWIAZDOR

20.12.2017r. dzięki inicjatywie prezesa TPD Kazimierza Pleśniaka wszyscy wychowankowie internatu otrzymali od Gwiazdora pod choinkę, paczki z wymarzonymi prezentami .
Dzieci napisały wcześniej listy do Mikołaja, ktore zostały wręczone poszczególnym sponsorom, a oni na podstawie tych listów, zakupili prezenty.
Radość dzieci była bezcenna. Jeszcze raz bardzo dziękujemy Panu Prezesowi.

GWIAZDOR
GALERIA

STROIKI BOŻONARODZENIOWE

Samorząd internatu zachęcił wszystkie grupy do udziału w konkursie na stroiki bożonarodzeniowe. Każda grupa wykazała się pomysłowością ,wykorzystując przy tym swoje zdolności manualne i inwencję twórczą. Wszystkie stroiki zdobiły świetlice poszczególnych grup, były również okazją do kultywowania tradycji bożonarodzeniowych.

Składamy  serdeczne podziękowania wszystkim uczestnikom w zaangażowanie i czynny udział w przygotowaniu dekoracji świątecznych oraz życzymy:

ZDROWYCH I SPOKOJNYCH ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA ORAZ SZCZĘŚLIWEGO NOWEGO ROKU 2018!

STROIKI BOŻONARODZENIOWE
GALERIA

„TRADYCJE ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA” - ZAJĘCIA W BIBLIOTECE PUBLICZNEJ

Dnia 11.12.2017r. mieliśmy przyjemność uczestniczyć w zajęciach tematycznych pod hasłem „Tradycje Świąt Bożego Narodzenia”, organizowanych przez Legnicką Bibliotekę Publiczną  przy ul. Złotoryjskiej. Podczas zajęć wychowankowie przypominali  tradycje, obrzędy i zwyczaje związane ze Świętami Bożego Narodzenia. Na zakończenie wychowankowie otrzymali pierniczki, które przyozdabiali lukrem i innymi kolorowymi słodkościami. Wszystkie prace były piękne...a jeszcze piękniej i szybciej znikały w buziach:).
Na koniec otrzymaliśmy od Pań z Biblioteki przepiękne słowniki polskie z dedykacją.

TRADYCJE ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA
GALERIA

„WRÓŻBY ANDRZEJKOWE” - ZAJĘCIA  W BIBLIOTECE PUBLICZNEJ

Dnia 20.11.2017r. mieliśmy przyjemność uczestniczyć w zajęciach tematycznych pod hasłem „Wróżby andrzejkowe”, organizowanych przez Legnicką Bibliotekę Publiczną  przy ul. Złotoryjskiej. Podczas zajęć wychowankowie rozwijali zainteresowania tradycjami, obrzędowością i zwyczajami ludowymi, wzbogacali wiadomości na temat tradycyjnych wróżb i zabaw andrzejkowych. Na zakończenie  samodzielnie ozdabiali maski na zabawę andrzejkową– pomysłowość i inwencja twórcza wychowanków godna pełnego podziwu!!!

ANDRZEJKI
GALERIA

GOŚCIE Z WALII

Dnia 13.11.2017r. odwiedził nas zaprzyjaźniony już od 20 lat Steven Knapik, inicjator walijsko-legnickiej współpracy, prezes charytatywnej organizacji Blue Balloon. Wraz z grupą studentek, odbywających praktykę w naszej placówce, wręczył naszym wychowankom słodkie upominki (adwentowe kalendarze) oraz ręcznie wykonane drewniane ozdoby choinkowe.

BARDZO SERDECZNIE DZIĘKUJEMY!!!!!!

GOŚCIE Z WALII
GALERIA

ZNAM ZNAKI DROGOWE

Dnia 06.11.2017r. Pani Ania i Pani Edyta przeprowadziły konkurs wiedzy „Znam znaki drogowe”, który miał na celu kształtowanie u wychowanków znajomości  wiedzy z zakresu przepisów  ruchu drogowego, utrwalenie wiedzy dotyczącej znajomości bezpiecznych zachowań w czasie zabaw w domu, szkole, na placu zabaw, oraz doskonalenie prawidłowych nawyków i odruchów w sytuacjach zagrożenia. Każda grupa miała kilka zadań do wykonania m.in.: pokolorowanie odpowiednim kolorem sygnalizatora świetlnego i omówienie co dany kolor oznacza, rozwiązywanie quizu i zagadek nt.”Bezpiecznie na drodze”, wykazanie się znajomością numerów alarmowych, rozpoznawanie znaków drogowych oraz wspólna zabawa ruchowa „Piesi i samochody”.

Wszyscy doskonale spisali się znajomością znaków drogowych i zasadami poruszania się po drodze zwracając uwagę na własne bezpieczeństwo.

Grupy otrzymały dyplomy i podziękowania za udział w konkursie wiedzy.

Gratulujemy!!!!

ZNAM ZNAKI DROGOWE
GALERIA

„DARY JESIENI” - ZAJĘCIA  W BIBLIOTECE PUBLICZNEJ

Dnia 30.10.2017r. uczestniczyliśmy w zajęciach tematycznych pod hasłem „Dary jesieni” organizowanych przez Legnicką Bibliotekę Publiczną  przy ul. Złotoryjskiej. Podczas spotkania wychowankowie wzbogacili swoją wiedzę i zapoznali się z charakterystycznymi dla jesieni owocami i roślinami oraz uświadomili sobie jakie zagrożenia płyną z samodzielnego zbierania i jedzenia grzybów. Na zakończenie wykonali samodzielnie grzyby jadalne - wykorzystując bibułę i kule styropianowe .

DARY JESIENI
GALERIA

STROIKI JESIENNE

23.10.2017r. Jak co roku wszystkie grupy chętnie uczestniczą w konkursie pt."Dary jesieni". Tym razem jesienne stroiki zaprezentowały aż 4 grupy. Każda praca została nagrodzona dyplomami za wielki wkład włożony w prezentację darów jesieni. Wszystkim jeszcze raz serdecznie gratulujemy i dziękujemy za udział.
Samorząd Internatu

STROIKI JESIENNE
GALERIA

DZIEŃ NAUCZYCIELA  -  11.10.2017r.

DZIEŃ NAUCZYCIELA
GALERIA

DZIEŃ CHŁOPCA

27.09.2017r. Tradycyjnie jak co roku w internacie obchodziliśmy Dzień Chłopaka.
Wszystkie dziewczęta wraz z paniami wychowawczyniami przygotowały wiele atrakcji i upominków dla chłopców.
Były upominki dla chłopców od dziewcząt, słodkości i bardzo dobra zabawa.

DZIEŃ CHŁOPCA
GALERIA

Był to udany i miło spędzony czas.


WYBORY SAMORZĄDU INTERNACKIEGO

Dnia 25.09.2017r. zostały przeprowadzone wybory członków do Samorządu Internatu. W wyniku głosowania przewodniczącą została M. Baczmańska oraz zastępcy K. Łasiński i K. Matlak. Serdecznie gratulujemy i życzymy owocnej pracy i samych sukcesów w działalności.


SPRZĄTANIE ŚWIATA

Dnia 19.09.2017r. w ramach akcji "Sprzątanie Świata", wszyscy wychowankowie wraz z wychowawcami brali udział w porządkowaniu najbliższego otoczenia internatu. "Sprzątanie Świata" to wyjątkowa lekcja poszanowania środowiska. Jej celem było promowanie dbania o środowisko naturalne,  edukacja odpadowa oraz inicjowanie działań dzięki którym, zmniejszy się negatywny wpływ człowieka na naturalne środowisko.

SPRZĄTANIE ŚWIATA
GALERIA

Akcją pokazaliśmy, że czystość otaczającego środowiska zależy od nas wszystkich.
Dbajmy o czystość naszego otoczenia!


ROZPOCZĘCIE ROKU INTERNACKIEGO

Dnia 18.09.2017r. uroczyście rozpoczęliśmy nowy rok szkolny 2017/2018.
Na wstępie Pani wicedyrektor przywitała wszystkich wychowanków a szczególnie nowo przybyłych oraz  przypomniała najważniejsze kwestie dotyczące bezpieczeństwa i przestrzegania Regulaminu Internatu, natomiast  opiekun Samorządu Internatu Pani Edyta przedstawiła harmonogram imprez i konkursów na I półrocze.

Wychowankom zaproponowano dodatkowe zajęcia jakim jest udział w sekcjach (m.in. plastyczna, ekologiczna, komputerowa, sportowo-turystyczna, taneczna). Po części oficjalnej Pan Marek i Pan Alek zaprosili wychowanków do wspólnych zabaw i na grilla.

Wszystkim wychowankom życzymy samych sukcesów
i wiele radości w nowym roku szkolnym.

ROZPOCZĘCIE ROKU INTERNACKIEGO
GALERIA

 

ROK SZKOLNY 2016/2017

ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO

Dnia 22. 06. 2017r. uroczyście zakończyliśmy rok szkolny. Na wstępie wicedyrektor Pani K. Lisowska podziękowała wszystkim wychowankom za czas spędzony w Internacie, podsumowała  konkursy, wycieczki i imprezy, które odbyły się i w których wychowankowie chętnie brali  udział.
Za szczególne osiągnięcia Pani wicedyrektor wręczyła  wychowankom nagrody rzeczowe.

Przy współpracy z  wychowawcami  zostali wyróżnieni poszczególni wychowankowie z każdej grupy a opiekun Samorządu Internatu Pani Edyta rozdała  dyplomy i drobne upominki . Członkowie samorządu odczytali kilka ważnych informacji dotyczących zachowania zasad bezpieczeństwa podczas wakacji.

Na zakończenie Pan Marek  przygotował  szereg atrakcji sportowych oraz wspólnego grilla.

Serdecznie życzymy, aby nadchodzące wakacje
były radosne, ciekawe, słoneczne,
a przede wszystkim bezpieczne,
by sprzyjały poznawaniu ciekawych miejsc
i zawieraniu nowych przyjaźni.
Życzymy, by wakacje były czasem zasłużonego
i efektywnego wypoczynku,
byśmy wszyscy mogli nabrać sił
w kolejnym roku szkolnym.

ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO
GALERIA

DZIEŃ DZIECKA

W dniu 01. 06. 2017r. z okazji Dnia Dziecka została zorganizowana przez wychowawców panią E.Bielak i panią A.Niedzwiecką-Steliga dla wychowanków internatu dyskoteka integracyjna.

DZIEŃ DZIECKA
GALERIA

DYSKOTEKA

25. 05. 2017r. Wychowawcy: pani E.Bielak i pani A.Niedzwiecka-Steliga zorganizowały dla wychowanków internatu dyskotekę integracyjną.

DYSKOTEKA
GALERIA

DZIEŃ ZIEMI

27. 04. 2017 r. odbyła się impreza z okazji Dnia Ziemi pod hasłem „Jesteśmy przyjaciółmi Ziemi”, w celu kształtowania świadomości ekologicznej – jak należy postępować aby chronić środowisko naturalne poprzez;
- rozmowy z dziećmi na temat segregacji śmieci
- zagadki
- quizy ekologiczne
- krzyżówka
- złożenie z wychowankami przysięgi miłośnika przyrody.

DZIEŃ ZIEMI
GALERIA

PREMIERA FILMU „ŁAWKA”
11. 04. 2017r.
Dzięki współpracy z naszymi przyjaciółmi z Walii Stevenem Knapikiem i Kevinem Phillips w naszym mieście powstał  pełnometrażowy film fabularny pt. The Bench (Ławka) utrzymanym w konwencji fantasy. Film powstał w 10 dni, w oparciu o wolontariat producencki i aktorski, a role obsadzono amatorami. Wystąpiło w nim kilkudziesięciu uczniów V Liceum Ogólnokształcącego i dzieci z Zespołu Placówek Specjalnych. Do Legnicy zawitali też z tej okazji uczniowie z walijskiej szkoły specjalnej Pen-y-Cwm, którzy również zagrali w filmie. Zdjęcia realizowane były m.in. w parku Miejskim, na placu Słowiańskim, w Rynku, na ulicy Najświętszej Marii Panny i w naszym internacie przy ul. Piechoty.
„Ławka” opowiada o życiu Dawida i Jo, dwóch bezdomnych nastolatków mieszkających w Polsce, których los uwikłał w walkę dobra ze złem. Ich życie odmienia się, gdy Dawid ulega wypadkowi, dzięki któremu rozwija się w nim nadprzyrodzona moc. To zmienia wszystko. Wspólnie, wyruszają na wyprawę, poszukując sposobów na wykorzystanie nowych umiejętności Dawida. Z narażeniem życia walczą po stronie sił dobra.
11. 04. 2017r. w kinie Piast odbyła się premiera filmu.

FILM LAWKA
GALERIA

WIOSNO PRZYJDŹ

W dniu 23. 03. 2017r. w internacie odbyła się impreza z okazji pierwszego dnia wiosny pod hasłem ,,Wiosno przyjdź" .Celem było kształtowanie ekologicznych postaw u wychowanka wobec przyrody oraz budzenie wrażliwości na piękno przyrody. Podczas imprezy odczytany został wiersz przez wychowankę Magdalenę Baczmańską pt."Wiosna". Następnie wychowankowie w grupach wykonywali zadania umysłowe "Zawody mądrej głowy" oraz układali puzzle - kwiaty wiosenne i rozpoznawali ich nazwy. Na koniec imprezy każda z grup otrzymała wyróżnienie w postaci dyplomu.

WIOSNO PRZYJDŹ
GALERIA

DZIEŃ KOBIET

07. 03. 2017r. chłopcy wraz z męską częścią wychowawców przygotowali Dziewczętom i Paniom niespodziankę z okazji Dnia Kobiet. Bardzo miło spędziliśmy czas przy wierszach dla Pań i deserze lodowym. Całość upiękniały wykonane przez chłopców kwiatki - wręczone naszym Paniom. Po części oficjalnej, zorganizowaliśmy dyskotekę.

DZIEŃ KOBIET
GALERIA

KONKURS WIEDZY "Z HIGIENĄ NA TY"

Dnia 26. 01. 2017r. w ramach realizacji programu profilaktycznego "Z higieną na Ty", Pani Edyta przeprowadziła konkurs mający na celu kształtowanie prawidłowych nawyków higienicznych i zachowań prozdrowotnych.

Zadaniem poszczególnych grup było wykonanie plakatu i hasła reklamującego higienę osobistą. Kolejnymi zadaniami z jakimi zmierzyły się poszczególne grupy było m. in. rozsypanki wyrazowe, zagadki, pantomina, losowanie pytań ( wspólne naradzanie się i udzielanie prawidłowej odpowiedzi), krzyżówka. Za każde prawidłowe wykonanie zadania grupy otrzymywały punkty. Wszyscy zdobyli maksymalną ilość punktów.

Gratulujemy !!!!

higienia 1 higienia 2 

WIGILIA W TOWARZYSTWIE PRZYJACIÓŁ DZIECI

W dniu 21. 12. 2016r. wychowankowie internatu SOSzW uczestniczyli w integracyjnej kolacji Wigilijnej zorganizowanej przez Towarzystwo Przyjaciół Dzieci w Legnicy. Wszyscy uczestnicy Wigilii przekazali sobie wzajemnie życzenia i podzielili się opłatkiem. Na stole podano świąteczne potrawy, a czas umilał koncert kolęd wykonany przez uczniów Zespołu Szkół Rolniczych. Kulminacją imprezy było obdarowanie milusińskich gwiazdkowymi upominkami.

WIGILIA W TPD
GALERIA

WSPÓLNE KOLĘDOWANIE

15. 12. 2016r. Dnia 15 grudnia 2016r wszystkie grupy internatu spotkały się, aby wraz z wychowawcami Panią Edytą, Panią Elą, Panią Jasią oraz z  Panem Alkiem wspólnie poczuć magię świat. Na wstępie Krzysiu K. przypomniał kilka tradycji i zwyczajów  bożonarodzeniowych. Podczas rozwiązywania zagadek związanych ze świętami wspólnie śpiewaliśmy nasze piękne polskie kolędy. Na zakończenie Samorząd Internatu złożył życzenia świąteczne i obdarował wszystkich skromnymi upominkami w postaci aniołków wykonanych z masy solnej.

 

Niech magiczna moc wigilijnego wieczoru
przyniesie Wam spokój i radość.
Niech każda chwila świąt Bożego Narodzenia
żyje własnym pięknem,
a Nowy Rok obdaruje Was
pomyślnością i szczęściem.
Najpiękniejszych świąt Bożego Narodzenia

Życzy:
Samorząd Internatu

WSPÓLNE KOLĘDOWANIE
GALERIA

MIKOŁAJKI ZE STRAŻĄ MIEJSKĄ

W dniu 06. 12. 2016r. odwiedzili nas Niebiescy Mikołajowie ze Straży Miejskiej w Legnicy. Rozmawialiśmy o bezpieczeństwie w zimie oraz w czasie nadchodzących świąt. Na koniec Mikołajowie obdarowali nas upominkami.

MIKOŁAJKI ZE STRAŻĄ MIEJSKĄ
GALERIA

MIKOŁAJKI ZE STEVENEM KNAPIKIEM

W dniu 06. 12. 2016r. Wychowankowie internatu dzięki współpracy ze Stevenem Knapikiem, szefem walijskiej organizacji charytatywnej The Blue Balloon, współpracującym z naszą szkołą od 1997 roku, otrzymali z okazji Mikołajek, upragnione upominki. Najpierw, każde dziecko napisało list do Mikołaja, w którym wymienili, co chcieliby otrzymać, a następnie na specjalnie przygotowanej z tej okazji imprezie, zostały im wręczone paczki.

MIKOŁAJKI ZE STEVENEM KNAPIKIEM
GALERIA

ZABAWA  ANDRZEJKOWA

W dniu 30. 11. 2016r. odbyła się w Internacie zabawa andrzejkowa- wieczór pełen magii, wróżb oraz wspaniałej zabawy przy muzyce. Członkowie Samorządu Internatu przeprowadzili dla swoich koleżanek i kolegów tradycyjne wróżby: lanie wosku, wróżenie z obierek z jabłek, wyścig butów, andrzejkowe kubeczki oraz serca z imionami.

ZABAWA ANDRZEJKOWA
GALERIA

DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

W dniu 12. 10. 2016r. cała społeczność naszej placówki świętowała Dzień Nauczyciela.
Z tej okazji odbyło się uroczyste spotkanie z udziałem p. dyrektor Katarzyny Lisowskiej, wychowawców, pracowników administracji i obsługi oraz całej naszej społeczności.
Przewodnicząca samorządu złożyła wszystkim pracownikom życzenia i podziękowania za trud włożony w wychowanie i edukację. Spotkanie uświetniły wiersze, piosenki, było również 100 lat. Wszystkim pracownikom wręczono piękne laurki, które wykonaliśmy osobiście pod kierunkiem p. Elżbiety Rajczakowskiej i p. Janiny Rajczyk.
Na zakończenie p. Dyrektor złożyła wszystkim pracownikom życzenia i podziękowała za trud i starania włożone w pracę z dziećmi.

DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ
GALERIA

DZIEŃ CHŁOPAKA

29. 09. 2016r. Tradycyjnie jak co roku w internacie obchodziliśmy Dzień Chłopaka.
Z tej okazji wszystkie dziewczynki z drugiej grupy wraz z panią wychowawczynią przygotowały wiele atrakcji.
Powitaliśmy wszystkich uczestników spotkania, a w szczególności chłopców. Były życzenia i "100 lat". Chłopcy próbowali swoich sił w różnych konkurencjach. Na zakończenie koleżanki wręczyły chłopcom własnoręcznie wykonane upominki.

Największą nagrodą była wspólna integracja i wesoła zabawa przy muzyce.
Był to udany i miło spędzony czas.

 


MECZ POLSKA-ŁOTWA

28.09.2016r.
Kibicujemy polskiej drużynie w meczu z Łotwą. Do przerwy 2:0 dla naszych.
Ostateczny wynik meczu to 7:0 dla Polski.

Mecz odbył się w ramach UEFA Regions Cup.

20160928 plakat

KONKURS WIEDZY „ZNAM ZNAKI DROGOWE”

Dnia 22.09.2016r. pani Edyta przeprowadziła konkurs wiedzy dotyczący bezpieczeństwa na drodze oraz znajomości znaków drogowych. Każda grupa miała do rozwiązania 4 zadania, polegające na znajomości zasad bezpiecznego poruszania się po drodze, zwracaniu uwagi na sygnalizację świetlną, znajomości numerów telefonów do odpowiednich służb dbających o zdrowie i bezpieczeństwo oraz znajomości znaczenia znaków drogowych często spotykanych w czasie drogi do szkoły. Wszystkie grupy prawidłowo odpowiadały na pytania i uzyskały maksymalną liczbę punktów. Na zakończenie przewodniczącym poszczególnych grup zostały wręczone dyplomy za udział w konkursie, wszyscy otrzymali  gratulacje za wykazanie się doskonałą znajomością wiedzy o znakach drogowych.

KONKURS - ZNAM ZNAKI DROGOWE
GALERIA

"SPRZĄTANIE ŚWIATA - POLSKA"

Dnia 22.09.2016r. w ramach akcji "Sprzątanie Świata - Polska", wszystkie grupy internackie wraz z opiekunami: p. Elżbietą, p. Edytą i p. Janiną brały udział w porządkowaniu najbliższego otoczenia internatu.
"Sprzątanie Świata - Polska" to wspólna lekcja poszanowania środowiska. Jej celem było promowanie nieśmiecenia, edukacja odpadowa oraz inicjowanie działań dzięki którym, zmniejszy się negatywny wpływ człowieka na naturalne środowisko.

SPRZĄTANIE ŚWIATA - POLSKA
GALERIA

Akcją pokazaliśmy, że czystość naszej planety zależy od nas wszystkich i że nasze otoczenie to nie wysypisko śmieci.
Widać było duże zaangażowanie, zadowolenie i uśmiech.
Zostawiliśmy pięknie uporządkowany teren.


ROZPOCZĘCIE ROKU INTERNACKIEGO

Dnia 8.09.2016r. uroczyście rozpoczął się nowy rok szkolny w internacie. Pani wicedyrektor K. Lisowska przywitała wszystkich  bardzo serdecznie i życzyła samych cudownych i bezpiecznych chwil spędzonych w internacie.

Na uroczystym apelu dokonano również wyboru kandydatów do Samorządu Internatu. Na zakończenie każda grupa wykonała pracę plastyczną pod hasłem „Wakacyjne wspomnienia”.

rozpocz
 

ROK SZKOLNY 2015/2016

21.06.2016 - STREFA KIBICA !!!

 My też wspieramy polską drużynę, wspólnie im kibicujemy !!!! Emocje jakie dostarczają nam nasi piłkarze nie da się opisać ….to trzeba przeżyć …

01 02 03

Dnia 14.06.2016r w internacie wspólnie zakończyliśmy   rok szkolny 2015/2016. Na wstępie opiekun Samorządu Internatu pani Edyta poprosiła  Wicedyrektor Panią Teresę M. o podsumowanie minionego roku szkolnego. Otrzymaliśmy wiele miłych i ciepłych słów jak również dyplomy za nasze osiągnięcia. W II półroczu dyplomy i nagrody otrzymali:

z gr I – Karol Ł., Mirosław B., Kamil S.
z gr II – Magdalena B, Sandra D., Katarzyna M., Angelika S.
z gr III – Małgorzata P., Krzysztof K.
 
Odbył się również pokaz najciekawszych fryzur damskich i męskich. Pomysłów mieliśmy wiele, każdy z nas przedstawił swoje propozycje.
 Pani Kasia i Pani Gosia B. podsumowały konkurs „Wakacyjne impresje z figur geometrycznych” i wręczyły wszystkim uczestnikom nagrody i dyplomy. Prace były bardzo piękne, wszyscy wykazali się pomysłowością i twórczą fantazją.
 Na koniec  członkowie Samorządu Internatu przekazali w formie wierszy kilka ważnych rad dotyczących  bezpiecznego spędzania czasu wolnego  oraz życzyli wszystkim słonecznych  wakacji. Ciepłymi słowami podziękowaliśmy Wicedyrektor Pani Teresie M. za wspólnie spędzony czas w naszym gronie.

ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2015-2016
GALERIA

 

Za serce, uśmiech, dobre słowo,

Zachętę do pracy gdy nic się nie udawało

i pochwałę gdy wszystko szło dobrze.

Za pomoc w odkrywaniu tego w czym jesteśmy najlepsi

i przekonywanie, że możemy zrobić więcej niż się spodziewamy.

Za pokazanie nam, że się liczymy i jesteśmy ważni.

Życzymy cudownego i zasłużonego odpoczynku, miłych wspomnień

i wrażeń przeżytych wspólnie z Nami.

Dziękujemy!!!!!


LogoLegnica2 DZIĘKI DOTACJI W KWOCIE 4.900 ZŁ UDZIELONEJ PRZEZ WYDZIAŁ ZDROWIA I SPRAW SPOŁECZNYCH W URZĘDZIE MIASTA LEGNICA, ZREALIZOWANO PROGRAM PROFILAKTYCZNY DLA WYCHOWANKÓW INTERNATU ZESPOŁU PLACÓWEK SPECJALNYCH W LEGNICY.
 
KWOTA ZOSTAŁA PRZEZNACZONA NA ZORGANIZOWANIE WYCIECZKI EDUKACYJNEJ DO ZAMKU LEGEND ŚLĄSKICH.

Dnia 09.06.2016r w ramach programu profilaktycznego „Nie palę, nie piję, nie biorę” wspólnie z panią Edytą B. i panią Gosią B. wyruszyliśmy na wycieczkę do Zamku Legend Śląskich. Mieliśmy okazję cofnąć się w czasie i doświadczyć opowieści z pogranicza prawdy i baśni, przybyliśmy do zamku w którym jedynym władcą jest karkonoski Duch Gór. Za dotykiem naszej dłoni w uśpione lalki zostało tchnięte życie, a każda postać miała swoją wyjątkową historię , która przed wiekami  kształtowała Sudety i Karkonosze. W trzech pracowniach odkryliśmy tajniki kowalstwa, litografii i ceramiki. Odbyliśmy daleką podróż po morzu historii będąc we wnętrzu ARKI NOEGO.
W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się przy Zaporze Pilchowice - drugiej co do wysokości (po Solinie) i drugiej co do czasu powstania najwyższej w Polsce zaporze kamiennej oraz łukowej. Dowiedzieliśmy się, że powstała na rzece Bóbr w latach 1904-1912 w celu ochrony przed powodziami.
Do internatu wróciliśmy pełni wrażeń. Cały dzień upłynął nam w miłej i sympatycznej atmosferze, a to co zobaczyliśmy i czego się dowiedzieliśmy na długo zostanie w naszej pamięci.

Nie palę, nie piję, nie biorę
GALERIA

DZIEŃ DZIECKA W INTERNACIE

02.06.2016r. Nasi podopieczni mieli swój dzień. W ramach sekcji sportowej został zorganizowany piknik na placu zabaw przed internatem. Podczas pikniku nasi wychowankowie oprócz wspaniałej zabawy, zmagali się w różnych konkurencjach sportowych. W ramach sekcji kulinarnej, z  okazji Dnia Dziecka, wychowankowie z grupy III, upiekli kruche ciasteczka dla wszystkich swoich kolegów i koleżanek z internatu.

DZIEŃ DZIECKA W INTERNACIE
GALERIA

26.05 - DZIEŃ MATKI

W ramach sekcji kulinarnej dzieci z grupy III pod kierunkiem wychowawczyni upiekły dla swoich kochanych mam ciasteczka i samodzielnie je udekorowały.
życzymy wszystkim mamą wszystkiego najlepszego!!!

01 02 03 04
06 07 05 08 09

12.05.2016r. wychowanki Gr. III i II uczestniczyły pod opieką  p. Katarzyny Lisowskiej (przewodniczącej Koła TPD) i p. Małgorzaty Bandury w XIV Plenerze Malarskim organizowanym przez Towarzystwo Przyjaciół Dzieci w Legnickim Polu. Na dzieci oprócz zwiedzania z kustoszem Bazyliki pw. Św. Jadwigi i Muzeum Bitwy Legnickiej czekał występ muzyczny uczennic Szkoły Podstawowej w Legnickim Polu, słodki poczęstunek, grochówka i kiełbaski z grilla. Tematem przewodnim pleneru były zabytki i krajobraz miasteczka. Za całokształt wykonanych prac  otrzymaliśmy wyróżnienie specjalne od Prezydenta Miasta Legnica. Spośród wszystkich zebranych prac wyróżnienia otrzymały: Sandra Lesiak i Zosia Polakowska, Klaudia Karpińska oraz Paulina Stosik. Natomiast Angelika Steinborn i Magda Baczmańska otrzymały wyróżnienie specjalne. Wszystkim uczestnikom konkursu wręczono dyplomy i nagrody.
Dziękujemy Prezesowi Kazimierzowi Pleśniakowi.

01 01 01 01 01 01
07 08 09

Dnia 10 maja 2016r w ramach programu profilaktycznego "Z higieną na TY" pani Edyta przeprowadziła konkurs mający na celu:

 • wyrabianie nawyków związanych z higieną osobistą  i higieną życia codziennego,
 • poszerzanie wiedzy na temat higieny, środków i sposobów utrzymania czystości,
 • kształtowanie przyzwyczajeń higienicznych.

Zadaniem poszczególnych grup było wykonanie plakatu i hasła reklamującego higienę osobistą. Kolejnymi zadaniami z jakimi zmierzyły się poszczególne grupy było  m. in. rozsypanki wyrazowe, zagadki, pantomina, losowanie pytań ( wspólne naradzanie się i udzielanie prawidłowej odpowiedzi), krzyżówka. Za każde prawidłowe wykonanie zadania grupy otrzymywały punkty. Po zsumowaniu punktacja przedstawia się następująco:

 • I miejsce zajęła grupa II,
 • II miejsce zajęła grupa III,
 • III miejsce zajęła grupa I.

Wszystkim uczestnikom gratulujemy!!!!

01 02 03 04
05 06 07 08

15.03.2016 - KONKURS !!!

W tym roku szkolnym również wszystkie grupy internatu zaangażowały się w konkurs na stroik wielkanocny. Prace zostały wyeksponowane w stołówce a wszystkie grupy otrzymały podziękowanie za chętny udział i wkład włożony w wykonanie stroików.

01 02

28 STYCZEŃ 2016 - ZABAWA W INTERNACIE

Samorząd Internatu zorganizował kolejną wspólną zabawę. Tym razem w naszym Internacie odbyły się talenty muzyczne. Wychowankowie prezentowali swoje umiejętności wokalne i recytatorskie.

01 02 03
04 05 06 07

Talenty muzyczne.

28. stycznia 2016r. Samorząd Internatu zorganizował kolejną wspólną zabawę. Tym razem w naszym Internacie odbyły się talenty muzyczne. Wychowankowie prezentowali swoje umiejętności wokalne i recytatorskie.

01 02 03
04 05 06 07

KONKURS „CZYSTY ZĄBEK”

W ramach realizowanego w Internacie programu profilaktyki higieny osobistej „Z higieną na Ty” w dniu 18.01.2016r odbył się konkurs- quiz  „Czysty ząbek”. Miał on na celu poszerzenie dotychczasowych wiadomości wychowanków na temat dbałości o higienę osobistą, a także uświadomienie dzieciom i młodzieży konieczności systematycznego dbania o zęby. Wychowankowie, którzy wykazali się największą wiedzą otrzymali nagrody. Gratulujemy!

1

„ZIMA WOKÓŁ NAS” ZAJĘCIA W BIBLIOTECE PUBLICZNEJ

W dniu 04.01.2016 dziewczynki i chłopcy z internat uczestniczyli w zajęciach tematycznych pod hasłem „Zima wokół nas” w Bibliotece Publicznej przy ulicy Złotoryjskiej. Podczas spotkania dzieci wysłuchały pięknej opowieści, utrwaliły swoje wiadomości na temat cech i zjawisk atmosferycznych zimowej pogody, a także samodzielnie wykonały styropianowe bałwanki. Dziękujemy Pani Gosi z Biblioteki za wspaniałe zajęcia.

1 2 3

WSPÓLNE KOLĘDOWANIE

W poniedziałek, 21 grudnia w Internacie odbyło się przedświąteczne spotkanie, podczas którego wspólnie przeżywaliśmy radość kolędowania i poczuliśmy atmosferę zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. Spotkanie rozpoczęło się kilkoma słowami wstępu, które wygłosiła Pani Dyrektor. Następnie Pan Sławek przypomniał wszystkim wychowankom tradycje oraz zwyczaje bożonarodzeniowe. Kolejna część wieczoru upłynęła nam na wspólnym śpiewaniu tradycyjnych polskich kolęd, a także słuchaniu występów naszych koleżanek i kolegów, którzy zaprezentowali piękne świąteczne piosenki. Nie zabrakło również życzeń, a także wręczania upominków, które wychowankowie samodzielnie przygotowali dla siebie nawzajem.
Spotkanie zostało zorganizowane oraz przygotowane przez Samorząd Internatu.

Wesołych Świąt Bożego Narodzenia oraz Szczęśliwego Nowego 2016 Roku!!!

01 02 03 04
05 06 07

„ZWYCZAJE I TRADYCJE ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA” ZAJĘCIA W BIBLIOTECE PUBLICZNEJ

Tuż przed zbliżającymi się Świętami dziewczynki i chłopcy z internat uczestniczyli w zajęciach tematycznych pod hasłem „Zwyczaje i tradycje Świąt Bożego Narodzenia” w Bibliotece Publicznej przy ulicy Złotoryjskiej. Podczas spotkania dzieci wysłuchały świątecznej opowieści, wzbogaciły również swoją wiedzę na temat tradycji i zwyczajów związanych ze zbliżającymi się Świętami, a także samodzielnie wykonały pierniczkowe choinki. Dziękujemy Pani Gosi z Biblioteki za wspaniałe zajęcia.

01 02 03 04

MIKOŁAJKI

W grudniowy poniedziałek, tradycyjne jak co roku, do internatu zawitał Święty Mikołąj. Wychowankowie przedstawili przygotowany program artystyczny a następnie otrzymali paczki ze słodkościami ufundowane przez Urząd Miasta Legnica. Dziękujemy!!

01 02 03
04 05 06

KONKURS NA NAJPIĘKNIEJSZĄ SZOPKĘ BOŻONARODZENIOWĄ I STROIK ŚWIĄTECZNY 2015

Wychowawczynie: Pani Edytka B., Pani Gosia B. oraz Pani Gosia K. zachęciły wychowanków do wzięcia udziału w konkursie organizowanym przez Towarzystwo Przyjaciół Dzieci w Legnicy pod hasłem: „KONKURS NA NAJPIĘKNIEJSZĄ SZOPKĘ BOŻONARODZENIOWĄ I STROIK ŚWIĄTECZNY 2015 ”. Prace wykonali: Karol Ł. z grupy I, Kasia M. z grupy II oraz Krzysiu K. z grupy III.  Poniżej zdjęcia wykonanych stroików:

01 02 03

KONKURS NA ŚWIĄTECZNY STROIK

W grudniu wszystkie grupy wzięły udział w konkursie na stroik bożonarodzeniowy. Przygotowane przez dzieci i młodzież świąteczne ozdoby były piękne oraz wykonane z wielkim zaangażowaniem. Wszystkie stroiki zostały wyeksponowane w stołówce internatu.

01 02

ZABAWA  ANDRZEJKOWA

W dniu 26.11.2015 odbyła się w Internacie zabawa andrzejkowa- wieczór pełen magii, wróżb oraz wspaniałej zabawy przy muzyce. Członkowie Samorządu Internatu przeprowadzili dla swoich koleżanek i kolegów tradycyjne wróżby: wróżenie z obierek z jabłek, wyścig butów, andrzejkowe kubeczki oraz serca z imionami. W przerwie wychowawcy zaprosili wychowanków na słodki poczęstunek- kompot z owoców przyrządzony przez najstarszych chłopców oraz pyszne ciasta, które upiekły dzień wcześniej dziewczęta z najstarszej grupy. Nie zabrakło oczywiście wspaniałej zabawy przy muzyce.

01 02 03 04
05 06 07

KONKURSY PLASTYCZNE

Wychowawczynie: Pani Gosia B., Pani Gosia K. oraz Pani Kasia L. zachęciły wychowanków do wzięcia udziału w rejonowym konkursie plastycznym organizowanym przez Młodzieżowe Centrum Kultury w Legnicy pod hasłem: „W magicznym lesie”. Prace plastyczne wykonali: Patryk G., Małgosia P., Klaudia K., Magda B., Kasia M., Paulina S., Wiktoria K., Łasińska N. oraz Łasińska B.
Poniżej zdjęcia przykładowych prac:

01  02  03  04 

KONKURS „PRASOWAĆ KAŻDY MOŻE”

W ramach, realizowanego przez Panią Edytkę i Panią Gosię, programu „Z higieną na Ty” w dniu 02.11.2015r wychowawczynie zorganizowały konkurs na najlepiej wyprasowaną koszulę- „Prasować każdy może”. Dzieci i młodzież miała okazję pochwalić się swoimi umiejętnościami w zakresie prawidłowego i bezpiecznego posługiwania się żelazkiem oraz właściwego i dokładnego prasowania. W konkursie zwyciężyli:

 1. miejsce - Angelika S.
 2. miejsce -  Karol Ł.
 3. miejsce - Małgosia P.
01  02  03 

GRATULUJMEY!


 ZBIÓRKA NAKRĘTEK

W roku internackim 2015/2016 wychowankowie internatu przyłączyli się do ogólnoszkolnej akcji charytatywnej polegającej na zbiórce plastikowych nakrętek dla Fundacji „Otwórz Serce”, a także Fundacji „Bliżej Szczęścia”. Dzieci i młodzież wykonała plakaty informacyjne oraz przygotowała na każdym piętrze opisany pojemnik na nakrętki.

01 

ZAJĘCIA W BIBLIOTECE PUBLICZNEJ- „11 LISTOPADA ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI”

W bieżącym roku szkolnym pierwsze zajęcia w zaprzyjaźnionej bibliotece przy ulicy Złotoryjskiej odbyły się  pod hasłem „11 Listopad – Święto Niepodległości”. Podczas spotkania wychowankowie przypomnieli sobie znaczenie nadchodzącego Święta, mieli również okazję wysłuchać  legendy „O Lechu, Czechu i Rusie” oraz pierwszych hymnów Polski. Dzieci, wykonując prace plastyczne i uzupełniając karty pracy, rozpoznawały i nazywały symbole narodowe tj.: flaga i godło.  Dziękujemy Pani Gosi za przeprowadzenie bardzo interesujących zajęć.

01  02  03 

 JESIENNE SPRZĄTANIE

26 października 2015r.  w Internacie odbyła się, zainicjowana przez wychowanków oraz Samorząd Internatu, akcja „Jesienne sprzątanie”. Wszystkie grupy zaopatrzone w grabie, miotły, rękawiczki oraz worki sprzątały teren wokół internatu. Głównym celem akcji było zadbanie o czystość i ład w najbliższym otoczeniu, a także inicjowanie działań na rzecz ochrony środowiska. Bardzo dziękujemy wychowankom za zaangażowanie!

01 02 03 04 05

DARY JESIENI

Jak co roku wszystkie grupy internatu chętnie biorą udział w konkursie na najciekawszą kompozycję jesienną. W tym roku szkolnym również wszyscy wzięli udział i zaprezentowali swoje dzieła w stołówce internatu. Oto nasze prace:

01 

KONKURSY PLASTYCZNE

Wychowawczyni Pani Gosia zachęciła wychowanki grupy III do wzięcia udziału w rejonowym konkursie plastycznym organizowanym przez Młodzieżowe Centrum Kultury w Legnicy pod hasłem: „SPRZĄTANIE TO FAJNE ZADANIE”. Prace plastyczne wykonały:

 • Małgosia P. „Dbamy o świat”
 • Klaudia K. „Segregujmy razem”
 • Żaneta A. „Segregujemy odpady”
01 02 03

JESIENNA ZABAWA

19 października członkowie Samorządu Internatu, z pomocą wychowawców, zorganizowali dla swoich koleżanek i kolegów jesienną zabawę. Na tę okazję młodzież przygotowała tematyczne gry zespołowe: poszukiwanie ukrytych darów jesieni (zabawa „ciepło- zimno”) oraz zespołowy slalom na czas pomiędzy jabłkami. Po konkurencjach wszyscy wspaniale bawili się i tańczyli przy muzyce nad którą czuwał nasz DJ Karol.
DZIĘKUJEMY !

07  06 03  08 
01  04  05  02

DZIEŃ CHŁOPAKA

Jak głosi tradycja, 30 września obchodzony jest w Polsce Dzień Chłopaka. Dziewczęta z internatu w dniu 01.10.2015 postanowiły uczcić to święto w szczególny sposób. Przygotowały dla chłopców prezent w postaci dyskoteki. Były liczne konkursy oraz wspaniała zabawa przy muzyce. Wszyscy miło spędzili czas i z pewnością długo będą wspominać Dzień Chłopaka.

 01 04 
02  03   05

NARODOWE CZYTANIE "LALKI" BOLESŁAWA PRUSA

narodowe czytanie banerW ramach ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie po raz drugi wzięliśmy udział we wspólnym czytaniu. W internacie Pani Edyta zaprosiła wszystkich wychowanków wraz z wychowawcami do wspólnego czytania "Lalki" Bolesława Prusa.

Przebieg uroczystości:

I. Inauguracja Narodowego Czytania – odczytanie Przesłania Prezydenta RP

 1. Zapoznanie wychowanków internatu z autorem powieści - krótka charakterystyka Bolesława Prusa.

 2. Przedstawienie głównych  bohaterów – S. Wokulski, I. Łęcka

 3. Przedstawienie krótkiego streszczenia powieści.

II. Odczytanie przez wychowawców i wychowanków I rozdziału „Lalki”.

III. Zakończenie. Podziękowanie wszystkim uczestnikom za udział w IV edycji  Narodowego Czytania.

02 03
01 04 05 06 07

ROZPOCZĘCIE ROKU INTERNACKIEGO
 
Dnia 28.09.2015r. uroczyście rozpoczęliśmy nowy rok internacki 2015/2016. Na wstępie pani Dyrektor Teresa Mierzwa, pani Gosia i Pani Edyta przywitały wszystkich wychowanków po wakacyjnej przerwie. Po części wstępnej przystąpiliśmy (jak co roku) do otrzęsin nowo przybyłych wychowanków internatu. Do ich zadań należało:

 • poskładanie bluzy
 • rozpoznawanie kolegi/koleżanki z zawiązanymi oczami
 • quiz z pytaniami o wychowawcach

Wszyscy zdali pozytywnie test i zostali oficjalnie przyjęci do grona swoich kolegów i koleżanek. Każdy otrzymał dyplom „Pasowania na wychowanka Internatu”. Na zakończenie wspólnie wykonaliśmy kilkumetrową pracę plastyczną pod hasłem „Wakacyjne wspomnienia”. Tego samego dnia odbyły się również wybory do Rady Samorządu Internackiego. W wyniku przeprowadzonego głosowania skład Samorządu przedstawia się następująco:
Przewodniczący : Magda B. z gr II
Zastępca: Krystian W. z gr I
Serdecznie gratulujemy !!!!

Opiekunami Samorządu Internackiego są wychowawczynie : Pani Edyta oraz Pani Gosia.    

01  02  03 

Witamy w nowym roku internackim !!

ROK SZKOLNY 2014/2015

ZAKOŃCZENIE ROKU

W poniedziałek 22.06.2015r uroczyście pożegnaliśmy rok szkolny w Ośrodku Rekreacyjnym „Stary Młyn” w Duninie. Pani Gosia i pani Edyta przypomniały nam w jakich konkursach, uroczystościach i wycieczkach braliśmy udział a Pani Dyrektor wręczyła dyplomy i nagrody wyróżnionym wychowankom.

Wychowawcy poszczególnych grup wyróżnili następujące osoby:
z gr I - Krzysztof K., Kamil S. oraz Patryk K.
z gr II - Beata Ł, Natalia W. oraz Magda B.
z gr III – Ania P., Małgosia P., Żaneta A. oraz Patryk G.

Braliśmy również udział w grach i zabawach, a także smakowaliśmy pysznych słodkości i kiełbasek z grilla.

Zakończenie roku szkolnego
 

Wszystkim życzymy  bezpiecznych i słonecznych wakacji!!! Do zobaczenia w przyszłym roku szkolnym!!!!


 LogoLegnica2 Dzięki dotacji w kwocie 5000zł udzielonej przez Wydział Zdrowia i Spraw Społecznych w Urzędzie Miasta Legnica, zrealizowano program profilaktyczny dla uczniów i wychowanków internatu Zespołu Placówek Specjalnych w Legnicy. Otrzymana kwota pieniędzy została przeznaczona na zorganizowanie wycieczki edukacyjnej do Zamku Grodziec i do Ośrodka GRAPPA. 

Dnia 11.06 2015r w ramach realizacji programu profilaktycznego „Uzależnieniom mówimy NIE” i pozyskanych funduszy wraz z uczniami wyruszyliśmy na wycieczkę do Zamku Grodziec i do Ośrodka GRAPA w Nowych Łąkach.
Podczas pierwszej części wycieczki udaliśmy się na zamek położony w pobliżu wsi Grodziec , gdzie na szczycie został wybudowany na bazaltowym powulkanicznym , stromym wzgórzu na wysokości 389 m n.p.m. Na miejscu czekał już na nas przewodnik, który oprowadził nas po zamku i opowiedział historię tego pięknego obiektu. Następnie udaliśmy się na dziedziniec, gdzie rozpaliliśmy ognisko i piekliśmy kiełbaski. Po krótkim odpoczynku udaliśmy się do Ośrodka GRAPA w Nowych Łąkach. Po przyjeździe na miejsce nasze dzieci wyruszyły zwiedzać ośrodek, w którym zobaczyły zwierzęta żyjące w naturalnym środowisku i mogły z bliska przyjrzeć się przyrodzie. Każdy osobiście mógł nakarmić osiołka, strusia, lamę czy konie. Odważnych nie brakowało. Kolejną atrakcją był park linowy, w którym dzieci mogły bezpiecznie szaleć na kilkunastu przeszkodach.

Grodziec i Grappa

Projekt zrealizowany przez panią Krystynę Ksenicz i Barbarę Jankowską - Drozdyk.


ZAJĘCIA „WAKACYJNY KOLAŻ” W BIBLIOTECE PUBLICZNEJ

W dniu 11.06.2015 chłopcy z internatu uczestniczyli w zajęciach tematycznych pod hasłem „Wakacje tuż tuż” w Bibliotece Publicznej przy ulicy Złotoryjskiej. Podczas spotkania wychowankowie wzięli udział w pogadance na temat zachowania bezpieczeństwa podczas letniego wypoczynku, a także opowiedzieli o swoich wakacyjnych planach. Otrzymaliśmy również od Pani Gosi wiele ciekawych książek dla młodzieży oraz słowniki, którymi uzupełnimy naszą internacką biblioteczkę. Było to ostatnie, w tym roku szkolnym, spotkanie z Paniami z Biblioteki- dziękujemy za całoroczną współpracę oraz trud włożony w organizację lekcji bibliotecznych, zajęć tematycznych oraz plastycznych.

 1

 LogoLegnica2 DZIĘKI DOTACJI W KWOCIE 2.700 ZŁ
UDZIELONEJ PRZEZ WYDZIAŁ ZDROWIA I SPRAW SPOŁECZNYCH W URZĘDZIE MIASTA LEGNICA, ZREALIZOWANO PROGRAM PROFILAKTYCZNY
DLA WYCHOWANKÓW INTERNATU ZESPOŁU PLACÓWEK SPECJALNYCH W LEGNICY.
KWOTA ZOSTAŁA PRZEZNACZONA NA ZORGANIZOWANIE WYCIECZKI EDUKACYJNEJ DO PARKU MINIATUR ZABYTKÓW DOLNEGO ŚLĄSKA W KOWARACH ORAZ ŚWIĄTYNI WANG W KARPACZU.

Dnia 08.06.2015r. w ramach realizacji programu profilaktycznego „Nie palę, nie piję, nie biorę” i pozyskanych funduszy z Urzędu Miasta Legnica, wyruszyliśmy na wycieczkę do Parku Miniatur w Kowarach oraz Świątyni Wang w Karpaczu.

Podczas pierwszej części wycieczki mieliśmy okazję zwiedzić wraz z przewodnikiem park miniaturowych zabytków naszego regionu, poznając jednocześnie ich ciekawe historie oraz niezwykłe legendy z nimi związane. Zapoznaliśmy się z obiektami zabytkowymi, takimi jak: pałace, kościoły, ratusze, klasztory, starówki dolnośląskich miast, odwzorowanymi dokładnie w skali l:25. Następnie udaliśmy się do Świątyni Wang w Karpaczu. Wraz z przewodnikiem zwiedziliśmy przepiękny kościół Ewangelicko- Augsburski, a także poznaliśmy historię tego unikalnego zabytku w skali światowej. Cały dzień upłynął nam w miłej i sympatycznej atmosferze, a to co zobaczyliśmy i czego się dowiedzieliśmy na długo zostanie w naszej pamięci.

 
Park miniatur w Kowarach i Świątynia WANG w Karpaczu

Projekt zrealizowany przez panią Edytę Bielak i panią Małgorzatę Kowalską.


LogoLegnica2 Dzięki dotacji w kwocie 5000zł udzielonej przez Wydział Zdrowia i Spraw Społecznych w Urzędzie Miasta Legnica, zrealizowano program profilaktyczny dla uczniów i wychowanków internatu Zespołu Placówek Specjalnych w Legnicy. Otrzymana kwota pieniędzy została przeznaczona na zorganizowanie trzech wycieczek edukacyjnych do Jaskini Niedźwiedziej w Kletnie, do Parku Miniatur Zabytków Dolnego Śląska w Kowarach, a także do Zamku Grodziec.

Dnia 21.05 2015r w ramach realizacji programu profilaktycznego „Uzależnieniom mówimy NIE” i pozyskanych funduszy wraz z uczniami pojechaliśmy na wycieczkę do Parku Miniatur Zabytków Dolnego Śląska w Kowarach.
Gdy dojechaliśmy na miejsce, czekał już na nas przewodnik, który pokazał i omawiał najpiękniejsze zabytki Dolnego Śląska odwzorowane w skali 1:25, a także poznaliśmy różne techniki modelarskie, dzięki którym zostały wykonane modele zamków, pałaców czy klasztorów.

 
Park Miniatur w Kowarach

Projekt zrealizowany przez panią Krystynę Ksenicz i Barbarę Jankowską - Drozdyk.


ZAJĘCIA „DZIEŃ MATKI” W BIBLIOTECE PUBLICZNEJ

W dniu 20.05.2015 chłopcy z najstarszej grupy uczestniczyli w zajęciach tematycznych pod hasłem „Dzień Matki” w Bibliotece Publicznej przy ulicy Złotoryjskiej. Podczas spotkania wychowankowie mieli okazję lepszego zrozumienia potrzeby uczczenia Dnia Matki oraz sprawienia radości swoim mamom i opiekunkom poprzez obdarowanie ich samodzielnie wykonanymi obrazkami- pięknymi różami malowanymi na szkle.

 
Dzień Matki w bibliotece

KONKURS „LEGNICA SEGREGUJE”

Wychowawcy Pani Edyta i Pani Gosia zachęciły wychowanka grupy I Pawła do wzięcia udziału w konkursie plastycznym organizowanym przez Młodzieżową Radę Miejską pod hasłem „Legnica segreguje”.
Miło nam poinformować, iż Paweł otrzymał wyróżnienie. W dniu 18 maja odbyło się spotkanie w MCK w Legnicy podczas którego zostały wręczone dyplomy oraz nagrody.

 
Konkurs - Legnica segreguje

Więcej informacji i galerię zdjęć można zobaczyć na:

http://www.portal.legnica.eu/aktualnosc-2-7147-konkurs_legnica_segreguje.html
http://edukacja.lca.pl/legnica,news,53077,Legnica_segreguje_uczniowie_zdobywaja_nagrody.html
https://pl-pl.facebook.com/mrmlegnica
http://www.portal.legnica.eu/strona-1073-gospodarowanie_odpadami_legnica.html


LogoLegnica2

DZIĘKI DOTACJI W KWOCIE 2.700 ZŁ UDZIELONEJ PRZEZ WYDZIAŁ ZDROWIA I SPRAW SPOŁECZNYCH W URZĘDZIE MIASTA LEGNICA, ZREALIZOWANO PROGRAM PROFILAKTYCZNY DLA WYCHOWANKÓW INTERNATU ZESPOŁU PLACÓWEK SPECJALNYCH W LEGNICY.
KWOTA ZOSTAŁA PRZEZNACZONA NA ZORGANIZOWANIE WYCIECZKI EDUKACYJNEJ DO MUZEUM SZTOLNI W WALIMIU ORAZ ZAMKU GRODNO W JUGOWICACH.

Dnia 13.05.2015r. w ramach realizacji programu profilaktycznego „Nie palę, nie piję, nie biorę” i pozyskanych funduszy z Urzędu Miasta Legnica, wyruszyliśmy na wycieczkę do Muzeum Sztolni w Walimiu oraz Zamku Grodno w Jugowicach.

Podczas pierwszej części wycieczki mieliśmy okazję zwiedzić wraz z przewodnikiem Sztolnie Walimskie, a także poznać historię tajemniczego obiektu w Górach Sowich z czasów II wojny światowej. W drodze na zamek na chwilę zatrzymaliśmy się przy ogromnej zaporze wodnej tworzącej Jezioro Lubachowskie wybudowanej w miejscowości Zagórze Śląskie u podnóża Zamku Grodno. Podziwialiśmy piękno zapory kamiennej zbudowanej w roku 1917 o długości w koronie wynoszącej 230 m, szerokości u podstawy 29 m, wysokość 44 m. Następnie udaliśmy się do Zamku Grodno położonego na wzgórzu Choina w północnej części Gór Sowich. Poznaliśmy historię tego pięknego obiektu oraz różne legendy i podania związane z zabytkiem.

Cały dzień upłynął nam w miłej i sympatycznej atmosferze, a to co zobaczyliśmy i czego się dowiedzieliśmy na długo zostanie w naszej pamięci.

 
Sztolnia Walim i Zamek Jugowice

Projekt zrealizowany przez panią Edytę Bielak i panią Małgorzatę Kowalską


 LogoLegnica2 Dzięki dotacji w kwocie 5000zł udzielonej przez Wydział Zdrowia i Spraw Społecznych w Urzędzie Miasta Legnica, zrealizowano program profilaktyczny dla uczniów i wychowanków internatu Zespołu Placówek Specjalnych w Legnicy. Otrzymana kwota pieniędzy została przeznaczona na zorganizowanie wycieczki edukacyjnej do Jaskini Niedźwiedziej w Kletnie. 

Dnia 17.04. 2015r w ramach realizacji programu profilaktycznego „Uzależnieniom mówimy NIE” i pozyskanych funduszy wraz z uczniami pojechaliśmy na wycieczkę do Jaskini Niedźwiedziej w Kletnie, która znajduje się w Masywie Śnieżnika Kłodzkiego, na prawym zboczu Doliny Kleśnicy, w bloku marmurów leżącym w górze Stromej (1166,8 m n.p.m.) .Gdy dotarliśmy na miejsce ,mieliśmy możliwość zobaczyć przepiękny rezerwat w którym zachwycaliśmy się ciekawymi i rzadko spotykanymi gatunkami rośli, a także przepięknym potokiem, który płynie u stóp Jaskini Niedźwiedziej. Gdy dotarliśmy do jaskini, czekał już na nas przewodnik, który opowiedział dokładnie cała historię powstania Jaskini Niedźwiedziej, pokazał nam różne formy naciekowe w jaskini, a także szczątki żyjących niegdyś w jaskini zwierząt.

 
Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie

Projekt zrealizowany przez panią Krystynę Ksenicz i Barbarę Jankowską - Drozdyk


ZAJĘCIA EDUKACYJNE

W dniu 15.04.2015 roku gościliśmy w Internacie Panią pracującą w Powiatowej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej w Legnicy. Nasz gość przeprowadził dla wychowanków zajęcia edukacyjne dotyczące zdrowego odżywiania się oraz zagrożeń wynikających z zażywania narkotyków i picia alkoholu. Wychowankowie bardzo aktywnie uczestniczyli w zajęciach oraz ich części ćwiczeniowej. Powyższe zajęcia zostały przeprowadzone w ramach realizowanego w Internacie programu profilaktyki uzależnień „Nie palę, nie piję, nie biorę”.

 
Zajęcia edukacyjne

POWITANIE WIOSNY

W dniu 25.03.2015 roku wychowankowie wraz z wychowawcami tradycyjnie pożegnali zimę a przywitali wiosnę. Uroczystość rozpoczęła się wspólnym pochodem do Parku Miejskiego. Wychowankowie dumnie nieśli, wykonane wcześniej, samodzielnie, Marzanny. Po przyjściu do parku czekały na nich wiosenne konkursy: dzieci rozwiązywały wiosenne rebusy i zagadki, a także układały obrazkowe puzzle. Na zakończenie imprezy, stojąc przy rzece, wszyscy pożegnaliśmy Marzannę, a wraz z nią zimę.
Oby wiosna na dobre u nas zagościła! Witaj wiosno!

 
Powitanie wiosny

KONKURS NA STROIKI WIELKANOCNE

Jak co roku wszystkie grupy internatu wzięly udział w konkursie na stroik wielkanocny. Prace zostały wykonane bardzo starannie  i zostały wyeksponowane w stołówce internatu. Wszystkim grupom dziękujemy za zaangażowanie.

 KONKURS NA STROIKI WIELKANOCNE

SPOTKANIE ZE STRAŻĄ MIEJSKĄ

W dniu 19.03.2015 roku po raz kolejny gościliśmy w Internacie funkcjonariuszy Straży Miejskiej w Legnicy. Tym razem mundurowi przeprowadzili dla wychowanków zajęcia prewencyjno-edukacyjne dotyczące zagrożeń wynikających z zażywania narkotyków, picia alkoholu i palenia papierosów. Ponadto funkcjonariusze poinformowali młodzież o odpowiedzialności karnej związanej z nieprzestrzeganiem przepisów.

SPOTKANIE ZE STRAŻĄ MIEJSKĄ
 

Powyższe zajęcia zostały przeprowadzone w ramach realizowanego w Internacie programu profilaktyki uzależnień „Nie palę, nie piję, nie biorę”.

Dziękujemy Staży Miejskiej w Legnicy za prelekcję.

Więcej informacji na stronie:

http://sm.legnica.eu/index.php?news=559


ZABAWA WALENTYNKOWA

W dniu 12.02.2015 w internacie odbyła się zabawa z okazji Dnia Zakochanych. Na wstępie spotkania wychowankowie poznali legendę związaną ze Świętym Walentym a następnie wraz z wychowawcami bawili się przy muzyce. Podczas imprezy wybrano również parę wieczoru czyli Walentego i jego Walentynkę. Wychowankowie wzięli także udział w konkursie tanecznym „Krzesełka”. W trakcie trwania dyskoteki zostały rozdane kartki walentynkowe zbierane wcześniej w internacie tzw. „poczta walentynkowa”.

ZABAWA WALENTYNKOWA
 

W tym roku również wszystkie grupy internatu wzięły udział w konkursie na stroik bożonarodzeniowy. Prace były piękne, widać wielkie zaangażowanie dzieci. Wszystkie prace zostały wyeksponowane w stołówce internatu.


„ZWYCZAJE I TRADYCJE ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA” ZAJĘCIA W BIBLIOTECE PUBLICZNEJ

W dniu 16.12.2014 dziewczynki i chłopcy z internat uczestniczyli w zajęciach tematycznych pod hasłem „Zwyczaje i tradycje Świąt Bożego Narodzenia” w Bibliotece Publicznej przy ulicy Złotoryjskiej. Podczas spotkania wychowankowie wzbogacili swoją wiedzę na temat tradycji i zwyczajów związanych ze zbliżającymi się Świętami, a także samodzielnie wykonali słodkie upominki- pierniczkowe choinki.

 
ZWYCZAJE I TRADYCJE ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA

SPOTKANIE ZE STRAŻĄ MIEJSKĄ

Dnia 11 grudnia 2014r. Internat odwiedzili funkcjonariusze Straży Miejskiej w Legnicy. Spotkanie odbyło się pod hasłem „Bezpieczeństwo podczas zimy”. Głównym celem zajęć było zapoznanie się z  podstawowymi  zasadami bezpieczeństwa w trakcie zabaw na śniegu i  lodzie oraz właściwym zachowaniem się podczas przerwy świątecznej oraz ferii zimowych. Strażnicy omówili ponadto zasady bezpieczeństwa obowiązujące podczas poruszania się po drodze (podstawowe zasady ruchu drogowego, konieczność noszenia odblasków, zwracanie uwagi na sygnalizację świetlną). Na zakończenie spotkania funkcjonariusze miło nas zaskoczyli, przebrani w niebieskie stroje Mikołaja i śnieżynki, wręczyli nam słodkie upominki. Wszyscy z uśmiechem na twarzy zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcie.

 
SPOTKANIE ZE STRAŻĄ MIEJSKĄ - zima

http://sm.legnica.eu/index.php?news=502


MIKOŁAJKI Z PREZYDENTEM

W piątek 05.12.2014r. Tradycyjne jak co roku Prezydent Miasta p. Tadeusz Krzakowski odwiedził naszą placówkę. Przywiózł ze sobą paczki ze słodyczami, a my przedstawiliśmy krótki program artystyczny.

 
MIKOŁAJKI Z PREZYDENTEM

Dziękujemy!


ANDRZEJKI

26.11.2014r. w stołówce internatu odbyła się Zabawa Andrzejkowa. Były wróżby dla chłopców i dziewcząt, laliśmy wosk i przepowiadaliśmy przyszłość. Było wiele zabaw i atrakcji!


KONKURSY PLASTYCZNE

Wychowawcy Pani Edyta, Pani Gosia i Pan Alek zachęcili wychowanków grupy I oraz grupy III do wzięcia udziału w rejonowych konkursach plastycznych organizowanych przez Młodzieżowe Centrum Kultury w Legnicy  oraz Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Legnicy. Chłopcy i dziewczynki chętnie wyrazili chęć udziału w konkursach z następujących tematów:

 

 1. „PSIAKI, KOCIAKI I INNE ZWIERZAKI” – organizowany przez MCK  w Legnicy
  - Damian J. –  wykonał pracę pt „ Mój kotek”

 2.  „SPRZĄTANIE TO FAJNE ZADANIE” – organizowany przez  MCK  w Legnicy
  - Paweł B. – wykonał pracę pt. ”Jesienna segregacja”
  - Rafał M. – wykonał pracę pt. ”Jesienna segregacja odpadów”
   PawelJ  RafalJ


 3. „W MAGICZNYM LESIE” – organizowany przez  MCK w Legnicy
  - Damian J. – wykonał pracę pt. "Skarby lasu"
  - Małgosia P. – wykonała pracę pt. "Drzewo wiosną, latem, jesienią i zimą"
  - Żaneta A. – wykonała pracę pt. ”Jesienne skarby lasu”
  - Ania P.. – wykonała pracę pt. ”Mój leśny przyjaciel”
   skanuj3 Gosia  Zaneta  Ania 
 4. „BEZPIECZEŃSTWO W RUCHU DROGOWYM” – organizowany przez  Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Legnicy
  - Karol Ł. – wykonał pracę pt.” Bezpieczeństwo na drodze”
  - Paweł B. – wykonał pracę pt. „Bezpiecznie na drodze”

   Karol PawelB 

W dniu 27 października odbyło się spotkanie w MCK w Legnicy na którym zostały wręczone nagrody.

 f1 f2  f3 

Miło nam poinformować, iż wyróżnienie  otrzymał RAFAŁ M. z gr I

Więcej informacji i galerię zdjęć można zobaczyć na:
http://kulturalia.lca.pl/legnica,news,49705,Sprzatanie_to_fajne_zadanie.html


DARY JESIENI

Jak co roku wszystkie grupy internatu chętnie biorą udział w konkursie na najciekawszą kompozycję jesienną. W tym roku szkolnym również wszyscy wzięli udział i zaprezentowali swoje dzieła w stołówce internatu.
Oto nasze prace:

 dary jesieni

SAMORZĄD INTERNATU

Dnia 30.09.2014r. odbyły się w internacie wybory do Rady Samorządu Internackiego. W wyniku przeprowadzonego głosowania skład Samorządu przedstawia się następująco:
Przewodniczący : Paweł B. z gr I
Zastępca: Małgorzata P. z gr III
Serdecznie gratulujemy !!!!

Opiekunami Samorządu Internackiego są wychowawczynie : Pani Edyta B. oraz Pani Gosia K.


ROZPOCZĘCIE ROKU INTERNACKIEGO

Dnia 22.09.2014r. uroczyście rozpoczęliśmy nowy rok internacki 2014/2015. Na wstępie pani Gosia i Pani Edyta przywitały wszystkich  wychowanków oraz ich rodziców. Następnie zapoznaliśmy rodziców i opiekunów z koncepcją pracy Internatu oraz przedstawiliśmy harmonogram działań Internatu zaplanowany na rok szkolny 2014/2015 w tym uroczystości, konkursy, wycieczki i spotkania tematyczne z funkcjonariuszami Straży Miejskiej i pracownikiem Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej. Zaproponowaliśmy rodzicom aby wysunęli swoje propozycje dotyczące działań wychowawczych i rewalidacyjnych.

 
Rozpoczecie roku internackiego

Po części wstępnej przystąpiliśmy (jak co roku) do otrzęsin nowo przybyłych wychowanków internatu. Do zadań nowo przybyłych wychowanków należało:

 • poskładanie bluzy,
 • rozpoznawanie kolegi/koleżanki z zawiązanymi oczami,
 • quiz z pytaniami o wychowawcach,
 • kalambury – demonstrowanie czynności codziennie przez nas wykonywanych.

 Wszyscy test zdali pozytywnie, zostali oficjalnie przyjęci do grona swoich kolegów i koleżanek. Każdy otrzymał dyplom „Pasowania na wychowanka Internatu” wraz z „Dekalogiem Dobrych Rad Starszych Kolegów i Koleżanek”.
 Na zakończenie wspólnie bawiliśmy się przy muzyce, były konkursy, zabawy i tańce. Mamy nadzieję że zarówno dzieci jak i ich rodzice będą miło wspominać te chwile.


Z INICJATYWY PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ BRONISŁAWA KOMOROWSKIEGO

W ramach akcji Narodowe Czytanie - z inicjatywy Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego - w dniu 04.09.2014r. w Internacie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego  w Legnicy odbyło się spotkanie, mające na celu propagowanie polskiej literatury i wzmacnianie tożsamości narodowej. W ramach akcji otrzymaliśmy od Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego pieczątkę, którą przypieczętowaliśmy czytaną przez nas powieść „Pan Wołodyjowski” Henryka Sienkiewicza.

http://www.prezydent.pl/kancelaria/narodowe-czytanie/trylogia/uczestnicy-akcji/wydarzenie.html?idw=1123

Przebieg uroczystości:

 • Inauguracja Narodowego Czytania – odczytanie Przesłania Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego.
 • Zapoznanie wychowanków internatu z autorem powieści historycznych (krótka charakterystyka Henryka Sienkiewicza) oraz terminem TRYLOGIA.
 • Przedstawienie głównego bohatera książki - Michała Wołodyjowskiego.
 • Opis treści rozdziału XXI „Pana Wołodyjowskiego”
 • Czytanie  przez wychowawców i dzieci XXI rozdziału „Pana Wołodyjowskiego” H. Sienkiewicza.
 • Zakończenie Narodowego czytania. Podziękowanie wszystkim uczestnikom za udział w  edycji.
 
Narodowe czytanie
GALERIA
No images
BAZA LOKALOWA
salazabaw-1.JPGpokoje-1.jpgsilownia-2.JPGartterapia-2.jpgartterapia-1.jpgswietlica-2.JPGpokoje-2.JPGswietlica-1.JPGswietlica-4.JPGprac-kulinarna.JPGpokoje-4.JPGswietlica-3.JPGsalazabaw-2.JPGpokoje-5.JPGpokoje-3.JPGsilownia-1.JPG
Zespół Placówek Specjalnych - INTERNAT
ul. Piechoty 1; 59-220 Legnica
tel/fax: 76 7233126; sekretariat@zps.legnica.eu
Wykonanie i administracja
Bogumił Leśnikowski